Päivän lehdessä mainio kirjoitus Koskiselta. Juuri tuollaista suuruudenhullua ja epätoivoista haihattelua on toriparkki. Keskustaa voi kehittää monin tavoin, mutta torin alueen aukimyllääminen olisi oikeastaan pahinta, mitä voi tehdä.
Haudatkaa sydämeni toriparkkiin
Anonyymi
22<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Oli hyvä kirjoitus😄
Taantumamörköilyä vanhalta jäärältä.
Enpä sanoisi vanhaksi jääräksi. Aikaansaava ja taitava kirjailija, teoksia tulee hyvään tahtiin.
Nauran vieläkin 😄😄😄. Toriparkki parantaa peräpukamatkin puhumattakaan ilmastomuutoksesta 😄
Naurattaahan se kun Toyotan parkkiin laitat toriparkkiin ja astut hissiin joka nousee torin pintaan ja toteat me tehtiin tämä sittenkin. Kävelet torin apteekkiin ja haet peräpukamiin kunnon rasvat. Juot kahvit laskeudut hissillä parkkihalliin ja toteat et kyllä tää toimii siis toriparkki.
Vielä+enemmän+naurattaa+niitä+pysäköintipaikkojen+78%+velvoiteparkkeeraajaa,+kenelle+tätä+veroroposista+kupataan...
Kaikki järkevät vaikuttajat taitavat olla toriparkkia vastaan. Muutama umpijäärä ja rakennusyhtiöiden täysin vietävissä oleva höhlä vielä vaatii toriparkkia, "koska Lahessakin". Näiden kannattaisi kaivaa pää ulos perseestä ja havahtua huomaamaan, että parkkihallille ei ole tarvetta eikä rahoitustakaan.
Olet jo kaivanut pääsi ulos perseestä esimerkillisesti.
ai kun hyvä osuma ja näköjään upposkin samalla, nautin
Taitaa sieltä joukosta löytyä jokusia, jotka haluavat kostaa hämeenlinnalaisille sen, ettei heitä äänestetty Arkadianmäelle. Kukahan mahtaa tarkistaa ja laskea äänet.
Joo. Olen. Ja suosittelen myös kaikille toriparkin kannattajille.
Ylen uutisoimassa kuntien ympäristöjalanjälkivertailussa Tavastehusilla jättimäinen ympäristövaikutus verrattuna melkein mihin tahansa kaupunkitaajamaan Suomessa.
Tulerko se tuosta turhasta betoninvalamisesta? Ei tuolla pakokaasuja paljon tule
Onneksi Raatihuoneen taakse tulee viherolohuone jotta saadaan kaupungin ostamaan tarvittavat kiintiöpaikat montusta
Ounastelen että henkilöautopainotteinen suunnittelu nimenomaan on syy.
Tunnen kirjoittajan. Ei saa koskaan mitään aikaan kaikki jää kesken.
Niinkö? Kerro lisää, jos tunnet hänet niin hyvin. Se että ihmisiltä jää hankkeet puolitiehen, ei ole vielä mikään "tieto."
Jäi kesken kun ei kertonut kuinka keskustaa tulisi kehittää.
No kerropa, kumpi sukupuoli, ikä noin suunnilleen, hiusten väri, auton merkki. Noilla pääsee jo pitkälle...
keskustan kehittäminen alkaa siitä että unohdetaan toriparkki ja aloitetaan ilmainen pysäköinti kadunvarsiin. sen jälkeen ei tarvitsisi käydä näitten työläisten kääntämässä parkkikiekkoa 2 tunnin välein. Palokunnankadun alkupää on suosittua tähän touhuun.
Järkevä mielipide. Kadunvarret vapaaksi parkkitilaksi. Menetetään toki pysäköintimaksuja per metri katujen pituutta keslustassa, mutta säästyy vastaavasti jörjettömän toriparkkibunkkerin suunnittelu ja rakennuskustannuksissa. Maan alle rakennettuun toriparkkiin mahtuu kai kerroksen verran autoja jotka voisi parkkeerata torin alueelle päiväaikaanctyöpaikka pysäköinnille.
Torikauppaa vois alkaa harjoittamaan siellä tyhjällä kaivoparkin kannella.
Järkevä mielipide. Kadunvarret vapaaksi parkkitilaksi. Menetetään toki pysäköintimaksuja per metri katujen pituutta keslustassa, mutta säästyy vastaavasti jörjettömän toriparkkibunkkerin suunnittelu ja rakennuskustannuksissa. Maan alle rakennettuun toriparkkiin mahtuu kai kerroksen verran autoja jotka voisi parkkeerata torin alueelle päiväaikaanctyöpaikka pysäköinnille.
Torikauppaa vois alkaa harjoittamaan siellä tyhjällä kaivoparkin kannella.