Rivikansalaista, Hml keskustassa asuvaa veronmaksajaa toriparkki mietityttää jopa ahdistavasti. Muun muassa seuraavat kysymykset ovat pinnalla. 1) Millä konkreettisella tavalla se lisää kaupungin ns elinvoimaa, kun kauppalikkeet sijaitsevat aivan muualla, torin kolmella sivulla hallintorakennuksia ja kirkko ja tuntumassa vain pari kahvilaa, apteekki, Terveystalo ja kelloliike. He mainityut tuskin tarvitsevat toriparkkia. Jos asuntoja rekennetaan, mistä tulevat ja mihin ne 1000 lisäasuaksta työllistyvät. Ihan maalaisjärjellä ajatellen, toriparkin tarve on vähäinen. 2) Jos parkin ja siihen liittyvän lisärakentamisen investointi on vaikkapa 35M€, paljonko tästä on kaupunginn rahoitettava. Hml ei saisi velkaantua enää yhtään eikä veokantaa sa nostaa enää ehtään, sillä nykyinen 21% on jo liian korkea ja estää nettomuuttoa. 3) Ainakin 3 vuotta kestävä rakennustyö keskustassa on hirveän häiritsevä mylläys. Ja sitten jos taloudelliset ruiskit samalla realisoituvat, on se se kaupungin tuho. Sr viimeistää romahduttaa asuntojen arvon Hml'n keskustassa. 4) On joukko muitakin askarruttavia seikkoja, mutta niistä myöhemmin
Torinalusparkki askarruttaa
Anonyymi
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Taantumamörkö taas irti. Ei onnistu. Ei tule mitään. Vedä karvalakki päähäs.
Kiitos peräkamaripoika.
Eipä kestä raimo ja nähdään taas aulangolla jos pääset vaimolta livahtaan. Puspus naminami
Liikkeet kaikkosivat, koska autoilevat asiakkaat (me enemistö) lähdimme ostoksille paikkaan, jossa on helppo ja lähellä sijaitseva parkkipaikka.
Aikana jolloin siellä vielä oli paljon liikkeitä, oli työpäivän päätteeksi klo 16 jälkeen AINA kaikki parkkipaikat jo viety!
Jos toriparkki saadaan ja siihen toimivat maksujärjestelmä (maksetaan poistuttaessa ja esim alkava XX min ilman maksua), niin en näe miksi se ei houkuttelisi yrittäjiä avaamaan liikkeitään keskustaan.
Tarvitsemme keskustaan ainakin pieniä ruokakauppoja, myös etnisiä putiikkeja, ruokaravintoloita, oikean kahvilan Paulig-kahviloiden lisäksi, uusi leipomoyrittäjä (nykyiset eivät osaa tehdä kuin pahaa puuleipää), vaateliikkeitä, harrasteliikkeitä (käsityö, askartelu, puutyöt, lennokit, eläintarvikkeet), valuutanvaihtopisteen, nuorten harrasteliikkeen jossa myös leluja, jne.
Juustokauppa ei välttämättä menesty keskustassa, sillä meillä on Tiiriössä kaksi kilpailevaa juustokauppaa.
Myös nykyiset liikkeet voisivat laajentaa tarjontaansa ja mahdollisesti saada uusia asiakkaita. Nykyiset ravintotuotteita myyvät eivät ota kunnolla huomioon ruoka-aineallergioita ja yliherkkyyksiä (eivät tuotetiedoillaan, eivätkä tarjonnallaan).
Tällä hetkellä itsensä voi tatuoida jo melkein joka korttelin kulmalla ja kuntosalista voi astua toiseen kuntosaliin melkein katua ylittämättä ja siinä samalla ottaa pari lävistystä mihin vain tahtookin. Autokouluja myös löytyy meille ja teille.
Olisi kivaa, jos ihmiset antaisivat palautetta kaupungille omalla nimellään palveluista ja liikkeistä, joita he toivoisivat keskustaan. Kaupungin johto voisi palautteiden johto voisi heiluttaa hihojaan ja koostaa kaupungissa julkisen tiedotteen kaivatuista palveluista. Tämä vaatisi kaupungin johdolta aktiivisuutta ja halun saada meiltä asukkailta palautetta.
Huorakatu olis kiva. Sitten olis reskalla oikeestikin miljoona kävijää vuodessa. On kyllä ihme miksei tälläistä palvelua laillisteta. Ihan turhaan valuu isäntien rahoja ulkomaille.
Kaupunki ei perusta kauppoja ja muita palveluja keskustaan ei muuallekaan. Miettikää nyt edes vähän mitä vaaditte.
Ihmisten+halu+ja+valmius+maksaa+lyhyraikaisesta+parkkeerauksesta+on+aika+vähäinen.+Nyt+kaikissa+Hml'n+isommissa+tavarataloissa+Tiiriössä,+Goodmannissa,+Cittarissa+ja+Tavastilassa+on+ilmainen+pysäköinti.+Ja+siellä+parkit+ovat+kauppakeskuksen+aivan+vieressä.+Eihän+siihen+torin+laitaan+mahdu+kauppaliiketta+muualle+kuin+nyt+tyhjänä+olevan+kk-Linnan+paikalle+ja+sekin+on+aikana+kaukana+torista.+No,+sitten+se+Areena+Hämeesaaressa,+se+on+aivan+liian+kaukana+torista.+Ei+ihmiset+halua+ensin+maksaa+ja+sitten+kävellä+puoli+kilometriä.+Tänään+uutisoidaan,+kuinka+Suomessa+ihmisten+käytettävisä-olevat+tulot+ovat+pienentyneet+ja+ovat+pohjosimaiden+alimmat.+Syy+on+kireä+verotus,+aivan+liian+korkea+kokonaisveroaste.+Hml'n+21%+kuntavero+on+pääosa+kireää+kokonaisverotusta.++Ihmisten+on+pakko+olla+säästäväisiä+ja+he+ovat+yhä+haluttomampia+maksamaan+turhasta.+Auton+kulut+ovat+isot+muutenkin+,+joten+pysäköinnistä+ei+haluta+maksaa,+elle+ole+aivan+pakkotilanne.+Mitä+takeita+kaupungilla+on+liikkeiden+ja+uusien+työpaikkojen+tulosta+ydinkeskustaan,+ei+mitään.+Entä+investoinnin+suuruus+ja+yksityisen+rahan+sitoutuminen+alusssa+sovittavaan+%-osuuteen+rahoituksesta+silloinkin,+jos+investointi+kasvaakin+odotettua+isommaksi.+Sekin+kiinnostaa,+millaiseen+määrään+takuita+Hml+kaupunki+on+sitoutunut+Hml+Pysäköinti+Oy'n+lainoissa,+paljon+aseman+parkista+tule+takuusitoumusta+lisää,+entä+tästä+toriparkista,+jos+sitä+aletaan+toteuttaa.++Täällä+on+moneen+kertaan+todettu,+että+vertaaminen+Lahteen+ei+kannata,+kun+se+on+ydinkaupunkinsa+osalta+lähes+2,5+kertaa+niin+suuri+kaupunki+kuin+Hml.++Ei+myöskään+Mikkeliin,+jossa+torin+ympärillä+ovat+isot+kauppaliikkeet+ja+siellä+kaupungin+osuus+oli+ainoastaan+16%+ja+yksityiset+84%+investoinnista,+joka+maaperästä+johtuien+oli+edullinen,+vain+noin+16Mr.
Hämeenlinna on menossa hiilineutraaliksi, elikkä kaikki kulkevat pyörillä ja jalan. Mitä vitt u a me teemme parkkitaloilla ?
Jos ei ole ostajia niin ei maksullisia parkkitalojakaan tarvita. Goodmanissa on maksuton parkki ja se riittää tälläisele pikkukaupungille. Ei tämä tästä minnekkään kehity vaikka kuinka joku yrittää.
Mummot vois vetää vaikka hatun päähänsä liikkuessaan päiväsaikaan rollaattoreilla ja muilla apuvälineillä. Se olisi jo nähtävyys täällä ja voisi vetää turisteja linja -autolasteittain ;)).
Mihin sää persu valuutanvaihtopistettä tarttet? Voi että nauratti!!!
Hyvää pohdintaa aloittajalta.
Toriparkki ei toteudu, koska kaupungilla ei ole varaa laittaa miljoonia tukeakseen torin kiinteistöjen autopaikkojen rakentamiseen.
Ne rahat tarvitaan lakisääteisten tehtävien hoitamiseen eli lapset ja vanhukset.
En ole persu.
Oletpas, ihan selvästi olet.
Aloittaja+on+kokoomusta+yleensä+äänestänyt,+eduskuntavaaleissa+aina+kokoomusta.+Nyt+tulevissa+kuntavaaleissa+ääni+todnäk+menee+Ps'lle,+ellei+kokoomuksesta+jokin+ryhmä+selkeästi+vaadi+seuraavia+asioista:
-+Hml+kuntatalpouden+tervehdyttäminen,+juoksevien+menojen,+mm+hallintomenojen+leikkaus+ja,+ettei++enää+yhtään+lisävelkaa
-+tavoitteeksi+kuntaveron+alentamien+19,5%iin+seuraavan+vaalikauden+aikana
-+investointien+pririsointi+tärkeysjärjestykseen,+joka+tarkoittaa+torinalusparkista+luopumaista+ainakin+ainakin+seuraavat+10v
Äänestä ihmeessä persui niin nuo toteutuu. Naurut päälle!
Muista+mnikä+puolueen+kannatus+on+noin+24%.+Tiedän+että+se+ottaa+päähän+mutta+minkäs+teet.
Uutisissa toitotetaan joka päivä kuinka kunnat ovat kireällä ja lomautuksia tulee. Hämeenlinnasssa vaan hummataan toriparkin kanssa ilman huolen häivää. Tervetuloa Hölmölään !
Vit.... Tuun koko parkki ja areena. Tehdään vaan seminaarin kaltaisia sopimuksia. Lopetetaan terveet koulut. Terveisiä pers.... tä. Peräpukamat vaan vaivaa, ei muuta😟
HML:n kaupungin maine on jo pilattu.