Saako keskustella koronaviruksen luonnonmukaisesta ennaltaehkäisemisestä ?

Anonyymi

Arka aihe varmaan koronavirus, mutta saako sen luonnonmukaisesta torjunnasta, eli ennaltaehkäisemisestä keskustella ja jos, niin olisiko tietoa, että toimiiko jokin luonnonaine kyseiseen virukseen, esim. echinaforce l. auringonhattu-uute, propolis, valkosipuli, inkivääri, chili tms. ?

Ei kai siitä haittaakaan ole, jos aiheesta annetaan vinkkejä ja jos jollakin tutkittua ym tietoa, niin sitä parempi.

15

2209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mainitsin tuon auringonhattu-uutteen siksi, että senhän on ihan tieteellisesti todettu, tehoavan joihinkin viruksiin, joten siksi.

    • Anonyymi

      Auringonhattu uute on varmaan paikallaan ehkäistessä nuhakuumeita, mutta koronaviruksessa on kyse vakavammasta sairaudesta, joten tuskinpa siitä on koronaan suurtakaan vaikutusta.

    • Anonyymi

      Ei muuta kuin kokeilemaan!
      Tee tieteellinen koe;
      Hanki koronavirus ja yritä se sitten parantaa echinaforce uutteella ja tietenkin kerro tulokset, jos selviät hengissä!

    • Anonyymi

      Vain joukkoteurastus ehkäisee viruksen leviämisen niinkuin aikoinaan tehtiin hullunlehmän taudin kohdalla.

      • Anonyymi

        Oliko se luonnonmukainen hoito tautiin?????????????????????????????


    • Anonyymi

      Kyllä saa keskustella!
      Annan luvan keskusteluun!

    • Anonyymi

      Aloittajan kannattaa lähettää viestiä Kiinan terveydenhuoltoon, jos noita mainitsemiasi huuhaa-hoitoja ei vaikka tunneta siellä.
      ”Ei niistä mitään haittaakaan ole”-periaatteella myydään kaikenmaailman ihmepillereitä, homeopatia isoimpana. Rahat pois sairailta, luulotautisilta ja herkkäuskoisilta!

      • Anonyymi

        Luettava tutkimus, joka todistaa koululääketieteen tehon olevan vain noin 13% luokkaa!
        Eli mene terveyskeskukseen , jos haluat ihmepillereitä ja huhaa-hoitoo!

        British Medical Journalin (BMJ) Clinical Evidence verkkojulkaisussa lehden asettama tutkijaryhmä arvioi kaikkiaan 2500 erilaista lääketieteellistä hoitoa ja niistä olemassaolevaa tutkimusnäyttöä. RCT-tason (satunnaistettu kaksoissokkotutkimus) vankka näyttö katsottiin selkeäksi osoitukseksi siitä, että hoidolla on muutakin kuin lumevaikutus.
        BMJ:n tutkijaryhmän mukaan vain 13%:lla hoidoista on vankka tieteellinen näyttö niiden toimivuudesta, 23 % :lla hoidoista on todennäköisesti hyödyllisiä vaikutuksia, 8 %:lla hoidoista haitan ja hyödyn suhde on epävarma, 6 % hoidoista ei ole todennäköisesti hyödyllisiä, 4 % hoidoista on todennäköisesti tehottomia ja jopa haitallisia, mutta suurimman ryhmän 46 % muodostivat hoidot, joiden tehokkuudesta ei ole mitään varmaa tietoa.

        Tutkijaryhmän myöntää, että hoitojen jaotteleminen eri kategorioihin on erittäin vaikeaa vaikka käytettävissä on eri alojen asiantuntijoita, vertaisarvioitsijoita ja huippututkijoita. Hoitojen ryhmittely eri kategorioihin sisältää aina jossain määrin subjektiivista arviointia ja kiistanalaisia tulkintoja. Joka tapauksessa oheinen jaottelu kertoo tiedeyhteisölle sen, että paljon on vielä tutkittavaa ja useimmat päätökset hoidoista tehdään lääkärin henkilökohtaisten tietojen, taitojen ja asenteiden perusteella, myös potilaan ja lääkärin onnistunut vuorovaikutus on tärkeää.

        Kirjallisuusviitteet
        http://clinicalevidence.bmj.com/ceweb/about/knowledge.jsp"


    • Anonyymi

      Tämä avoin keskustelupalsta sallii kaikenlaiset keskustelut, niin puolesta kuin vastaankin, että antaa tulla vaan!

    • Anonyymi

      Hyvä perusterveys ja riittävä hygienia ovat tietysti parasta luonnonmukaista suojaa virusta vastaan.

      Monien vitamiinien ja hivenaineiden sanotaan skarppaavan elimistön puolustuskykyä. Monipuolinen ja laadukas ruoka on varmaankin hyvä perusta, jota voi täydentää joillain ravintolisillä.

      Englanninkielisiä ravintoehdotuksia voi hakea vaikkapa näin:

      https://www.google.com/search?q=immunity booster&oq=immunity boost&aqs=heirloom-srp.1.0l5

      Mm. korianterin siementen väitetään kohentavan immuniteettiä, hyviä rohtoehdotuksia on paljon enemmänkin.

    • Anonyymi

      Pitää olla niitä ihan "oikeita" pillereitä, eikä mitään huuhaata!

      • Anonyymi

        Viruksiin ei ole parantavaa lääkettä. Ainoastaan haittoja voidaan lieventää lääkkeillä.


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2722
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      342
      2450
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2124
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1866
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1579
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1450
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1419
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1375
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1166
    Aihe