Voiko Nokia Lumia 625 puhelinta käyttää WLAN-modeemina USBn kautta? Miten, millä ohjelmalla?
Ja mistä voisi löytää Windows Phone 8.1ssä toimivia ohjelmia? WIndows Storessa on niitä oilvin pimein mutta eipä pysty millään lataamaan.....
Lumia 625 2 kysymystä
13
160
Vastaukset
- Anonyymi
Ihan vakiona pitäisi olla laitteessa.
- Anonyymi
Kun ei ole... Androi-kännyissä se löytyy Asetukset -> Lisää verkkoja -> Internet-yhteyden jakaminen ->USB-yhteys, mutta mitään tallaista ei ole Lumioissa.
- Anonyymi
On niissä. https://answers.microsoft.com/fi-fi/mobiledevices/forum/all/mistä-löytyy-internet-jakaminen-lumia/e338f01e-59bd-4d8a-a13a-b5fbe4ab06e1
- Anonyymi
Minun muistaakseni Lumia ei jakanut yhteyttä USB:n kautta vaan se piti tehdä WLAN:in kautta. Eli siis vaatii että nettiyhteyden haluavassa koneessa on wlan - yhteys.
Olen mökillä käyttänyt vanhaa puhelinta aikanaan läppärin nettiyhteyden tuottajana. USB-liitäntä tarvitaan siksi, että muuten yhteyden käyttö söisi puhelimen akun tyhjäksi turhan nopeasti.
Ohjelmia tuolle puhelimelle löytyi vuosi sitten varsin huonosti. Uusia versioita ei enää tehdä. - Anonyymi
Hieman vaikeaa jakaa WLAN koneelle WLANin kautta kun koneessa ei ole BT- eikä WLANia.
Ohjelmia on Storessa vaikka kuinka paljon mutta niiden lataaminen on estetty- Anonyymi
kannattaa hankkia sellainen kone missä on taikka wlan usb palikka. Ne eivät maksa kuin alle 15 euroa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kannattaa hankkia sellainen kone missä on taikka wlan usb palikka. Ne eivät maksa kuin alle 15 euroa.
Tuollaisella usb - kytketyllä WLAN palikalla minäkin Lumiaa käytin modeemina mökillä.
Yhteys jaetaan näin:
Valitse Asetukset eli se hammasrattaan kuva. Sieltä sitten löytyy kohta "Internet-yhteyden jakaminen". Valitse jakotavaksi joko WLAN tai bluetooth sen mukaan minkä palikan otit läppäriisi langattomaksi yhteysvälineeksi. Suosittelisin WLANia.
Joudut määrittelemään laitteesi nimen WLAN verkossa ja salasanan jolla siihen pääsee verkosta sisälle.
- Anonyymi
Lumia 625:een, koska siinä on Windows 8.x, ei saa enää ainakaan Microsoftilta ohjelmia, kun Windows Phone 8:n sovelluskauppa meni kiinni 16. joulukuuta 2019.
Esim.
https://mspoweruser.com/attention-microsoft-to-shutdown-windows-phone-8-1-store-on-december-16/
Ne Lumiat, joissa on ainakin 1 gigatavu RAM-muistia, pitäisi olla päivitettävissä Windows 10 Mobileen Over-the-Cable (OTC) Updater -työkalulla:
https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=56726- Anonyymi
Vastaan aloittajan kysymykseenkin:
Itsekin käytin Lumia 625:n jakamaa nettiä WLANin kautta eli käytin tietokoneessa USB-wifi-sovitinta. Halpa 150-300 Mbit/s riittää, eikä tarvita kuin 2,4 GHz:n taajuusalue, koska Lumia 625 ei tue 5,0 GHz:n aluetta.
Jos haluaa ajatella jatkokäyttöä eli että tulisi käyttämään lähiaikoina uudempia ja nopeampia tukiasemia, niin voi kannattaa hankkia tietokoneeseen WIFI-sovitin, joka tukee AC:ta ja dual bandia, joilla Wifi-nopeus voi olla vaikka 866 tai 1300 MBit/s. Itse jouduin hankkimaan uuden Wifi-sovittimen, kun saatiin kotiin 100/10 Mbit/s valokuitu. Modeemi tuki jo nopeampia langattomia verkkoja, mutta vanhalla sovittimella ei saanut dataa kuin noin 60 Mbit/s enimmillään.
- Anonyymi
Jep, mutta kun haluaisin käyttää WLAN-modeemina tota kännykkää, kun läppärissä ei ole turhia WLANia tai BTa.
Pitäänee siirtyä Samsungin käyttäjäksi kunhan sopiva käytetty tupsahtaa kohdalle.- Anonyymi
Wlan usb palikka on halvin..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Wlan usb palikka on halvin..
Pulikat on hitaita. Ei siirry usbin läpi kuin jotain 5 megatavua sekunnissa. Suoraan piuhalla kytkemällä saa sen kymmenen megaa, minkä 100 megainen liittymä suunnilleen maksimissaan antaa muutenkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pulikat on hitaita. Ei siirry usbin läpi kuin jotain 5 megatavua sekunnissa. Suoraan piuhalla kytkemällä saa sen kymmenen megaa, minkä 100 megainen liittymä suunnilleen maksimissaan antaa muutenkin.
Nopeita ovat kun vaan hankkii nopean. Usb2 nopeus kun antaa 60MBps..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622582Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999869Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.547748Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va1026529SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936237Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675851Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615340Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515243HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1244890Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074584