kylillä, ja kaupan kassalla tapasin..
iäkkään rouvan, joka osti ison määrän tosi kauniita villalankakeriä.
Siinä niitä yhdessä ihailtiin ja
hän kertoi kutovansa tilauksesta sukkia,
nytkin oli viisi sukkatilausta vetämässä.
Onpas ahkeria ikäihmisiä ajattelin kun omia ostoksiani keräilin.
Palstalaisissakin on varmaan ahkeria käsiä,
jotka kutovat tai virkkaavat
veistelevät tai muuten vain nikkaroivat.
Kerro mitä teet niin voidaan yhdessä ihailla.
Tänään kävin
13
53
Vastaukset
- Anonyymi
Aina minullakin on jokin neuletyö meneillään, en kylläkään joka päivä ota esille. Telkkaria katsoessa välillä puikoissa verryttelen sormiani ja välillä nostelen pieniä painoja ja pyörittelen hartioita, etteivät jumiinnu. Nyt on tekeillä veljelle synttärilahjaksi alpakanvillaiset yösukat. Alpakanvilla on ihanan pehmeää ja lämmintä, mutta sellaisenaan ei esimerkiksi saapassukkina kovin kulutusta kestävää.
Ramoona - Anonyymi
En minä mutta vaimoni.
Vuosikausiin en ole matkoillamme lähtenyt hänen kanssaan kiertelemään tavarataloja ja puoteja koska aiheena on aina ollut rättien hypistely.
Ennen kotiin lähtöä astuu kuvaan mukaan aloituksen LANGAT!
Lentomatkoilla kuletuskapasiteetti rajoittaa ihastusten hankintamäärää mutta tilanteissa joissa on enemmän mahdollisuuksia niin kaikki hyödynnetään.
Hei! Tuol on lankoja!
Jatkon voi arvata. Kerran kuskasin vaimoni jonkun kehräämö / varastomyymälän tiloihin. Ikääntynyt ihminen oli kuin lapsi karkkitehtaan myymälässä.
Sinänsä harmiton harrastus.
Harrastajalla on aina menossa joku kutomisprojekti. Suurimmillaan tilaustyönä tehtäviä, mielestäni täysikokoisia ja joskus täysimittaisia kudosvaatteita. Nyt on menossa harmaahapsiklubin myyjäisiin tarkoittuja poikkeavan laatuisia sukkia.
Riippuu kuulemma käyttötarkoituksesta.
Jos haluaa etsiä niin rätti-ihastuksen varjopuolen löytyy Espanjan asuntomme. Mennessämme tekemään papereita notariaattiin näki vaimoni kadun varressa ihania rättejä joita hän jäi hypistelemään. Hypistelyn seurauksena asunto jäin vain minun nimiini.
Muinaisuudessa, jolloin vielä olin porukoissa, vaimoni sai Englannissa peräänsä myymäläetsivän. Ei kai liene tavallista, että nuori nainen harhailee loputtomiin rättien välissä tekemättä mitään valintaa. Ei edes hypistellyt. Tuijotteli vain. - Anonyymi
Minulla on 50-luvun puinen omakotitalo kaupunkiseudulla. Siinä riittää "nikkaroimista", kun sitä hoitaa ja ylläpitää. Kesällä puutarhaa ja talvella lumitöitä - noin pääpiirteittäin.
Nyt on uuden kiukaan vaihto saunaan meneillään. Monenlaista juttuahan siitäkin saisi, jos kertoo kovin yksityiskohtaisesti; hieman kärjistetysti sanoen yhtä tarkasti kuin naiset kutomisensa silmukka silmukalta. Noh, jotkut tykkäävät vain jutustella. Miehillä menee helposti aika vaikka sanomalehtien lukemiseen.
Mutta löytyyhän miehistäkin niitä tarinoitten kertojia - meitä on moneen junaan. Villalankakeriä ostin pukinkonttiin pojantyttärelle, enää ei minun tarvitse sukkia kutoa.
Ennen niitä kudoin syksyisin jouluksi.
Vaan nyt on homma siirtynyt seuraavaan sukupolveen.
Kesällä mökillä päällystin vanhoja puutuoleja. Löysin äidiltä jäänyttä kaunista kangasta, mustalla pohjalla kullanvärisiä kiemuroita.
Kesällä on montaa lajia mökkimaisemissa porukalla remontoidaan, rakennetaan, työstetään polttopuuta. huolletaan paikkoja/autoja, ihan sitä arkista askaretta jota monet muutkin tekee.- Anonyymi
Jess! meikäläinen nikkaroi jo lintupönttöjä.
Teen kahta sorttia: isoille linnuille ja pikkulinnuille.
Kohta on talvi mennyt, kun on jo viimeiset päivät "toris" (vertaus myllyssä olevaan jyvien syöttölaitteeseen).
Maaliskuu on jo kevättä.- Anonyymi
Teuvo Hakkarainen näyttää miten brysselin pönttövajaukseen rakennetaan näppärästi pönttö https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/201705022200117618
- Anonyymi
Hei,
Olen etsinyt lintupönttöjä läheltä ja kaukaa. Voisitko nikkaroida minullekin muutaman. Lähinnä pikkulinnuille. Kesämökkini siivekkäät asukit arvostaisivat niin paljon uusia koteja!
Jos viel ilmottaisit sähköpostiosoitteesi, moni muukin voisi tilata niitä Sinulta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei,
Olen etsinyt lintupönttöjä läheltä ja kaukaa. Voisitko nikkaroida minullekin muutaman. Lähinnä pikkulinnuille. Kesämökkini siivekkäät asukit arvostaisivat niin paljon uusia koteja!
Jos viel ilmottaisit sähköpostiosoitteesi, moni muukin voisi tilata niitä Sinulta.Hei ihana 14.03 !
Minä voisin neuloa sinulle vaikka villapaidan ja niin monet sukat kuin tarvitset, jos nikkaroit minulle nätin linnunpöntön. Laita tosiaan sp.osoitteesi, niin palataan asiaan. Taannoinhan oli se miljoona-linnunpönttöä juttu, mitä telkkarissakin seurattiin.
Kai ne kaikki paikkansa ovat löytäneet.
- Anonyymi
Vaimokin (70 v) jatkuvasti puikoissa :)
- Anonyymi
Oho!
Täällähän puhutaan kotiaskareista.
Älä vain tee sitä, että alat samalla otsikolla nostamaan uutta ketjua ketjun perään.
Kyllä niitä mielikuvitus luo uusia otsikoita, jotka korvaavat entisen.- Anonyymi
Noinko koville ottaa, että jonkun saman otsikon ketju on pitänyt pintansa vuosikymmenen ja kauemminkin ? Siinä sitä taitoa kysytäänkin, että jaksaa kiinnostaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noinko koville ottaa, että jonkun saman otsikon ketju on pitänyt pintansa vuosikymmenen ja kauemminkin ? Siinä sitä taitoa kysytäänkin, että jaksaa kiinnostaa.
Meikäläinen on ollut täällä vasta muutamia kuukausia. Omituisena pidin sitä huutoketjua (isot kirjaimet).
Jaa, että vuosikymmeniä. Pahana tapana sitä pidin; eikä sellaista muut harjoittaneet.
Voidaan ehkä viitata vanhaan sananparteen tai mikä oikeusohje se on: paha tapa ei ketään pelasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1881305
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?50711Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t250609Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311590Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53564
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7560
