"44 suomalaiskuntaa joutui synkälle listalle – Tutkija varoittaa kierteestä, jota ei voi pysäyttää
Korkean vanhushuoltosuhteen kunnat ovat ajautuneet krooniseen kierteeseen, jota ne eivät pysty omin keinoin pysäyttämään.
SUOMESSA voi vuonna 2040 olla peräti 44 kuntaa, joissa yli 65-vuotiaita eläkeikäisiä on enemmän kuin työikäistä väestöä. Vuonna 2018 tällaisia kuntia ei ollut vielä yhtään.
Synkimpiä lukuja aluekehittämiseen erikoistuneen MDI-konsulttitoimiston ennuste näyttää maan koilliskulmaan. Ongelmissa ovat myös pienet paikkakunnat Suomen pohjois-, itä- ja keskiosissa. Yhdelläkään paikkakunnalla ei ennusteen mukaan vuonna 2040 ole nykyistä parempaa tilannetta."
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006404486.html
"Viitasaari joutui synkälle listalle"
4
282
Vastaukset
- Anonyymi
Voisko joku viisas kertoa minulle ja luulisin että samalla monille muillekin epätietoisille, että missä mielessä Viitasaari on pikkasen parempi periferia, kun sitä jatkuvasti ja kyllästymiseen asti Järviradiossa hoetaan?
Itseppähän olemme valinneet asioista päättäjät ja tässä on lopputulos. Kannattaisko hieman miettiä ennen kuin valitsemme henkilöitä asioistamme päättämään.- Anonyymi
Joutaa hävittää kartalta koko tuppukylä
- Anonyymi
...sitä mihinkään hävitetä...
Minun reseptini ratkaista tuo huoltosuhdekysymys noissa kunnissa:
...ai et ole kiinnostunut?
No, okei, -en sitten kerro.
Mutta sen verran voin kertoa, että se ongelma voidaan ratkaista varsin yksikertaisilla keinoilla koko Suomessa. Eikä se ole verojen korotus ja jakopolitiikkaa ilman vastiketta.
Vaan erittäinkin mahdollinen ja siihen osallistuvia tahoja myötäkarvaan silittävä. "Samaan synergiseen pussiin kun laitetaan muutamia ongelmia ja ratkaisukeskeistä ajattelua ja pussia ravistellan ja motivoidaan, niin syntyy tulosta."
Kysy lisää jos tahdot tietää. Mutta ne eivät ole hokkus-pokkus tai siltarumpupolitiikkaa. Vaan täysin realistisia ja muissa yhteyksissä koeteltuja ratkaisuja.
...mutta kukapa niistä ratkaisuista olisi kiinnostunut?!)) - Anonyymi
Mitä on nämä muut 43 kuntaa. voitko laittaa listaa näkösälle. Taidat lämpimiseksi kirjoitella soopaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1552910- 2352193
- 502168
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2421998Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261720Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä821456Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve431382- 1271198
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3171060Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65905