Nytkö se sitten alkoi? Hurjan jyrkkä on tuo 12kk:n koron nousukäyrä! Huomenna 2,42%? Kesällä 3,00 %?Syksyllä 3,50%?
Jiihaa, nyt syöksytään!!!
http://www.suomenpankki.fi/fin/5_tilastot/5.1_Tilastografiikkaa/5.1.2_korot/
Jiihaa, nyt syöksytään!!!
http://www.suomenpankki.fi/fin/5_tilastot/5.1_Tilastografiikkaa/5.1.2_korot/
Vastaukset 6
Vanhimmat
Huomaa kuitenkin että korko on nyt sama kuin mitä se oli muutama kuukausi sitten. Alle 0,1 nousu ei ole kauhean paljon vaikka se parissä päivässä tapahtuisikin.
Kirjoitin jo aiemmin tänään tämän:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000012&posting=22000000007459940
Oma korkoni ollut siis jo 2 vuotta noin 2.5%, kohta kun tarkistuspäivä taas koittaa niin veikkaanpa että yli 2.5% ei päästä vieläkään. Että hui kun pelottaa.
Mutta palataan tarkistusopäivän jälkeen asiaan. Muutamassa vuodessa näiden superalhaisten korkojen aikana laina on lyhenytnyt enemmän kuin sinä uskallat ajatellakkaan.
Jos katsoo noita käyriä, niin maalaisjärjellä ajatellen voisi ajatella, että mitä lyhyemmän aikavälin korko, niin sitä korkeammalla sen pitäisi olla, jos korot ovat lähdössä nousuun. Lyhyemmän aikavälin korot ovat kuitenkin tällä hetkellä matalammalla kuin 12kk korko.
Ja mihinkäs tämän "Lyhyet korot korkeammalla kuin pitkät korot" filosofian perustat ?
Koeta ajatella, kon korot lähehetelivät 20%.
Eipä tuo syöksyltä vaikuta, eikä vaikuta mihinkään.
Tartteeko sanoa enempää.
VEDÄTYSTÄ, KOROT on huimassa nousussa. päättäjät vaaN salaa asian vaalien jälkeen romahtaa.