Saako keskustella koronaviruksen luonnonmukaisesta ennaltaehkäisemisestä ?

Anonyymi

Arka aihe varmaan koronavirus, mutta saako sen luonnonmukaisesta torjunnasta, eli ennaltaehkäisemisestä keskustella ja jos, niin olisiko tietoa, että toimiiko jokin luonnonaine kyseiseen virukseen, esim. echinaforce l. auringonhattu-uute, propolis, valkosipuli, inkivääri, chili tms. ?

Ei kai siitä haittaakaan ole, jos aiheesta annetaan vinkkejä ja jos jollakin tutkittua ym tietoa, niin sitä parempi.

15

2359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mainitsin tuon auringonhattu-uutteen siksi, että senhän on ihan tieteellisesti todettu, tehoavan joihinkin viruksiin, joten siksi.

    • Anonyymi

      Auringonhattu uute on varmaan paikallaan ehkäistessä nuhakuumeita, mutta koronaviruksessa on kyse vakavammasta sairaudesta, joten tuskinpa siitä on koronaan suurtakaan vaikutusta.

    • Anonyymi

      Ei muuta kuin kokeilemaan!
      Tee tieteellinen koe;
      Hanki koronavirus ja yritä se sitten parantaa echinaforce uutteella ja tietenkin kerro tulokset, jos selviät hengissä!

    • Anonyymi

      Vain joukkoteurastus ehkäisee viruksen leviämisen niinkuin aikoinaan tehtiin hullunlehmän taudin kohdalla.

      • Anonyymi

        Oliko se luonnonmukainen hoito tautiin?????????????????????????????


    • Anonyymi

      Kyllä saa keskustella!
      Annan luvan keskusteluun!

    • Anonyymi

      Aloittajan kannattaa lähettää viestiä Kiinan terveydenhuoltoon, jos noita mainitsemiasi huuhaa-hoitoja ei vaikka tunneta siellä.
      ”Ei niistä mitään haittaakaan ole”-periaatteella myydään kaikenmaailman ihmepillereitä, homeopatia isoimpana. Rahat pois sairailta, luulotautisilta ja herkkäuskoisilta!

      • Anonyymi

        Luettava tutkimus, joka todistaa koululääketieteen tehon olevan vain noin 13% luokkaa!
        Eli mene terveyskeskukseen , jos haluat ihmepillereitä ja huhaa-hoitoo!

        British Medical Journalin (BMJ) Clinical Evidence verkkojulkaisussa lehden asettama tutkijaryhmä arvioi kaikkiaan 2500 erilaista lääketieteellistä hoitoa ja niistä olemassaolevaa tutkimusnäyttöä. RCT-tason (satunnaistettu kaksoissokkotutkimus) vankka näyttö katsottiin selkeäksi osoitukseksi siitä, että hoidolla on muutakin kuin lumevaikutus.
        BMJ:n tutkijaryhmän mukaan vain 13%:lla hoidoista on vankka tieteellinen näyttö niiden toimivuudesta, 23 % :lla hoidoista on todennäköisesti hyödyllisiä vaikutuksia, 8 %:lla hoidoista haitan ja hyödyn suhde on epävarma, 6 % hoidoista ei ole todennäköisesti hyödyllisiä, 4 % hoidoista on todennäköisesti tehottomia ja jopa haitallisia, mutta suurimman ryhmän 46 % muodostivat hoidot, joiden tehokkuudesta ei ole mitään varmaa tietoa.

        Tutkijaryhmän myöntää, että hoitojen jaotteleminen eri kategorioihin on erittäin vaikeaa vaikka käytettävissä on eri alojen asiantuntijoita, vertaisarvioitsijoita ja huippututkijoita. Hoitojen ryhmittely eri kategorioihin sisältää aina jossain määrin subjektiivista arviointia ja kiistanalaisia tulkintoja. Joka tapauksessa oheinen jaottelu kertoo tiedeyhteisölle sen, että paljon on vielä tutkittavaa ja useimmat päätökset hoidoista tehdään lääkärin henkilökohtaisten tietojen, taitojen ja asenteiden perusteella, myös potilaan ja lääkärin onnistunut vuorovaikutus on tärkeää.

        Kirjallisuusviitteet
        http://clinicalevidence.bmj.com/ceweb/about/knowledge.jsp"


    • Anonyymi

      Tämä avoin keskustelupalsta sallii kaikenlaiset keskustelut, niin puolesta kuin vastaankin, että antaa tulla vaan!

    • Anonyymi

      Hyvä perusterveys ja riittävä hygienia ovat tietysti parasta luonnonmukaista suojaa virusta vastaan.

      Monien vitamiinien ja hivenaineiden sanotaan skarppaavan elimistön puolustuskykyä. Monipuolinen ja laadukas ruoka on varmaankin hyvä perusta, jota voi täydentää joillain ravintolisillä.

      Englanninkielisiä ravintoehdotuksia voi hakea vaikkapa näin:

      https://www.google.com/search?q=immunity booster&oq=immunity boost&aqs=heirloom-srp.1.0l5

      Mm. korianterin siementen väitetään kohentavan immuniteettiä, hyviä rohtoehdotuksia on paljon enemmänkin.

    • Anonyymi

      Pitää olla niitä ihan "oikeita" pillereitä, eikä mitään huuhaata!

      • Anonyymi

        Viruksiin ei ole parantavaa lääkettä. Ainoastaan haittoja voidaan lieventää lääkkeillä.


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      1
      3070
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      8
      2117
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      112
      1732
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1056
    5. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      982
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      129
      956
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      35
      754
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      50
      687
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      66
      675
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      645
    Aihe