Huomasin tämän kilpailun Paluumuuttajat-keskustelusta. Asiasta on mielestäni tärkeä tiedottaa ruotsinsuomalaisten keskustelussakin. Lounais-Suomi on yksi Suomen työvoimapulan alueista. Alueella on runsaasti avoimia työpaikkoja, joihin houkutellaan työntekijöitä eri puolilta maailmaa.
Kansainvälinen Talent Call Turku -kilpailu järjestetään vuonna 2020 toista kertaa. Kilpailu on tarkoitettu eri alojen osaajille, jotka ovat kiinnostuneita muuttamaan Turun seudulle. Voittajat valitaan mm. ansioluetteloiden ja hakemusten perusteella.
Vuonna 2019 kilpailuun lähetettiin yli 1000 hakemusta eri puolilta maailmaa. Elokuussa järjestetylle palkintomatkalle Turkuun osallistui voittajaperheitä Latviasta, Liettuasta, Albaniasta, Intiasta ja Singaporesta. He tutustuivat alueen työnantajiin, palveluihin (mm. päiväkodit ja koulut), suomalaiseen kulttuuriin (mm. saunominen saaristossa) sekä vapaa-ajan mahdollisuuksiin (mm. vierailu Muumimaailmassa).
Kilpailu sopii hyvin myös mm. suomalaiset sukujuuret omaaville henkilöille, jotka ovat kiinnostuneita muutosta Suomeen. Suomen kielen osaamista ei tarvita, koska kilpailu ja palkintomatka ovat englanninkielisiä.
2020: Talent Call Turku -kilpailu
6
142
Vastaukset
- Anonyymi
Ai niin, unohdin liittää linkin.
https://talentcall.fi/
Vuoden 2020 kilpailun hakuaika ei ole vielä alkanut, mutta kilpailun nettisivuilta voi tilata sähköpostiinsa uutiskirjeen. Silloin saa Talent Call Turku -kilpailun uutiset sähköpostiin uunituoreina. - Anonyymi
Tässä on alle 2 minuutin pikaesittely Talent Call Turku -kilpailusta ja Turusta kaupunginjohtaja Minna Arven kertomana.
https://youtu.be/zpBX8vFVBfM
YouTubessa on reilu 11 minuutin video, jossa on seurattu Talent Call Turku 2019 -voittajien palkintomatkaa. Siitä saa mielestäni aika hyvän käsityksen, millainen on voittomatkan sisältö.
https://youtu.be/4sk12lFqHo0
Matkavloggaajan englanninkielinen video Turun matkasta:
https://youtu.be/EEeyGRuTFq4
Esittelyvideo Turusta:
https://youtu.be/KwqxMMpu-J8 - Anonyymi
Tässä on linkit muutamiin lehtijuttuihin, jotka kertovat Talent Call Turku -kilpailusta viime vuoden osalta.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/944f6290-e32e-4579-83cf-6c79cc771614
https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000006214704.html - Anonyymi
Lounais-Suomessa on työpaikkoja paljon tarjolla, joten puolisollekin löytyy töitä. Alueella on kivoja asuinpaikkoja, hyvät koulut & päiväkodit, paljon harrastusmahdollisuuksia, kaunista luontoa, historiaa, kulttuuria ja mukavia ihmisiä. Turusta pääsee junilla nopeasti niin Helsinkiin kuin Tampereellekin. Katso linkin takaa esittelystä siitä, millaista työnteko ja elämä Lounais-Suomessa voisi olla.
https://www.xn--tihintnne-02a6q.fi/
Turun ja Ahvenanmaan saaristo tarjoaa maailman mittakaavassakin upean alueen veneilyyn, pyöräretkeilyyn, mökkeilyyn yms. Lounais-Suomessa on myös kulttuurisesti kiinnostavia alueita kuten Mathildedal, Parainen, Naantali, Rauma, Uusikaupunki yms. Kylpylöitä on mm. Naantalissa & Turussa, Teijossa on uusi kansallispuisto ja uusi Hankoon sekä Raaseporiin ylettyvä Rantareitti tarjoaa pyöräilijöille mielenkiintoisen kohteen perinteisen Saaristoreitin rinnalle. Lounais-Suomen paikalliset palvelut on hyvät: on uimahalleja, kirjastoja, maauimala, lenkkipolkuja, kauppakeskuksia, persoonallisia kahviloita, vesipuisto, Muumimaailma, yliopisto, ammattikorkeakoulu, ammattikouluja, aikuiskoulutusta, teatteria, museoita, jäähalleja, hyviä joukkueita penkkiurheilijoiden iloksi, partiota, yleisurheilua, lasten teatterikouluja, musiikki- ja kuvataidekouluja, klassista musiikkia, Ruisrock, Pori Jazz, metallibändien keikkoja, IKEA, kaikki ketjuliikkeet, Stockmann, hyviä ravintoloita, pienpanimoita jne. Hyvät liikenneyhteydet muualle Suomeen, laivalla ja lentokoneella myös kauemmas. Mitä sitä muuta ihminen voisi kaivata?- Anonyymi
Turussa nyt 1596 avointa työpaikkaa 😮
Porissa nyt 515 avointa työpaikkaa 😲 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Turussa nyt 1596 avointa työpaikkaa 😮
Porissa nyt 515 avointa työpaikkaa 😲Jos on kiinnostunut Turun seudun työpaikoista, kannattaa tulla Turun RekryEXPO-messuille 7.4.2020 Turun Messukeskukseen. Oheisen linkin kautta saa hyvät tiedot tapahtumasta.
https://www.turunmessukeskus.fi/tapahtuma/rekryexpo/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2696687SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p805301Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.1054245SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2693691Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat643449Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1463179Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2422795Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2752121SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden451643Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491525