Gardajärvi huhtikuussa?

Anonyymi

Tarkoituksena on matkustaa juuri ennen pääsiäistä Gardajärvelle. Toimiiko silloin julkiset kulkuyhteydet, laiva, juna ja bussi. Onko majoitustarjontaa niin että voi varata vasta paikanpäältä.
Sää epävakaista?
Lähtö olisi Bergamosta junalla Gardajärven alueelle.
Kiitollisena tiedoista

5

2846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Gardajärvi on 50km. pitkä, etelärannalle pääsee helposti junalla, pohjoisempaan vievät bussit ovat hitaita. Sen lisäksi Desenzano tai Peschiera ovat paljon kauniimpia kuin esim. Riva.
      Vuokra-auto on mielestäni paras vaihtoehto liikkumiseen, ja vuokraisin asunnon mielummin kuin ottaisin hotellin paikan päältä. Garda on suosittu ympäri vuoden, en lähtisi kokeilemaan vapaita majoituksia kun ne on helppo varata etukäteen.
      Toisaalta, Italiassa on hauska seikkailla ilman etukäteisiä varauksia, italialaiset tekevät mielellään vaikka majoitusongelmasta härdellin, jota mennään baariin miettimään.

      • Anonyymi

        Ja kyllä, sää on yleensä hyvä, mutta takeita siitä ei ole.


      • Anonyymi

        Paljon kiitoksia, hyvä pointti🤔😊


    • Anonyymi

      Pääsiäisenä kaikki paikat on yleensä auki, paitsi varsinaiset ruokakaupat ovat kiinni muistaakseni yhden päivän. Vaatekauppoihin en ole pyhinä edes pyrkinyt. Ravintolat ja kahvilat on ainakin auki. Italialaiset käyvätpääsiäisenä kirkossa ja juhlivat.

      Junilla pääsee hyvin Bergamosta Gardan alueelle, myös koko pääsiäisen. Sää on yleensä ollut hyvä ja lämmin, päivällä noin 16 --- 18 ja yöllä yli 13. Ikkunat auki on nukuttu eikä sadevarusteita ole tarvinnut.

      Yöpaikan varaus kannattaa tehdä jo Suomessa. Netti on siihen kätevä. Hotellien luokitus on erilainen kuin Suomessa. Siellä ***** vastaa joskus Suomen ***. Joskus löytyy siisti ja mukava perhehotelli luokituksella **. Hotelleja tosin käytämme vain vähän, vuokraamme yleensä netin kautta asunnon.

      • Anonyymi

        Itse toivon, että Italian matkani perutaan matkanjärjestäjän taholta, sillä Italian matkalaiset joutuvan kahden viikon kotikaranteeniin työpaikkani määräyksestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3017
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1684
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      38
      1252
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe