Mistä aloitan

Anonyymi

Olen mies jo keski-iän ylittänyt. Olen saanut tietää , että isälläni on ollut nuoruudessaan lapsi. Mitään virkatodistuksia en ole perinnönjaoissa nähnyt. Mihin voisin ensin ottaa yhteyttä kun kuitenkin haluaisin selvittää asiaa onko minulla sisarpuoli.

3

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ota yhteyttä isäsi kotiseurakuntaan, jos kirkonkirjoissa olisi jotain. Toisaalta, jos niissä olisi jotain, se olisi tullut ilmi perukirjaa koostaessa. Jos sinulla on jotain huhua asiasta, niin yritä kysyä lisää. Vanhat ihmiset saattavat kertoa vanhoja salattuja asioita. Ehkä isäsi kotipaikkakunnalla tiedetään jotain. Lapsenelatusjuttuja käsiteltiin käräjillä, mutta ilmeisesti mitään juttua ei ole nostettu. Paikallisilta sosiaalitoimen lastenvalvojilta et saa ulkopuolisena mitään tietoja. Eikä paikallislehdissä ole välttämättä kasteilmoitusta tai seurakuntakin ja sen silloinen tiedotuskäytäntö kirkollisista toimituksista pitäisi tietää.
      Ilmeisesti on ainut konsti on tehdä itsestä geneettinen serkkutesti, molemmilla Suomessa tunnetuilla firmoilla on nyt ystävänpäivätarjoukset. Tuloksen tultua se siirretään sitten toiseen firmaan; siirto on ilmaista. Sitten vaan toivomaan, että sisaruspuolesi tai tämän jälkeläinen on myös ottanut testin tai tulee joskus ottamaan. Monet adoptoidut tai isäänsä/ isoisäänsä jne etsivät ovat löytäneet juurensa serkkutestin avulla.

    • Anonyymi

      Tee testi Ancestryssä. Saat sillä kolmen isoimman tulokset samaan hintaan! Toisinpäin tulosten siirto ei onnistu.

    • Anonyymi

      Joo, hyvin todennäköisesti isälläsi on ollut lapsi...

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe