Oon hakemassa ekaa kertaa tet-paikkaa ja opo olettaa mun varmaan osaavan, mutta edellisessä koulussani ei oltu seiskalla tetissä, joten en oikein tiedä; Miten laatia sähköpostiviesti, jolla voi hakea asiallisesti paikkaa? Mitä kaikkea siinä pitäisi mainita?
TET-paikan hakeminen
Ansku
913801
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kerrot että kuka oot ja et haet TET-paikkaa. Kerro myös et mist koulust oot yms. Voit kans kertoa et miks haet jut siihen paikkaan. Muute sit kirjotat vaan silleen normaalin asiallisesti, ei tartte nyt ihan miltään oikeelta työhönhaku hakemukselta näyttää :)
Alotat esim."Hei! Olen Pertti Peruna Kaalimaalta Kinkun koulusta. Kyselisin, että onko mahdollista päästä teille TET-harjoitteluun?" jne.
Loppuun vaikka: "Ystävällisin terveisin, Pertti Peruna"
Kiitoksia neuvoista, ei muuta kun paikan hakuun. Ajattelin hakea paikkaa päiväkodista:)
mennä paikan päälle hakee, saa heti paremman vaikutelman, niin ja sitten kerrot asiasi äläkä missään nimessä keskeytä työn anntajaa kun hän puhuu, se voi olla ärsyttävää:)
TET paikan saa helposti. Soitat vaikka johonki markettiin ja kysyt. Itse oon ollu jo kaks kertaa TET:ssä ja hyvin on mennyt. Ekalla kerralla soitin ja menin sitte paikan päälle viemään ne paperit yms. Tokalla kerralla menin suoraan paikan päälle kysymään, ja sain TET paikan heti.
Itse ainakin menin paikan päälle käymään. Konttoriin vaan ja sitten ekalta vastaantulijalta kysäsin keneltä voisi tiedustella tet-paikkaa. Oikean henkilön tavoitettuani asiallisesti tiedustelin, olisiko mahdollista päästä tetiin, ja kun selvisi, ettei minulle tarvitse maksaa palkaa, oli juttu selvä:)
itse sain koulun kautta tosi mieluisan tet-paikan ja tuskin olisin itse omin voimin sellaiseen päässyt. kysy siltä sun opoltas jos se vois auttaa sua pääsemään jonnekin.
no mailia en kehota kyllä pistämään koska mä tein niin enkä ole vieläkään saanut vastausta siihen!!eli kannattaa soittaa tai ja käydä ihan paikanpäällä niin saat tetti paikan aika varmasti! mä tein niin et kävin siel ja sain sen heti koska olin ensimmäinen joka uskalsi kuulemma käydä siellä kysymässä!!!
kannatan että sanot sille opolle että et ole käynyt koskaan tetissä!!
ite kävin ainakin kysymässä. musta sähköposti on aikas turha juttu kysellä ees mitää..
Niin no, meillä ainakin mentiin ihan paikan päälle kysymään TET-paikkaa. Ite menin ala-asteelle tokaluokkalaisille apuopettajaksi. Oli tosi mukavaa, ja kun lähti koulupäivän aikana kysymään paikkaa, ni pääs tunneiltaki pois.