Keitä me tanssijat olemme?

Onko mitään tuoretta tilastotietoa tai kyselytutkimusta, millainen sosioekonominen rakenne vallitsee tanssilavalla? Heijastaako se yhteiskuntaa yleisemmin vai ovatko jotkut ryhmät yliedustettuina. Onkos siellä kilpailevalla ravintola- ja lavatanssiharrastusaiheisella keskustelufoorumilla ollut jotain galluppia?

Tietysti anonyymisyys on osa tanssi-illan viehätystä, ja näin pariutumattomuuden luvattuna aikakautena sitä ei tarvitse edes kysellä. Oman empiirisen, mutta otosluvultaan aikamoisen virhemarginaalin sisältävän tutkimuksen perusteella aika moni daami on terveydenhoitoalalla työskentelevä, joten hyvissä käsissä siis ollaan...toivottavasti. Parisuhteesta kertoo harvoin kuultu, mutta silti yleisin kommentti, että mukava päästä vähän tanssimaan, kun lapset ovat tämän viikonlopun isällään.

Meikäläinen on tietotekniikan parissa työskentelevä introvertti sinkku, joka satunnaisen läheisyyden kaipuunsa käy tyydyttämässä tanssilavan luona.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Sosiaalisesta asemasta en tiedä, mutta ainakin "me"...
1. pidämme tanssittavasta musiikista.

Äänestä

Käy siellä muutama naislääkärikin tanssimassa meidän hoitajien lisäksi ;)). Tunnen tai tiedän muitakin akateemisia naisia harrastuksen parista.
Tapaamani miehet ovat olleet tohtoreista insinöörien kautta yrittäjiin ja myös duunareihin.
Aika monipuolista seuraa ja se on hyvä se.

Äänestä
  • On siellä tohtoreita ja duunareita pyörinyt, mutta todella harvoista tiedän koulutuksia. Näyttäisi olevan suurtakin korrelaatiota muihin harrastuksiin. Ainakin erään oman harrastuksen miespuolisista jopa suurin osa käy tansseissa. Kaikista miehistä ja naisista käynee vain muutama prosentti tanssimassa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On siellä tohtoreita ja duunareita pyörinyt, mutta todella harvoista tiedän koulutuksia. Näyttäisi olevan suurtakin korrelaatiota muihin harrastuksiin. Ainakin erään oman harrastuksen miespuolisista jopa suurin osa käy tansseissa. Kaikista miehistä ja naisista käynee vain muutama prosentti tanssimassa.

    Päätimme kerran kaverin kanssa kysyä kolme iltaa peräkkäin mitä työtä meitä hakeneet miehet tekivät. Kaveria haki putkimiehet, sähkömiehet, kirvesmiehet ja tehdäs työläiset. Minua hakivat vain maanviljelijät, metsäalan ulkotyöläiset ja yrittäjät tai eläkkeellä olevat firmojen omistajat. Yhtään putki- tai sähkömiestä ei hakenut minua, vaikka kaveria haki joka tanssilavalla useita sen alan miehiä. Hauskaa oli että hän seurusteli putkimiehen kanssa ja minä asuin avoliitossa viljatilalla.
    Lavatanssi on varsin hyvää liikuntaa kun joka 5 min jälkeen voi pitää taukoa tai olla tanssimassa koko illan. Kun taidot kasvavat vauhti ja kuntokin kasvaa. Tansseissa ja tanssi harjoituksissa tulee myös sovittua, että mennään seuraavan kerran samalla autolla samaan tanssipaikkaaan. Nyt olen oppinut tuntemaan kymmeniä miehiä, joista en tiedä paljon muuta kuin sen miltä bussipysäkiltä heidät voi noutaa. Ei siis mitään nettitreffin tapaista aloitetaan seurustelu meininkiä vaan rauhassa tutustumista ystävinä.

    Äänestä

Juurikin näin ja kaikkien mahdollisten ja aivan mahdottomienkin tanssi-ihmiskohtaloitten lisäksi mainittakoon vielä, että näitten lsäksi olemme me, joiden tarvitsee ainoastaan ilmestyä erilaisille kutenesimerkiksi tanssipaikoille. Ettäs tiedätte!

Äänestä
  • Kaikki miehet eivät ole naistenhakua vastaan. Ainoastaan naismarkkina-arvoiltaan kaikkein alimmat miehet ovat.

    Äänestä

Tansipaikoilla, siis lavatansseissa etenkin kesällä on huippua kun ei tunne ketää . Silloin jää niin sanotut tittelit pois. Siellä olet omana ittenäsi etkä piiloutunena jonkun tittelin taa. Et tiedä mitä tuo partneri tekee elääkseen , onko se eronnut vai karannut.

Äänestä
  • Phonecktan ja traphin sivuilta naiset sen selvittää nimittäin! Mikäli mies joutuu ajelemaan omalla kärryllä ja soittelemaan omalla puhelimella ja tanssimaan omilla kuvioillaan, ei häntä naistenhaulla viedä kuin litran mittaa. Liisatulla kärryllä ja puhelimella liikenteessä oleva standardikuviomies puolestaan on naisten mielestä naistenhakutaistelun arvoinen helmi!

    Äänestä

Ihmisiä enimmäkseen.

Äänestä
  • Olen nähnyt eläimenkin lavalla. Kerran näin, kun vanha nainen toi mäyräkoiran tanssisaliin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olen nähnyt eläimenkin lavalla. Kerran näin, kun vanha nainen toi mäyräkoiran tanssisaliin.

    Minä näin lepakon

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minä näin lepakon

    Onhan sielä lavoilla usein valaista kisuhin ja lehmiin. On lampaita, harakoita, kyyhkyyjä, kuikkia, variksia, puluja, korppia, pupuja, kanoja, teeriä, haukkaa, hanhee ja kettua. Lähes loputon määrä.

    Äänestä

Ylivoimaisesti suurin osa tanssijoista on sievoisia summia standardikuvioihin ja lajinmukaiseen vientiseurantaan lajinomaisessa tanssiasennossa satsanneita naisia.

Äänestä
  • Eli näitä naispuolisia "kankikaikkosia", joiden oma tanssillisuus on kohtalaisen olematonta. Käyvät vuosikausia näitä kursseja ja oppivat tietyt kuviot just silleen, kuten heille on opetettu. Tai sitten jonkin ohjaajan omat hienot spesiaalihärdellit. Ja menevät sitten tanssiessa itseohjautuen näitä kuvioita, koska otaksuvat viejän sitä nimenomaista kuviota varmaankin tarkoittaneen. Voi sanoa, että tanssiminen heidän kanssaan on lähinnä semmoista, että ei kovin paljon innosta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eli näitä naispuolisia "kankikaikkosia", joiden oma tanssillisuus on kohtalaisen olematonta. Käyvät vuosikausia näitä kursseja ja oppivat tietyt kuviot just silleen, kuten heille on opetettu. Tai sitten jonkin ohjaajan omat hienot spesiaalihärdellit. Ja menevät sitten tanssiessa itseohjautuen näitä kuvioita, koska otaksuvat viejän sitä nimenomaista kuviota varmaankin tarkoittaneen. Voi sanoa, että tanssiminen heidän kanssaan on lähinnä semmoista, että ei kovin paljon innosta.

    Kumi-Keijomainenkaan itsekeksimiensä kuvioittensa erikoismies ei ehkä olisi juuri sitä, mitä naiset tanssilavoilta etsivät? Kyllä kaikki todellakin uskovat sen, että sinä kovastipaljon innostut sellaisen naisen kanssa tanssimisestakin, joka ainakin aluksi nöyrästi alistuu itsekeksimiisi tanssiasentoihisikin. Ja mitäilmeisimminkin juurikin siihen kulminoituvatkin hirvittävät nais ongelmasi, koska silloin sinulta pääsee silloin jompi kumpi kieli tai käsi valloillensa eli et pysty minimissänsä toista niistä kurissa pitelemään sen jälkeen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko mitään tuoretta tilastotietoa tai kyselytutkimusta, millainen sosioekonominen rakenne vallitsee tanssilavalla? Heijastaako se yhteiskuntaa yleisemmin vai ovatko jotkut ryhmät yliedustettuina. Onkos siellä kilpailevalla ravintola- ja lavatanssiharrastusaiheisella keskustelufoorumilla ollut jotain galluppia?

Tietysti anonyymisyys on osa tanssi-illan viehätystä, ja näin pariutumattomuuden luvattuna aikakautena sitä ei tarvitse edes kysellä. Oman empiirisen, mutta otosluvultaan aikamoisen virhemarginaalin sisältävän tutkimuksen perusteella aika moni daami on terveydenhoitoalalla työskentelevä, joten hyvissä käsissä siis ollaan...toivottavasti. Parisuhteesta kertoo harvoin kuultu, mutta silti yleisin kommentti, että mukava päästä vähän tanssimaan, kun lapset ovat tämän viikonlopun isällään.

Meikäläinen on tietotekniikan parissa työskentelevä introvertti sinkku, joka satunnaisen läheisyyden kaipuunsa käy tyydyttämässä tanssilavan luona.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu