Korona ja Lahden terveydenhoito

Koronavirus voi tartuttaa jopa 60 prosenttia maailman väestöstä - WHO:n mukaan ”hyvin vakava uhka maailmalle”

Miten Suomen halvimpiin kuuluva saraanhoito selviytyy Korona-viruksesta jos ja kun se tulee Lahteen. Tuleehan se, ennen pitkää, se on selvä.

Talvilomat alkavat ja salpurin kisoihinkin tulee ihmisiä ulkomailta, luojan kiitos että Finlandia hiihto peruuntui. Ei siinä tarvita kuin yksi matkailija joka tulee maasta jossa on ollut virusta ja on saanut tartunnan. Aluksi oireettomana voi tartuttaa montakin ennen kuin itse sairastuu.

Oletetaan vaikka että naapurisi tulee lomalta ulkomailta. Kulkee rappukäytävässä, käyttää hissiä,pesutupaa ym. Todennäköisesti tartuttaa koko rappukäytävän asukkaat ennen kuin hakeutuu hoitoon.

Miten se tarttuukaan edelleen kaupoissa, kouluissa, päiväkodeissa ja muissa julkisissa tiloissa missä paljon ihmisiä liikkuu. Kuinka Lahden alasajettu terveydenhoito voi vastata tilanteeseen jossa 60% lahtelaisista sairastuisi? Pystyykö vastaamaan tilanteeseen jossa edes muutama kymmenen prosenttia sairastuisi?

Ihmisiä voisi laittaa kotiarestiin mutta miten huolto toimisi?
11109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ulkoistetaan terveydenhoito kiinalaisille.

Äänestä
  • Arviolta+10%+väestöstä+kuolee+tähän+sairauteen.++Räjähdysmäinen+leviäminen+tapahtuu+lomakauden+jälkeen.+Hiihtoloma+ja+kesäloma.

    Äänestä

Ajan autolla mesätien varteen mahdollisimman syrjäiseen paikkaan. Ostan auton täyteen säilykkeitä, suolaa ja sen semmoista sekä kalastelen. Nähdään muutaman vuoden päästä jos virus on sitten jo voitettu.

Äänestä

Leviääkö Wuhanin koronavirus Euroopassakin epidemiaksi? Ikävä kyllä tätä ei ehkä tarvitse pohtia pitkään. Sen verran vakava Pohjois-Italian tilanne on. Paikallisia liikkumisrajoituksia asetetaan ja puhutaan vakavasti rajatarkastusten aloittamisesta Schengen-alueella.

Mitä tekee Suomi? Ei mitään. Ei mitään rajoituksia, tulkaa tänne mistä maasta haluatte. Kohta talvilomalaiset palaavat lomiltaan tuoden tavallisia tuliaisiaan kuten lutikoita ja kenties Koronaa.

Onko järkevää järjestää salpausselän kisoja? Perusterveet urheilijat voivat kantaa virusta päiviä ennen kuin tarttuminen muuhun väestöön huomataan. Toivottavasti veritankkauksia ja vastaavia harrastavat hemohesurheilijat hävittävät välineensä asianmukaisesti eikä lähitalojen roskiksiin. Pahimmassa tapauksessa jonkun lapsi rupeaaa leikkimään Koronavirusta sisältävillä tarvikkeille.

Pahinta on että se mitä kansalaisille kerrotaan on vain jäävuoren huippu. Paniikiin välttämiseksi on kerrottu vain näistä tapauksisata mitä lehdissa on luettu. Todellinen määrä virukseen sairastuneista ja kuolleista on toinen jota ei kaikille kerrota. Onneksi nykyään sosiaalisessa mediassa kun jaksaa vain etsiä totuus paljastuu pala palalta. Lahdessakin jos tulisi laaja leviäminen ja runsas kuolleisuus niin valtamedia kirjoittaisi vain yhdestä tai muutamasta tapauksesta vaikka kaikki näkisisivät että ihmisiä katoaa.

Äänestä

Lahdessa asuu kiinalaisia ja Iranissa jotka matkailee, toivottavasti osaavat hygienian. Esim.viikolla bussissa aivastelivat suoraan ilmaan.

Äänestä

Ulkona voit saada tartunnan useasta paikasta. Pisatartuntana esimerkiksi toisen yskiessä, pinnoilta esimerkiksi busseissa, kaupoissa ja muista vastaavissa paikoissa. Kun virus alkaa enemmän levitä Lahdessakin on syytä alkaa vähentämään liikkumista julkisilla paikoilla.

Kotiin tultuasi pese käsiä saippualla ainakin 20 sekunnin ajan. On hyvä muistaa pestä kädet ennen syömistä ja heti tullessasi ulkoa sisälle.

Jos epäilet saaneesi koronavirustartunnan, THL ohjeistaa ottamaan ensin yhteyttä terveyskeskukseen puhelimitse.

Vahvistetun koronavirustartunnan saanut henkilö eristetään joko sairaalan tai tilojen loppuessa kotieristykseen.

Ruokaa ja lääkkeitä kannattaa varata siitä syystä, ettet joudu kipeänä menemään kauppaan tai apteekkiin. Muista että kaupoilla on myös ruuan tilauspalvelu.

Voi olla hyvä tehdä suunnitelma siltä varalle, että sairastut. Voiko naapurisi tai läheisesi huolehtia lapsistasi tai sairastuneesta äidistäsi, joka asuu toisessa kaupungissa?

Selvitä myös työpaikkasi toimintatapa sairaslomalle jäämisestä. Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) suosittelee työpaikkoja ottamaan käyttöön toimintatavan, jossa sairaslomalle voi jäädä omalla ilmoituksella jopa viideksi päiväksi.

Äänestä

Armeijassa luultavasti pöpöt leviää kulovalkean tavoin, rääkätys kehossa ei ole puolustusmekanismeja!🤕🤕🤕

Äänestä

Suomessa ollaan ihan pihalla koko koronasta viranomaisten taholla vaikka muuta väitetään. Pelottaa kun se Lahteen tulee ja tietää minkälaisia ihmisiä täällä on päättävissä asemissa. Se on ainakin selvä että meidän kermaperseet pääsee hyvään hoitoon mutta tavalliset ihmiset saa hoitoa jos resusseja riittää.

Seuraava tapaus ei ole Lahdesta mutta turha kuvitella että täällä paremmin osattaisiin:

Sunnuntaina THL ja HUS tiedottivat, että yksi kouluikäinen lapsi on sairastunut koronavirukseen. Lapsella todettiin noin 130 kontaktia, ja neljä koululuokkaa sekä junioreiden jalkapallojoukkue asetettiin karanteeniin.

Perhettä on hämmentänyt tiedotuksen epämääräisyys. Isän mukaan Husin infektiolääkäri on ollut yhteydessä perheeseen.

– He tuntuvat olevan ihan sekaisin siellä. Meille soitettiin sieltä kolme kertaa.

Ensin perheelle ilmoitettiin, että lapset voivat mennä normaalisti kouluun.

Sitten sairaalasta soitettiin takaisin ja ohjeistettiin, että lapset pysyisivät karanteenissa, kun selvisi, että toinen lapsista on tartunnan saaneen luokkatoveri.

– Meille sanottiin, että koiran saa viedä ulos, jos ei ole muiden kanssa tekemisissä, isä kertoo karanteeniohjeistuksesta.

Isä kertoo, että vanhemmat olivat yhteydessä lääkäriin ja kysyivät pitäisikö heidän oireilevia lapsia testata koronavirustartunnan varalta.

– Oireet ovat yksi yhteen koronavirusoireiden kanssa, mutta kukaan ei innostunut testaamaan, kuvailee isä.

Äänestä

lahdessa ei vieläkään ole kaikki ammattikoulut etäopetuksessa esim koulutuskeskus salpaus jatkaa lähiopetusta hallituksen vahvan etäopetus suosituksen vastaisesti mikä tuli jotain 3viikkoasitten.

Äänestä
  • Yrittävät saada koronan leviämään valtoimenaan.

    Äänestä

Niinhän ne luulee. Suomalaiset ja etenkin lahtelaiset osaa eristäytyä kotiin ja metsään. Ainoa paikka, missä tartunta voi tulla on sairaalat, joissa ei ole turvaväleistä tietoakaan. Tänään kaupungin sairaalassa odotti samassa odotushuoneessa noin 60 maskinaamaa ja perjantainana Akuutissa noin 40 maskinaamaa. Jos maski auttaisi, korona olisi jo kuollut eikä yksikään terveydenhuollon ammattilainen olisi sairastunut.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Koronavirus voi tartuttaa jopa 60 prosenttia maailman väestöstä - WHO:n mukaan ”hyvin vakava uhka maailmalle”

Miten Suomen halvimpiin kuuluva saraanhoito selviytyy Korona-viruksesta jos ja kun se tulee Lahteen. Tuleehan se, ennen pitkää, se on selvä.

Talvilomat alkavat ja salpurin kisoihinkin tulee ihmisiä ulkomailta, luojan kiitos että Finlandia hiihto peruuntui. Ei siinä tarvita kuin yksi matkailija joka tulee maasta jossa on ollut virusta ja on saanut tartunnan. Aluksi oireettomana voi tartuttaa montakin ennen kuin itse sairastuu.

Oletetaan vaikka että naapurisi tulee lomalta ulkomailta. Kulkee rappukäytävässä, käyttää hissiä,pesutupaa ym. Todennäköisesti tartuttaa koko rappukäytävän asukkaat ennen kuin hakeutuu hoitoon.

Miten se tarttuukaan edelleen kaupoissa, kouluissa, päiväkodeissa ja muissa julkisissa tiloissa missä paljon ihmisiä liikkuu. Kuinka Lahden alasajettu terveydenhoito voi vastata tilanteeseen jossa 60% lahtelaisista sairastuisi? Pystyykö vastaamaan tilanteeseen jossa edes muutama kymmenen prosenttia sairastuisi?

Ihmisiä voisi laittaa kotiarestiin mutta miten huolto toimisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu