2020: Talent Call Turku -kilpailu

Anonyymi

Huomasin tämän kilpailun Paluumuuttajat-keskustelusta. Asiasta on mielestäni tärkeä tiedottaa ruotsinsuomalaisten keskustelussakin. Lounais-Suomi on yksi Suomen työvoimapulan alueista. Alueella on runsaasti avoimia työpaikkoja, joihin houkutellaan työntekijöitä eri puolilta maailmaa.

Kansainvälinen Talent Call Turku -kilpailu järjestetään vuonna 2020 toista kertaa. Kilpailu on tarkoitettu eri alojen osaajille, jotka ovat kiinnostuneita muuttamaan Turun seudulle. Voittajat valitaan mm. ansioluetteloiden ja hakemusten perusteella.

Vuonna 2019 kilpailuun lähetettiin yli 1000 hakemusta eri puolilta maailmaa. Elokuussa järjestetylle palkintomatkalle Turkuun osallistui voittajaperheitä Latviasta, Liettuasta, Albaniasta, Intiasta ja Singaporesta. He tutustuivat alueen työnantajiin, palveluihin (mm. päiväkodit ja koulut), suomalaiseen kulttuuriin (mm. saunominen saaristossa) sekä vapaa-ajan mahdollisuuksiin (mm. vierailu Muumimaailmassa).

Kilpailu sopii hyvin myös mm. suomalaiset sukujuuret omaaville henkilöille, jotka ovat kiinnostuneita muutosta Suomeen. Suomen kielen osaamista ei tarvita, koska kilpailu ja palkintomatka ovat englanninkielisiä.

6

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ai niin, unohdin liittää linkin.

      https://talentcall.fi/

      Vuoden 2020 kilpailun hakuaika ei ole vielä alkanut, mutta kilpailun nettisivuilta voi tilata sähköpostiinsa uutiskirjeen. Silloin saa Talent Call Turku -kilpailun uutiset sähköpostiin uunituoreina.

    • Anonyymi

      Tässä on alle 2 minuutin pikaesittely Talent Call Turku -kilpailusta ja Turusta kaupunginjohtaja Minna Arven kertomana.

      https://youtu.be/zpBX8vFVBfM

      YouTubessa on reilu 11 minuutin video, jossa on seurattu Talent Call Turku 2019 -voittajien palkintomatkaa. Siitä saa mielestäni aika hyvän käsityksen, millainen on voittomatkan sisältö.

      https://youtu.be/4sk12lFqHo0

      Matkavloggaajan englanninkielinen video Turun matkasta:

      https://youtu.be/EEeyGRuTFq4

      Esittelyvideo Turusta:

      https://youtu.be/KwqxMMpu-J8

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Lounais-Suomessa on työpaikkoja paljon tarjolla, joten puolisollekin löytyy töitä. Alueella on kivoja asuinpaikkoja, hyvät koulut & päiväkodit, paljon harrastusmahdollisuuksia, kaunista luontoa, historiaa, kulttuuria ja mukavia ihmisiä. Turusta pääsee junilla nopeasti niin Helsinkiin kuin Tampereellekin. Katso linkin takaa esittelystä siitä, millaista työnteko ja elämä Lounais-Suomessa voisi olla.

      https://www.xn--tihintnne-02a6q.fi/

      Turun ja Ahvenanmaan saaristo tarjoaa maailman mittakaavassakin upean alueen veneilyyn, pyöräretkeilyyn, mökkeilyyn yms. Lounais-Suomessa on myös kulttuurisesti kiinnostavia alueita kuten Mathildedal, Parainen, Naantali, Rauma, Uusikaupunki yms. Kylpylöitä on mm. Naantalissa & Turussa, Teijossa on uusi kansallispuisto ja uusi Hankoon sekä Raaseporiin ylettyvä Rantareitti tarjoaa pyöräilijöille mielenkiintoisen kohteen perinteisen Saaristoreitin rinnalle. Lounais-Suomen paikalliset palvelut on hyvät: on uimahalleja, kirjastoja, maauimala, lenkkipolkuja, kauppakeskuksia, persoonallisia kahviloita, vesipuisto, Muumimaailma, yliopisto, ammattikorkeakoulu, ammattikouluja, aikuiskoulutusta, teatteria, museoita, jäähalleja, hyviä joukkueita penkkiurheilijoiden iloksi, partiota, yleisurheilua, lasten teatterikouluja, musiikki- ja kuvataidekouluja, klassista musiikkia, Ruisrock, Pori Jazz, metallibändien keikkoja, IKEA, kaikki ketjuliikkeet, Stockmann, hyviä ravintoloita, pienpanimoita jne. Hyvät liikenneyhteydet muualle Suomeen, laivalla ja lentokoneella myös kauemmas. Mitä sitä muuta ihminen voisi kaivata?

      • Anonyymi

        Turussa nyt 1596 avointa työpaikkaa 😮
        Porissa nyt 515 avointa työpaikkaa 😲


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Turussa nyt 1596 avointa työpaikkaa 😮
        Porissa nyt 515 avointa työpaikkaa 😲

        Jos on kiinnostunut Turun seudun työpaikoista, kannattaa tulla Turun RekryEXPO-messuille 7.4.2020 Turun Messukeskukseen. Oheisen linkin kautta saa hyvät tiedot tapahtumasta.

        https://www.turunmessukeskus.fi/tapahtuma/rekryexpo/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      80
      5689
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      127
      3943
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      45
      3850
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3524
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2908
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2447
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2194
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2101
    9. 33
      1949
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      432
      1769
    Aihe