Missä on Maarianhaminan Aleksanteri II:n patsas ???

Anonyymi

Kai kaupungissa sellainen on, kaupungin perustajan kunniaksi?
Etenkin kun riikin aikana Tukholman itsekkäät kauppiaat perustamisen estivät kuninkaalle lirkuttelemalla. Eivät halunneet kilpailijaa itselleen.

8

218

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaupungissa EI ole Keisari Aleksanteri II:n patsasta, mutta on Ahvenanmaan kuninkaan, Julius Sundblomin patsas.

      Kaupungin perustajaa ei lainkaan mainita missään kaupunkia esittelevässä nettiaineistossa. Syvällisempikin aineisto vaikenee siitä.
      Kaupungintalonmäella on toki Keisarinna Maria Alexandrovan, keisarin puolison kaunis patsas. Keisari-suuriruhtinaamme kunnioitti kaupunkia nimeämällä sen vaimonsa etunimen mukaan.

      Keisarinnan patsas on olemassa koska tämä maineikkaan taiteilijan Andrej Kovaltchuk luomus vuodelta 2011 oli Venäjän valtion lahja kaupungille sen 150-vuotisjuhlien kunniaksi.
      Venäjässä puutteensa, mutta se on silti kulttuurimaa. Voisiko Venäjä lahjoittaa Keisari Aleksanteri II:nkin patsaan, vaikka kaupungin 200-vuotisjuhliin vuonna 2061 ?

      • Anonyymi

        "Voisiko Venäjä lahjoittaa Keisari Aleksanteri II:nkin patsaan, vaikka kaupungin 200-vuotisjuhliin vuonna 2061 ?"

        Ensin Venäjä voisi tehdä sellaisen lahjoituksen itselleen, sillä tietääkseni ainoat Aleksanteri II:n patsaat sijaitsevat Helsingin Senaatintorilla sekä Bulgarian Sofiassa.


      • Anonyymi

        Venäjä on jo vuonna 2061 miehittänyt Ahvenanmaan tuolloin ajat sitten ja ottanut Itämeren herruuden. Ahvenanmaan "käpykaartilaiset" ovat paenneet Ruotsiin sankoin joukoin.
        Ahvenanmaa on "helppo nakki" Venäjälle, kun siellä ei ole vastustusta invaasiolle.


    • Anonyymi

      Missä on rautatieasema?

    • Anonyymi

      Leninin patsaita saisitte nyt itä-Euroopasta halvalla.

      • Anonyymi

        Sellainen puuttuu edelleen esimerkiksi Helsingistä, jossa on kyllä Lenininpuisto.


      • Anonyymi

        bolsevistit pois Suomesta


    • Anonyymi

      Helsingistä puuttuu sen perustajan, Kustaa Vaasan patsas...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      21
      4559
    2. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      239
      4459
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      39
      4221
    4. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      34
      4025
    5. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      200
      3980
    6. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      3962
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      135
      3623
    8. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      66
      3468
    9. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      2994
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      2961
    Aihe