Minulla on 90 luvun mp jossa ei ole pysäköintivaloja. Naapuri väittää että pitää olla. Itse en näe mitään käyttöä niille.
Elikkä, pitääkö väsätä sellaiset?
Onko pysäköintivalot pakolliset mp:ssö
4
394
Vastaukset
- Anonyymi
Jos siinä ei niitä uutena ole ollut, ei niitä tarvita nytkään. Ei siis tarvitse väsätä.
- Anonyymi
Jos "valolaitteet" on alkuperäiset/vastaavat ja niissä ei "parkkilamppua" ole ja pyörä on aikoinaan sellaisena tyyppikatsastettu, niin sitten ei tarvitse olla, mutta jos joku on modifioinut valolaitteet ja parkkilamppu niistä puuttuu, sitten on laiton, kysy kyseisen pyörän maahantuojalta, jos vaikka osaisivat auttaa, tai katsastuasemalta.
- Anonyymi
Finlexin nettisivulta löysin tällaisen, eikä pysäköinti/seisonta/parkkivaloista puhuta mitään, ilmeisesti ei tarvita?
117 §
Pakolliset ja sallitut valaisimet ja heijastimet
1. Moottoripyörässä ja L5-luokan ajoneuvossa tulee olla seuraavat valaisimet ja heijastimet:
a) kauko- ja lähivalaisin tai -valaisimet;
b) suuntavalaisimet;
c) jarruvalaisin tai -valaisimet;
d) takarekisterikilven valaisin;
e) etu- ja takavalaisin tai -valaisimet;
f) takana punainen heijastin tai heijastimet;
g) suuntavalaisimien hätävilkkukytkentä L5-luokan ajoneuvossa; ja
h) poliisimoottoripyörässä vilkkuva sininen varoitusvalaisin.
2. Moottoripyörässä ja L5-luokan ajoneuvossa saa sen lisäksi, mitä 1 momentissa säädetään, olla seuraavat valaisimet ja heijastimet:
a) lisäkaukovalaisin tai -valaisimet;
b) etusumuvalaisin tai -valaisimet;
c) takasumuvalaisin tai -valaisimet;
d) suuntavalaisimien hätävilkkukytkentä muussa kuin L5-luokan ajoneuvossa;
e) peruutusvalaisin tai -valaisimet L5-luokan ajoneuvossa;
f) sivuheijastimet; ja
g) poliisimoottoripyörässä enintään yksi eteenpäin suunnattu punainen vilkkuva pysäytysvalaisin.
3. Moottoripyörän ja L5-luokan ajoneuvon 1 ja 2 momentissa tarkoitettujen valaisimien ja heijastimien tulee olla e- tai E-hyväksytyt jonkin 118―123, 123 a, 124 tai 125 §:ssä mainitun direktiivin tai E-säännön mukaisesti tai hyväksytyt nelipyöräiselle M1- tai N1luokan ajoneuvolle jonkin 72―75, 77―79 tai 84 §:ssä mainitun direktiivin tai E-säännön mukaisesti.
4. Valaisimien ja heijastimien tulee värin, tyypin, lukumäärän, sijoituksen, näkyvyyden, suuntauksen, kytkennän ja toiminnan ilmaisimen osalta vastata kaksi- ja kolmipyöräisten moottoriajoneuvojen valaisimien ja merkkivalolaitteiden asennuksesta annetun neuvoston direktiivin 93/92/ETY tai E-säännön n:o 53 vaatimuksia. Nämä vaatimukset eivät kuitenkaan koske poliisimoottoripyörään asennettavia 1 momentin h kohdassa ja 2 momentin g kohdassa määriteltyjä valaisimia.
5. Moottoripyörän ja L5-luokan ajoneuvon valaisimissa käytettävien lamppujen tulee olla kyseiseen valaisimeen tarkoitetut ja etai E-hyväksyttyjä kyseistä valaisinta koskevan direktiivin tai E-säännön n:o 37/03 tai 3 momentissa tarkoitettujen M1- ja N1-luokan ajoneuvoille tyyppihyväksyttyjen valaisimien lamppuja koskevien vaatimusten mukaisesti. - Anonyymi
Alkoi asia kiinnostamaan itseänikin, kun ajatuksissa on vaihtaa uusi valo mp:ni, tuo kohta: "e) etu- ja takavalaisin tai -valaisimet" ilmeisemmin tarkoittaa juurikin seisonta/pysäköinti/parkkivaloa, eli pitää olla, laitan vielä tähän linkin Trafin lärpäkkeeseen, jossa tuo "etuvalo" mainitaan lähi ja kaukovalojen lisäksi:
https://arkisto.trafi.fi/filebank/a/1325147177/4e6908ab83a165d7a67fb00cad99e926/4748-Moottoripyoran_ja_mopon_valomaarayksia.pdf
Taitaa naapurisi olla oikeilla jäljillä . . . .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 225071
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r23593Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361300- 1011292
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121210- 931094
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17903viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168855En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61773- 37759