"44 suomalaiskuntaa joutui synkälle listalle – Tutkija varoittaa kierteestä, jota ei voi pysäyttää
Korkean vanhushuoltosuhteen kunnat ovat ajautuneet krooniseen kierteeseen, jota ne eivät pysty omin keinoin pysäyttämään.
SUOMESSA voi vuonna 2040 olla peräti 44 kuntaa, joissa yli 65-vuotiaita eläkeikäisiä on enemmän kuin työikäistä väestöä. Vuonna 2018 tällaisia kuntia ei ollut vielä yhtään.
Synkimpiä lukuja aluekehittämiseen erikoistuneen MDI-konsulttitoimiston ennuste näyttää maan koilliskulmaan. Ongelmissa ovat myös pienet paikkakunnat Suomen pohjois-, itä- ja keskiosissa. Yhdelläkään paikkakunnalla ei ennusteen mukaan vuonna 2040 ole nykyistä parempaa tilannetta."
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006404486.html
"Viitasaari joutui synkälle listalle"
4
267
Vastaukset
- Anonyymi
Voisko joku viisas kertoa minulle ja luulisin että samalla monille muillekin epätietoisille, että missä mielessä Viitasaari on pikkasen parempi periferia, kun sitä jatkuvasti ja kyllästymiseen asti Järviradiossa hoetaan?
Itseppähän olemme valinneet asioista päättäjät ja tässä on lopputulos. Kannattaisko hieman miettiä ennen kuin valitsemme henkilöitä asioistamme päättämään.- Anonyymi
Joutaa hävittää kartalta koko tuppukylä
- Anonyymi
...sitä mihinkään hävitetä...
Minun reseptini ratkaista tuo huoltosuhdekysymys noissa kunnissa:
...ai et ole kiinnostunut?
No, okei, -en sitten kerro.
Mutta sen verran voin kertoa, että se ongelma voidaan ratkaista varsin yksikertaisilla keinoilla koko Suomessa. Eikä se ole verojen korotus ja jakopolitiikkaa ilman vastiketta.
Vaan erittäinkin mahdollinen ja siihen osallistuvia tahoja myötäkarvaan silittävä. "Samaan synergiseen pussiin kun laitetaan muutamia ongelmia ja ratkaisukeskeistä ajattelua ja pussia ravistellan ja motivoidaan, niin syntyy tulosta."
Kysy lisää jos tahdot tietää. Mutta ne eivät ole hokkus-pokkus tai siltarumpupolitiikkaa. Vaan täysin realistisia ja muissa yhteyksissä koeteltuja ratkaisuja.
...mutta kukapa niistä ratkaisuista olisi kiinnostunut?!)) - Anonyymi
Mitä on nämä muut 43 kuntaa. voitko laittaa listaa näkösälle. Taidat lämpimiseksi kirjoitella soopaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t235098Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo623022Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122910HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432821Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi181597Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861570Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271516Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4091221- 681110
Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei216988