Satuin näkemään Youtubessa venäläisten tekemän videon Lappeenrannassa käynnistään. Mentyään kameran kanssa Majurskan talon puotiin täti antoi lähdöt liikkeestä sanoen go to hell. Way to go, täti!
Reipasta menoa linnoituksessa
Anonyymi
13113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kannattais ensin kysyä et saako kuvata!! Eikä mennä Euroopan omistajan asenteella sinne!! Mikä näillä Venakoilla on tapana!! Oikein täti teki!! Nii oisin miekii tehny!
mistä tiedät et kuvaaja venäläinen nainen
Saisko linkin tuohon videoon?
Tällaisen keskustelun aloittaminen on täysin turhanpäiväistä, ellei voi laittaa kyseistä materiaalia nähtäväksi.
Mitä tulee selvästikin puodin tädin omaan kommentoitiin "Kannattais ensin kysyä et saako kuvata!!", niin kuvaaminen on sananvapauteen kuuluva oikeus. Mikäli yleisöllä on tiloihin vapaa pääsy, kuvaaminen on sallittua. Tavarataloissa, yleisissä kokouksissa, urheiluhalleissa ja yleisölle avoimissa ravintoloissa saa kuvata, kunhan ihmisten yksityisyyttä ei loukata. Eli hänellä (Sinulla) ei ole oikeutta kieltää kuvaamista.
Ei pidä paikkaansa. Ravintoloissa, baareissa ja kahviloissa omistajalla on oikeus pyytää kuvaajaa poistumaan tai jopa kieltää sisäänpääsy.
Eivät asiakkaat välttämättä halua tulla kuvatuiksi kyseisissä paikoissa ja etenkään, jos videot tai kuvat tulevat nettiin!
Tuosta aloituksesta nyt ei tiedä sanoa, kun ei ole linkkiä videoon. Onko sitä edes olemassa ja jos on, niin miltähän vuosikymmeneltä ja kuka "täti" ollut kyseessä?
Itse olen aina saanut ystävällistä palvelua Majurskassa, on yksi parhaita kahviloita Lappeenrannassa. (Enkä todellakaan haluaisi tulla videoiduksi YouTubeen!)
Linkki oli ja poistettiin välittömästi joten jääköön tähän
Kuvaaminen ja kuvien julkaiseminen ovat kaksi eri asiaa, mutta tästä voimme kinastella vaikka kuinka pitkään, koska mitään täsmällistä määritystä laista ei löydy. Mutta älä sekoita kahvilaa ja sen palvelua tähän asiaan. Kahvila ja saman rakennuksen toisessa päässä sijaitseva puoti, jota tässä käsitellään, ovat täysin kaksi eri yritystä.
Majurska on kahvila. Muut puodit ihan muun nimisiä.
Äläpä viisastele.
Anteeksi, nyt en ymmärrä.
Toisessa päässä sijaitseva puoti? Oliko se näkemäsi video Tyykistä?
Majurskasta tulee kieltämättä ensimmäisenä mieleen kahvila Majurska.
Tyykin asiakaspalvelusta on omakohtaistakin kokemusta sen verran, etten ostoksille sinne enää mene. Eikä sen vakavampaa, kuin että satuin koskettamaan yhtä esille laitettua myynnissä olevaa esinettä, joka hieman liikahti paikaltaan, ja jo sain kovat nuhteet myyjätädiltä!
Apua! Älä sotke Tyykiä tähän. Tyyki on ihana käsityömyymälä ja rouva joka sitä pitää jaksaa aina hymyillä. Vien sinne aina ystäväni, kun he tulevat käymään Lappeenrannassa ja haluavat ostaa käsitöitä. Tässä käsitelty huonon palvelun liike on Galleria Kääntöpoiju.
Tässä toteutuu se vanha sanonta "Yksi mätä omena pilaa koko korin"
Oliskohan kannattanut jo aloituksessa mainita, mistä kaupasta on kyse??
Kyseisessä rakennuksessa on paljon toimijoita, ihan älytöntä laittaa noin epämääräinen aloitus!
Venäläiset tunkevat linnoituksessa kameroinensa melkein asuntojen ikkunoista sisään!