Keittiön pohjapiirustus

Anonyymi

Tuulikaappi ja vaatehuoneasiat suunniteltu. Nyt kysymys keittiöstä. Saarekekeittiö kiinnosti aluksi, mutta eikö keskellä lattiaa olevalta liedeltä roisku rasvat ympäriinsä. Jos saarekkeen takana on ruokapöytä, jaksaako joka aamu viedä aamupalan sinne vai tuleeko työtasosta ruokapöytä? Huono sellainen?
Kiitos kommenteista! Ihanaa että ei ole häiriköity.

9

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö kenelläkään ole tosiaan kokemuksia, kuinka saarekemallinen keittiö oikeasti toimii?

    • Anonyymi

      Saarekekeittiö on vihonviimeinen keksintö. Varsinkin jääkaappi ja mikroaaltouuni ja leipähylly tulee olla lähellä aamiaispöytää ja pöydässä tilaa lehdelle ja leivälle yms.

      • Anonyymi

        Samoilla linjoilla, saareke vaikuttaa epäkäytännölliseltä, sitä saa aina kiertää ympäri. Keittiö sijoittamisessa taloon on suuri etu, jos ikkunat aukeavat kahteen eri suuntaan, se tuo valoisuutta ja viihtyisyyttä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samoilla linjoilla, saareke vaikuttaa epäkäytännölliseltä, sitä saa aina kiertää ympäri. Keittiö sijoittamisessa taloon on suuri etu, jos ikkunat aukeavat kahteen eri suuntaan, se tuo valoisuutta ja viihtyisyyttä.

        Peukku näille. En ole saarekekeittiöistä tyytyväistä käyttäjää löytänyt. Naistenlehdistä ja kaiken maailman glorioista kopsattu villitys.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Peukku näille. En ole saarekekeittiöistä tyytyväistä käyttäjää löytänyt. Naistenlehdistä ja kaiken maailman glorioista kopsattu villitys.

        Asiaa enempi edes ajatellut, mutta kyllä tuo meidän saareke (jossa uuni ja liesi) ovat ihan ok.
        Jos roiskuu rasvaa, niin ei se lattialle saakka päädy - eikä ole ainakaan seinällä. Jotain se entinen omistajakin on osannut tehdä oikein.
        Jotain tekisin toisin ja se jotain olisi muuta kuin kalliit mustat kivitasot. Miten sileään kiveen voikin kaikki ..ska tarkkua niin lujaa?
        Joka ainoa pisara ja murunen näkyy. Tuntuu, että niitä saisi olla putsaamassa jatkuvasti ja yksi pyyhkäisy ei riitä. Pyyhkimisen jälkeen saat putsata vielä pyyhkimisjäljet. Rasittavaa....


    • Anonyymi

      Vesipiste ja laskutaso pitää olla lähellä hellaa, ettei tarvi (kiehuvaa) vettä kuljetella ympäriinsä. Jääkaappi lähellä pöytää. Älyttömiin on mennyt keittiösuunnittelun muotivirtaus.

    • Anonyymi

      Riippuu siitä paljonko tilaa on keittiössä käytettävissä. Mun mielestä saareke on tosi hyvä silloin kun useampi ihminen tekee ruokaa samanaikaisesti. On tilaa enemmän kun voi kiertää toiselle puolelle tekemään.

      Mulla tosin ei ole saareketta vaan U:n mallinen keittiö.
      Toisessa sakarassa keskellä on tiskiallas - toisessa induktioliesi - pyrolyysiuuni samalla kohtaa. Sakaroiden pituus 4m. Tiskiallaspuolella on korkeat yläkaapistot, jääkaappi-pakastin sellainen pariovellinen, astianpesukone ja kaapistoon integroitu rakennettu mikroaaltouuni. Sakaroiden välillä on 1m leveä käytävä.
      Lieden puoleinen kaapisto on standardi (900mm) korkea. Tämän taso me pidetään aina tyhjänä, pois lukien tietysti ruuanlaittoajat. Tässä ei siis ole mitään korotusta, vaan se näkyy tasaisena mustana tasona kun liesikin on kokomusta.

      Ei tarvitse kuin kääntyä ympäri niin saa esim. perunoiden keitinveden kaadettua kattilasta lavuaariin. Ei se ole sen kummempi operaatio kun sivuaskel vasemmalle tai oikealle. Leivon ja teen ruokaa paljon. Kun on runsaasti laskutilaa lieden/uunin molemmin puolin, on helppo tehdä esivalmistelut. Esim. leipoessa korvapuusteja tai pikkuleipiä lieden sakaraan mahtuu kolme uunipeltiä vierekkäin ja lieden toisella puolella voi tehdä sen varsinaisen leipomisen. Ei tarvitse pinota peltejä päällekkäin erilliseen telineeseen tms. Sähköpistorasiat meillä pompsahtaa tasosta ylös.

      Tasojen alla on vetolaatikostot. Vetolaatikostoissa säilytetään kuiva-aineet, lautaset, aterimet yms. Toimii. En ottaisi hyllyjä mistään hinnasta enää alakaappeihin.

      On varmaan lämpötila ja astian valintajuttu tuo roiskuuko paistettaessa hellalta jotain ympäriinsä vai ei. Ei mulla ainakaan ole ollut kyseistä ongelmaa. Ruokaa on kuitenkin tullut laitettua yli 10 vuotta lähes joka päivä perheelle, parhaimpina päivinä kaksikin kertaa. Meillä on induktioliesi ollut siitä saakka kun niitä tuli markkinoille, lämpötila on helppo säätää sopivaksi. Paistinpannut (poislukien lettupannu) ovat aina olleet korkeareunaisia, enkä ole huomannut että korkeammasta reunasta olisi mitään haittaa.

      En ymmärrä tuota aamiaisbaarijuttua.
      Me, siis minä tai mies jompikumpi, tehdään aamupala seisten siellä U:n keskellä tarjottimelle, nostetaan tarjotin pöytään ja istutaan rauhassa syömään. Ei tarvitse nostella margariineja, leipiä, leikkeileitä sun muita ruokailutilan puolelle koskaan. Kurkut ja tomaatit yms vihannekset siivutan valmiiksi annospaloiksi. Samaten hedelmistä otetaan kuoret pois jo U:n sisäpuolella suoraan roskikseen. Kaikki leivänmurut, mehutipat yms. pysyvät U-sakaroiden välissä. 5 ihmisen aamupalan tekemiseen menee alle 10 minuuttia. Ei minulla ainakaan niin kiire ole ettenkö ehtisi sitä tehdä ja sen jälkeen syödä rauhassa pöydän ääressä istuen ennen töihin lähtöä.

      Ruokailutila on meillä heti siisti aamupalan jälkeen, ei muuta kuin pistää kupit ja lusikat tarjottimelle, kantaa tarjottimen keittiöön ja pistää likaiset astiat suoraan tiskikoneeseen ja jos jotain ruokaa jäi yli, niin pakastepussiin ja jääkaappiin. Kyllä ne koululaiset ne sieltä syö pois koulusta kotiin tultuaan.
      Itse siivoan saman tien pois ne tavarat mitä ei enää tarvita. Samaten pyyhin tasoja ja pöydät aina, en jätä mitään tiskejäkään roikkumaan. Onneksi mies ja lapset ovat oppineet samat tavat.
      Meillä keittiö on aina siisti, tämä varmaan johtuu siitä, että kun on tilaa riittävästi jokaiselle tavaralle tosiaan on olemassa se oma paikka.

    • Anonyymi

      2 saarekekeittiötä olen rakentanut. Hyvin ne toimivat. Toinen on ravintolakokin ykistyiskäytössä. Ei ole kritiikkiä tullut.

    • Anonyymi

      Juu, eipä tuossa meidän saarekkeella tarvitse kuin kääntyä ympäri, niin tiskiallas on siinä. Kaikki kaapit ja laaatikot ovat ihan vieressä, osa saarekkeen alla. Jääkaappi ja pakastin mukaan lukien.
      On kyllä itse asiassa ihan hiton hyvä ❤ Ja kun tykätään laittaa ruokaa yhdessä, niin sekin onnistuu paremmin kuin aiemmassa, perinteisemmässä keittiössä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      43
      1491
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1375
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      309
      1329
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1135
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1091
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      68
      1083
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1047
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1022
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      177
      902
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      18
      841
    Aihe