eikö tätä tosiaan lue kukaan stadiaan kätilöksi edellis vuosina hakenut ihminen...millasilla papereilla oot hakenu ja onko niillä tullu kutsu valintakokeeseen??
stadia kätilöt
wanna be
81059
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
olin pääsykokeissa 2002. hain lähihoitajan hyvillä papereilla. olen myös ylioppilas, josta huonot paperit. keskiarvo lähihoitajana yli 4. haastattelusta sain hyvät pisteet, koska oli harjoittelukokemusta synnytys/vierihoito-osastolla. psykologisesta testissä käytännön päättelykyky 5, muut 3.(asteikolla 1-5). nythän ei ole enää säästösyistä psykologisia testejä vaan kirjatentti.
kannattaa yrittää sillä ala on antoisa ja töitä tulee riittämään.
Eikös siellä nyt ole itse koe psyk. testit, vai onko myös haastattelut.
Wanna be, minkälaisilla papereilla olet hakemassa? On se aika epäreilua, jos on joskus saanut huonot paperit ja nyt ei niiden takia pääse edes pääsykokeeseen. Meikällä yo.
Moi!
Eikö se ole yleinen käytöntö amk:ssa että saa pyrkiä joko yo-papruilla tai sitten muilla 3 vuotta kestäneen koulun papereilla. Musta se on hyvä käytäntö, sillä jos huonot yo-paperit niin miten sitten enää pääsis mihinkään.
Itse opiskelen amk, mutta eri alaa, puutuin vaan muuten keskusteluun =)
Jos sinulla on mahdollisuus, hae johonkin muuhun kouluun kuin Stadiaan. Kaksí vuotta on Stadian penkkejä kulutettu ja usein on järki lähdössä ko. paikassa. Useat opettajat ovat tuulesta temmattuja (kätilöopinnoista en osaa vielä sanoa) ja koko laitoksessa kaikki toimii mahdollisimman hankalasti; mm. tiedotus ei pelaa, melkein aina harjoittelupaikkojen saamisessa yms. on ongelmia. Lukujärjestykset saamme (jos hyvin käy) pari viikkoa ennen opintojen alkamista. Stadia yrittää ylläpitää jonkinlaista parempaa imagoa, kuin onkaan, mm. lääkeopetus on ala-arvoista ja sitä on hyvin vähän.
Itse kysymykseesi vastaan, että hain yo-todistuksella (cum lauden paperit), mutta testeissä sain hyvät pisteet. Nykyäänhän on ilmeisesti pääsykoekirja -menetelmä käytössä.
Jos vain pystyt, hae ihmeessä johonkin toiseen kouluun :)
Ei oo oikeen muuta vaihtoehtoa kuin stadia tai diak, vai onko?
Ahaa, siis cum lauden papereilla sait kutsun pääsykokeeseen?
itellä tuli kirjotuksista M:n paperit ja ny on ongelma mihkä paikkaan hakisin ensimmäiseks...onhan niitä ainakin viis vaihtoehtoa vai montako niitä ny oli jossa vois opiskella kätilöks mut olis ehkä helpointa päästä stadiaan sisään ku mulle ei ainakaan mitään lisäpisteitä oo mihinkään muiden koulujen haastatteluihin tulos ku ei oo mitään kokemusta alalta ja stadiashan on vaa tosiaan kirjatentti...siks vaan kiinnostaa et pääsenköhän noilla papereilla edes kokeeseen vai kuluuko ne viis pistettä ekasta hakupaikasta sit ihan turhaan niinku viime vuonna jolloin hain ekana stadian kauneudenhoitoalalle ja jäi 0,5 pistettä puuttumaan et olisin päässy edes kokeisiin! se pikkusen harmitti sit ku en päässy edes kouluun joka mulla oli toisena vaihtoehtona,jonne olisin päässy jos olisin sen laittanu ekaksi ja saanu siihen ne 5 lisäpistettä...en haluis tehä taas samanlaista virhettä...voiskohan jonnekin soittaa ja saada selville viime vuoden kokeisiin päässeiden pisterajan??
Onhan niitä vaihtoehtoja, esim. Oulussa ON hyvä AMK. Jos nykyisellä tiedollani olisin voinut valita, olisin kyllä ehdottomasti hakenut Ouluun. Myös Tampereella on ihan eri meininki kätilökoulutuksen suhteen, kuin Stadiassa. Luokallamme on Tampereelta vaihtanut opiskelija, hänen mukaansa Treella toimi huomattavasti paremmin asiat, kuin Stadiassa. Kuopiosta en ole varma, järjestetäänkö siellä kätilöopetusta, mutta jo erittäin hyvämaineisen yliopistosairaalan takia siellä varmasti oppisi paljon. Uskon, että KYS opetussairaalana antaa paljon, enkä puhu nyt vain kätilöopinnoista, vaan esim. sisätautiharjoittelussa olisin mielummin ollut "kunnon" sairaalassa, kuin Helsingin alueella vähän missä lie (kun kouluja on paljon, harjoittelupaikat ovat olleet vähän mitä sattuu... ei kaikilla, mutta harvat pääsevät hyviin paikkoihin, kun on isot ryhmät ja muitakin kouluja).
Kysymykseesi, kyllä cumun papereilla sain kutsun pääsykokeisiin, tietty asiaan vaikutti myös erilaiset työkokemuspisteet ym. Mutta nykyäänhän ei ole enää sama haku, kuin oman hakuni aikana.
Oon ite hakemassa Stadiaan kätilö-koulutukseen todella huonolla YO-todistuksella. Yksi C löytyy, muut B:tä ja A:ta. Keskiarvo päättötodistuksessa 8.0 jonka turvin saan opiskelupisteitä 24,5. Siihen ykköstoive-pisteet 5 päälle ja pisteitä on 29,5 mahdollisista 35 pisteestä. Eikö tämän kuvittelisi riittävän pääsykoekutsuun?