Moottorin keltainen vikavalo palaa ja tyhjäkäynti varsinkin moottorin lämmetessä kuulostaa papattavalta kabiinin puolella. Tyhjäkäyntikin hieman hakee. Missähän mahtaisi vika olla ?
Taustaa:
Kytkin diagnostiikkaliittimen nastat 13 ja 4 klemmarilla ja mittarivalo indikoi vikakoodin 41, joka on kaasuläpän asentotunnistin.
Mittasin, että asentotunnistimen liittimeen tulee sähköt. Arvelin, että asentotunnistin voisi olla rikki ja tilasin Saksasta uuden kaasuläpän asentotunnistimen. No ei ollut vaihdolla mitään vaikutusta ja vika ei poistunut.
Loppui keinot kun en ole mikään autonkorjaaja.
Mitä kannattaa seuraavaksi tehdä ? Missähän vika voisi olla ?
Avensis T22 1998 1,6L 4A-FE oireilee
5
1344
Vastaukset 5
- Anonyymi
Se on lambda-anturi joka ei toimi.
- Anonyymi
Meni katsastuksesta läpi ja päästöt olivat ok. Uutta kaasuläpän asentotunnistinta kun pyörittelee ja yleismittarilla mittaa niin vastusarvo muuttuu. Asentotunnistimessa on kolme nastaa joissa kahdessa on koko ajan kaasupolkimen asennosta riippumatta 5 Volttia ja yksi on maadoitus. Jostain syystä yhden nastan Volttimäärä ei muutu vaikka asentotunnistin vaihtaa vastusarvoa kun sitä pyörittelee. Liekö ECU vika? Vai onkohan tarvikkeena ostetun asentotunnistimen nastajärjestys väärin päin Toyotan omaan osaan verrattuna ?
- Anonyymi
Harva kone ei koskaan käy kunnolla.
- Anonyymi
Eihän pakosarja ole halki tai tiiviste vuoda?
- Anonyymi
Se on Corona virus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va601701Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661179- 138963
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu15811Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63632- 41608
- 70583
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa91571- 45508
- 47495