Tarkoituksena on matkustaa juuri ennen pääsiäistä Gardajärvelle. Toimiiko silloin julkiset kulkuyhteydet, laiva, juna ja bussi. Onko majoitustarjontaa niin että voi varata vasta paikanpäältä.
Sää epävakaista?
Lähtö olisi Bergamosta junalla Gardajärven alueelle.
Kiitollisena tiedoista
Gardajärvi huhtikuussa?
5
2895
Vastaukset
- Anonyymi
Gardajärvi on 50km. pitkä, etelärannalle pääsee helposti junalla, pohjoisempaan vievät bussit ovat hitaita. Sen lisäksi Desenzano tai Peschiera ovat paljon kauniimpia kuin esim. Riva.
Vuokra-auto on mielestäni paras vaihtoehto liikkumiseen, ja vuokraisin asunnon mielummin kuin ottaisin hotellin paikan päältä. Garda on suosittu ympäri vuoden, en lähtisi kokeilemaan vapaita majoituksia kun ne on helppo varata etukäteen.
Toisaalta, Italiassa on hauska seikkailla ilman etukäteisiä varauksia, italialaiset tekevät mielellään vaikka majoitusongelmasta härdellin, jota mennään baariin miettimään.- Anonyymi
Ja kyllä, sää on yleensä hyvä, mutta takeita siitä ei ole.
- Anonyymi
Paljon kiitoksia, hyvä pointti🤔😊
- Anonyymi
Pääsiäisenä kaikki paikat on yleensä auki, paitsi varsinaiset ruokakaupat ovat kiinni muistaakseni yhden päivän. Vaatekauppoihin en ole pyhinä edes pyrkinyt. Ravintolat ja kahvilat on ainakin auki. Italialaiset käyvätpääsiäisenä kirkossa ja juhlivat.
Junilla pääsee hyvin Bergamosta Gardan alueelle, myös koko pääsiäisen. Sää on yleensä ollut hyvä ja lämmin, päivällä noin 16 --- 18 ja yöllä yli 13. Ikkunat auki on nukuttu eikä sadevarusteita ole tarvinnut.
Yöpaikan varaus kannattaa tehdä jo Suomessa. Netti on siihen kätevä. Hotellien luokitus on erilainen kuin Suomessa. Siellä ***** vastaa joskus Suomen ***. Joskus löytyy siisti ja mukava perhehotelli luokituksella **. Hotelleja tosin käytämme vain vähän, vuokraamme yleensä netin kautta asunnon.- Anonyymi
Itse toivon, että Italian matkani perutaan matkanjärjestäjän taholta, sillä Italian matkalaiset joutuvan kahden viikon kotikaranteeniin työpaikkani määräyksestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 405645
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2244601Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️364534Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?734340Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k264322Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1603805- 963202
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.233075Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!273072Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill102170