Avensis T22 1998 1,6L 4A-FE oireilee

Anonyymi

Moottorin keltainen vikavalo palaa ja tyhjäkäynti varsinkin moottorin lämmetessä kuulostaa papattavalta kabiinin puolella. Tyhjäkäyntikin hieman hakee. Missähän mahtaisi vika olla ?
Taustaa:
Kytkin diagnostiikkaliittimen nastat 13 ja 4 klemmarilla ja mittarivalo indikoi vikakoodin 41, joka on kaasuläpän asentotunnistin.
Mittasin, että asentotunnistimen liittimeen tulee sähköt. Arvelin, että asentotunnistin voisi olla rikki ja tilasin Saksasta uuden kaasuläpän asentotunnistimen. No ei ollut vaihdolla mitään vaikutusta ja vika ei poistunut.

Loppui keinot kun en ole mikään autonkorjaaja.
Mitä kannattaa seuraavaksi tehdä ? Missähän vika voisi olla ?

5

1345

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on lambda-anturi joka ei toimi.

      • Anonyymi

        Meni katsastuksesta läpi ja päästöt olivat ok. Uutta kaasuläpän asentotunnistinta kun pyörittelee ja yleismittarilla mittaa niin vastusarvo muuttuu. Asentotunnistimessa on kolme nastaa joissa kahdessa on koko ajan kaasupolkimen asennosta riippumatta 5 Volttia ja yksi on maadoitus. Jostain syystä yhden nastan Volttimäärä ei muutu vaikka asentotunnistin vaihtaa vastusarvoa kun sitä pyörittelee. Liekö ECU vika? Vai onkohan tarvikkeena ostetun asentotunnistimen nastajärjestys väärin päin Toyotan omaan osaan verrattuna ?


    • Anonyymi

      Harva kone ei koskaan käy kunnolla.

    • Anonyymi

      Eihän pakosarja ole halki tai tiiviste vuoda?

    • Anonyymi

      Se on Corona virus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      687
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      639
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      52
      584
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      541
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      538
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      177
      486
    Aihe