Olen 30-vuotias ja hyvässä parisuhteessa mutta lasta ei kuulu toiveista huolimatta.
Olen käynyt tutkimuksissa niinkuin mieskin eikä mitään vikaa mutta ei vain osu kohdalleen ja yritystä puoltoista vuotta.
Tänään taas alkoi inhokki päivät, eli kuukautiset. Ekan kerran aloin kunnolla itkeä. Tyhjä syli kaipaa sitä omaa pientä. Kaverit ilmoittaa jatkuvasti kuinka ovat raskaana. Heille en halua puhua tästä.
Olisiko täällä samassa tilanteessa olevia eli tahtomattaan lapsettomia joiden kanssa keskustella.
Lapsettomuus ahdistaa
7
215
Vastaukset 7
- Anonyymi
Kiinasta tai intiasta löytyisi varmaan lapsia useampikin huolehdittavaksi. Ei muuta kuin adoptoimaan.
- Anonyymi
Sehän onkin tänä päivänä todella helppoa ja halpaa, eli ei niitä noin vain adoptoida.
- Anonyymi
Minun äitini sanoi aina, että lapset tulee olla tehtynä ENNEN kuin täyttää 30! Sain lapseni 24v ja 27vuotiaana. Ystävät opiskelivat ja pitivät hulluna.
Nyt nämä ystävät ovat nyt 50 ja ovat katkeria ja lapsettomia!
Kerkesin opiskella lasten jälkeen ja ennenkin ja nyt vielä työelämässä ihan tarpeeksi olemaan. Ja vieläkin voisin opiskella. Mutta odotan jo innolla lastenlapsia!
Miksi ei kannusteta tekemään lapset nuorempana? Naisen hedelmällisyys alkaa laskrmaan j hurjasti 30-vuotiaana...Niin minäkin ajattelin, että haluan lapsen nuorena. Edellisen miehenkään kanssa ei tärpänny joten olen katkera itselleni miksen minä saa olla äiti..
- Anonyymi
Moi Jessica! Minulla vastaava tilanne, ja mielellään vaihtaisin ajatuksia. Voitko laittaa sähköpostiosoitteen tms mitä kautta voitais jatkaa keskustelua?
Hei, voitaisiinko ensin vaihtaa ajatuksia tässä. On jäänyt näkemättä tämä viesti. Ei vieläkään toivottua tulosta ☹️
- Anonyymi
JessicaP kirjoitti:
Hei, voitaisiinko ensin vaihtaa ajatuksia tässä. On jäänyt näkemättä tämä viesti. Ei vieläkään toivottua tulosta ☹️
Tässä yksi superhedelmällinen.... Haluan antaa vinkkejä. 1. Lapsensaanti on helpompaa jos painoindeksi on 20-24. Laihduta tai lihota siis. 2.Eräs nainen lenkkeili hullunlailla ja ihmetteli kun ei tule raskaaksi. Ei siis liiallista kehon rasittamista, jotta hormonit toimisivat hyvin. 3. Yritä raskautta oltuasi jonkin aikaa lomalla. Työstressi heikentää raskaaksituloa. 4. Terveellinen ruokavalio on Tosi tärkeä. Unohda pizzat ja perunalastut. Siirry syömään makaronilaatikkoa ja muuta kotiruokaa. Sinkin riittävä saanti parantaa hedelmällisyyttä. Liha (ei liikaa), maitotuotteet. marjat jne. Panosta vihanneksiin, hedelmiin ja marjoihin. Kaurapuuroon. Ruisleipään. 5. Harrasta leppoisia kävelylenkkejä.
Olin 36v ja 40v ja välittömästi raskaaksi. Olin harrastanut todella terveellistä sekaruokavaliota 5vuotta ennen ensimmäisen lapsen syntymää. Suurin erikoisuuteni oli runsas marjojen syöminen. Puolukat ja mustikat. Joka ikinen aamu niitä 1-2dl kaurapuuron päälle. Puuroon myös erilaisia leseitä.
Lopputulema terveellisestä ruokavaliosta oli, että minulle syntyi varhaiskehittynyt poika ja erittäin lahjakas tytär... Kaikki hyvät suvun geenit ikään kuin aktivoituivat terveellisen ruokavalion johdosta. Näin uskon. Tsemppiä kovasti kaikille!! Tarvittaessa tutkimuksiin. Ps. Jos haluaa tytön, niin 2pv ennen mahdollista ovulaatiota yhdyntä... luin tämän netistä aikoinaan, ja toimi!! Kierto ei kyllä ollut edes päiväntarkka. Ensimmäisen tein ovulaatiohetkenä. Siitä tuli poika, niin kuin oli odotettavissa.
Pps. En suosittele lapsen hankkimista yli 35v. Saatan olla normaalia hedelmällisempi. Muutenkin jaksaa paremmin jos on nuori. Esim.27-33v hyvä ikä. Keski-ikä alkaa tuntua 42-44v ikäisenä voimien vähenemisenä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 601069
- 981044
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i21892Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔61830- 135812
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t124805- 56704
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke25699- 45666
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen15656Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45620- 19607
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.83586Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok128583Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka142582- 35580
- 46578
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast47568Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6543Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi11529