hubit?

Mitä ovat hubit? Tai siis yleensä, tarvitseeko tietää mitä ne ovat??
7992
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos nyt välttämättä haluat warettaa, ota edes emule ja yhdistä se Razorback2:seen, niin et tarvii mitään hubeja enää.... jos sulla on jaettavaa...

Äänestä

ja haluut tehdä oman pikku LANin (LocalAreaNetwork) ja esmes pelata lania kavereitten kanssa, hub on ihan ehdoton, opettele käyttään. Muutenkin jos sun kotona on monta tietsikkaa ja esmes vaan yks tulostin ja (laajakaista)Wan-yhteys (WideAreaNetwork, useimmiten myös internet) hub voi olla ratkaisu. Mulla on vaan reitittäjä (router), jolloin kaikki kolme konetta voi liittää internet-kaapelimodeemiin, ja koska sitä pitäisi voida käyttää myös virtuaaliserverinä, mun pitäis pystyä jotenki käyttään hyväkseni sitä niin että kaikki koneet vois käyttää tulostinta/skanneria. Mut niin pitkällä mä en oo vielä:-)

Äänestä

Huvi (englanniksi hub) on lähiverkoissa käytetty tietoliikennelaite, jonka avulla esim internet yhteyden voi jakaa usealle koneelle. Hubin avulla voidan myös rakentaa lähiverkko, joka haarautuu useisiin segmentteihin, eli verkosta tulee puumainen.

Hubi on siis laite, johon voi kytkeä verkkopiuhalla useita tietokoneita tai verkkosegmenttejä. Tietokoneet kytketään hubin portteihin rj45-liitäntäisellä verkkokaapelilla.

Hubia sanotaan moniporttitoistimeksi, koska hubi kopioi jokaisesta portista tulleen liikenteen jokaiseen muuhun porttiin.Näin kaikki hubiin kytketyt tietokoneet näkevät toistensa liikenteen.

Hubia sanotaan myös keskittimeksi, koska sitä käyttetään lähiverkon solmukohtana, johon tietokoneet kytketään.

Tuo on täekein merkitys hubi sanalle. Ja jos puhutaan vain hubista, sillon tarkoitetaan nimenomaan tuota lähiverkko hubia.

On olemassa myös ns. USB-hubeja, jotka on siis USB-keskittimiä. Niiden idea on vastaava kuin lähiverkko-hubin. USB-hubilla voidaan jakaa yksi USB-portti usealle ISB-laitteelle.

Teinit käsittää monesti sanan hubi vain varetuspaikaksi. hubi on silloin tavallaan myöskin keskitin, se vain kekittää ja vä'littää yhteyksiä eri käyttäjien välillä. Ammattilaiset ei kuitenkaan käytä sanaa hubi tuossa merkityksessä, ei ainakaan jos käytetään pelkkää sanaa hubi tai hub.

Äänestä
  • Hmm heti ekassa sanassa oli typo :) Huvi kuului toki olla Hubi, vaikka tokihan siitä hubista huviakin on kun netin saa jaettua monelle koneelle jne :)

    Äänestä

  • kun siitä on jo kuutisen vuotta kun mä kävin peruskurssin, ei pysy oikein mielessä nää jutut, varsinkaan kun ei sitä hubia yleensä kotioloissa tarvitse. Pystysitsä vielä selvittään mulle miten mä voisin käyttää mun DI-604 routeria avuks jakamaan mun tulostimen? vai pitäiskö mun kuiteski tehdä yhdestä tietsikasta serveri? ja kuinkas se sit tehdään, eli miten se liikenne sit sujuis routerin läpi? mul on ruotsalainen kaapelilaajakaista, koneissa on XP home ja XP prof, läppärissä (jos se nyt vielä jaksaa toimia - on korjaajalla) WMe

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


frae bolivia kirjoitti:

Mitä ovat hubit? Tai siis yleensä, tarvitseeko tietää mitä ne ovat??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu