Avensis T22 1998 1,6L 4A-FE oireilee

Anonyymi

Moottorin keltainen vikavalo palaa ja tyhjäkäynti varsinkin moottorin lämmetessä kuulostaa papattavalta kabiinin puolella. Tyhjäkäyntikin hieman hakee. Missähän mahtaisi vika olla ?
Taustaa:
Kytkin diagnostiikkaliittimen nastat 13 ja 4 klemmarilla ja mittarivalo indikoi vikakoodin 41, joka on kaasuläpän asentotunnistin.
Mittasin, että asentotunnistimen liittimeen tulee sähköt. Arvelin, että asentotunnistin voisi olla rikki ja tilasin Saksasta uuden kaasuläpän asentotunnistimen. No ei ollut vaihdolla mitään vaikutusta ja vika ei poistunut.

Loppui keinot kun en ole mikään autonkorjaaja.
Mitä kannattaa seuraavaksi tehdä ? Missähän vika voisi olla ?

5

1205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on lambda-anturi joka ei toimi.

      • Anonyymi

        Meni katsastuksesta läpi ja päästöt olivat ok. Uutta kaasuläpän asentotunnistinta kun pyörittelee ja yleismittarilla mittaa niin vastusarvo muuttuu. Asentotunnistimessa on kolme nastaa joissa kahdessa on koko ajan kaasupolkimen asennosta riippumatta 5 Volttia ja yksi on maadoitus. Jostain syystä yhden nastan Volttimäärä ei muutu vaikka asentotunnistin vaihtaa vastusarvoa kun sitä pyörittelee. Liekö ECU vika? Vai onkohan tarvikkeena ostetun asentotunnistimen nastajärjestys väärin päin Toyotan omaan osaan verrattuna ?


    • Anonyymi

      Harva kone ei koskaan käy kunnolla.

    • Anonyymi

      Eihän pakosarja ole halki tai tiiviste vuoda?

    • Anonyymi

      Se on Corona virus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      99
      2266
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      218
      1911
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1742
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1316
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1210
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1108
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      276
      813
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      681
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      645
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      50
      641
    Aihe