2020: Talent Call Turku -kilpailu

Anonyymi

Huomasin tämän kilpailun Paluumuuttajat-keskustelusta. Asiasta on mielestäni tärkeä tiedottaa ruotsinsuomalaisten keskustelussakin. Lounais-Suomi on yksi Suomen työvoimapulan alueista. Alueella on runsaasti avoimia työpaikkoja, joihin houkutellaan työntekijöitä eri puolilta maailmaa.

Kansainvälinen Talent Call Turku -kilpailu järjestetään vuonna 2020 toista kertaa. Kilpailu on tarkoitettu eri alojen osaajille, jotka ovat kiinnostuneita muuttamaan Turun seudulle. Voittajat valitaan mm. ansioluetteloiden ja hakemusten perusteella.

Vuonna 2019 kilpailuun lähetettiin yli 1000 hakemusta eri puolilta maailmaa. Elokuussa järjestetylle palkintomatkalle Turkuun osallistui voittajaperheitä Latviasta, Liettuasta, Albaniasta, Intiasta ja Singaporesta. He tutustuivat alueen työnantajiin, palveluihin (mm. päiväkodit ja koulut), suomalaiseen kulttuuriin (mm. saunominen saaristossa) sekä vapaa-ajan mahdollisuuksiin (mm. vierailu Muumimaailmassa).

Kilpailu sopii hyvin myös mm. suomalaiset sukujuuret omaaville henkilöille, jotka ovat kiinnostuneita muutosta Suomeen. Suomen kielen osaamista ei tarvita, koska kilpailu ja palkintomatka ovat englanninkielisiä.

6

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ai niin, unohdin liittää linkin.

      https://talentcall.fi/

      Vuoden 2020 kilpailun hakuaika ei ole vielä alkanut, mutta kilpailun nettisivuilta voi tilata sähköpostiinsa uutiskirjeen. Silloin saa Talent Call Turku -kilpailun uutiset sähköpostiin uunituoreina.

    • Anonyymi

      Tässä on alle 2 minuutin pikaesittely Talent Call Turku -kilpailusta ja Turusta kaupunginjohtaja Minna Arven kertomana.

      https://youtu.be/zpBX8vFVBfM

      YouTubessa on reilu 11 minuutin video, jossa on seurattu Talent Call Turku 2019 -voittajien palkintomatkaa. Siitä saa mielestäni aika hyvän käsityksen, millainen on voittomatkan sisältö.

      https://youtu.be/4sk12lFqHo0

      Matkavloggaajan englanninkielinen video Turun matkasta:

      https://youtu.be/EEeyGRuTFq4

      Esittelyvideo Turusta:

      https://youtu.be/KwqxMMpu-J8

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Lounais-Suomessa on työpaikkoja paljon tarjolla, joten puolisollekin löytyy töitä. Alueella on kivoja asuinpaikkoja, hyvät koulut & päiväkodit, paljon harrastusmahdollisuuksia, kaunista luontoa, historiaa, kulttuuria ja mukavia ihmisiä. Turusta pääsee junilla nopeasti niin Helsinkiin kuin Tampereellekin. Katso linkin takaa esittelystä siitä, millaista työnteko ja elämä Lounais-Suomessa voisi olla.

      https://www.xn--tihintnne-02a6q.fi/

      Turun ja Ahvenanmaan saaristo tarjoaa maailman mittakaavassakin upean alueen veneilyyn, pyöräretkeilyyn, mökkeilyyn yms. Lounais-Suomessa on myös kulttuurisesti kiinnostavia alueita kuten Mathildedal, Parainen, Naantali, Rauma, Uusikaupunki yms. Kylpylöitä on mm. Naantalissa & Turussa, Teijossa on uusi kansallispuisto ja uusi Hankoon sekä Raaseporiin ylettyvä Rantareitti tarjoaa pyöräilijöille mielenkiintoisen kohteen perinteisen Saaristoreitin rinnalle. Lounais-Suomen paikalliset palvelut on hyvät: on uimahalleja, kirjastoja, maauimala, lenkkipolkuja, kauppakeskuksia, persoonallisia kahviloita, vesipuisto, Muumimaailma, yliopisto, ammattikorkeakoulu, ammattikouluja, aikuiskoulutusta, teatteria, museoita, jäähalleja, hyviä joukkueita penkkiurheilijoiden iloksi, partiota, yleisurheilua, lasten teatterikouluja, musiikki- ja kuvataidekouluja, klassista musiikkia, Ruisrock, Pori Jazz, metallibändien keikkoja, IKEA, kaikki ketjuliikkeet, Stockmann, hyviä ravintoloita, pienpanimoita jne. Hyvät liikenneyhteydet muualle Suomeen, laivalla ja lentokoneella myös kauemmas. Mitä sitä muuta ihminen voisi kaivata?

      • Anonyymi

        Turussa nyt 1596 avointa työpaikkaa 😮
        Porissa nyt 515 avointa työpaikkaa 😲


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Turussa nyt 1596 avointa työpaikkaa 😮
        Porissa nyt 515 avointa työpaikkaa 😲

        Jos on kiinnostunut Turun seudun työpaikoista, kannattaa tulla Turun RekryEXPO-messuille 7.4.2020 Turun Messukeskukseen. Oheisen linkin kautta saa hyvät tiedot tapahtumasta.

        https://www.turunmessukeskus.fi/tapahtuma/rekryexpo/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      95
      4751
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      232
      1922
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      78
      1512
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1160
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      323
      1100
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1080
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1079
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1047
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1009
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe