Mies meni hammaslääkärille

Anonyymi

Tarkastuksen päätteeksi hoitaja totesi, että pitää varata aika jatkotutkimuksiin. Miten sopisi 3 maaliskuuta 2025?

Mies oli hetken hämillään, mutta jatkoi: Olisiko jotain muuta aikaa? Minulla on tuolloin 5 vuotta sitten varattu hammaskiven poisto.

1

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin kylläpä sattui...Suomen terveydenhuolto on keskimäärin hyvää jos muistaa milloin varattu aika on,minkä vaivan takia se on varattu ja jos sairaus/vaiva on silloin vielä vaivaamassa ja jollei lääkärillä ole sinä pöivänä huono päivä jolloin ei jaksa keskittyä eikä kuunnella esim oman kiireensä takia mikä sinulla vaivaa,ajanpuutteen takia ei useinkaan ehdi pohtia useampia vaihtoehtoja vaan ehdottaa summa mutikassa jotakin sairautta kun sellainen on ollut joskus vähän jollain saman tapaisen nimisellä potilaalla tai kuullut että jollain kaukaisella sukulaisellaan on ollut joskus miltei lähelle vähän samantapaisin oirein sellaista sairautta.Ei ole nyt sitten tapana sitä tutkituttaa kuitenkaan kun lääkärin mielestä joku oire siitä taitaa kuitenkin vielä puuttua oirelistasta että odotellaan vaan lisää sitten paljon ajassa jos se oire jota ei kirjoita mihinkään muistiin terveystekstiin niin tuleekin vaikka vielä??.Jos se oire joskus sitten tuleekin niin uuden ajan ja kirjaamattomuuden takia sitä sairautta josta ehkä jo puhuttiin että voitaisiin tutkia niin ei tutkita myöskään seuraavalla kerralla...kun oireista ei oltu kirjoitettu tekstiin tarpeeksi kuitenkaan muistiin..Ja lääkärin mielipide oli muutenkin jo muuttunut sitten edellisen käyntikerran..puhutaan jostain pienemmästä ja kevyemmästä sairaudesta joka johtuu varmaan jo potilaalla olevasta sairaudesta ja sitäpaitsi myös ylipainosta johtuva varmaankin jonka täytyy aiheuttaa ehdottomasti kaikki oudot vaikeat oireet ja alipainon vallitessa potilas olisikin siis täysin terve ja oireet johtuisivat vain mielikuvitukssesta!..Ketju on pettämätön ja toimii niin ettei turhia pikkusairauksia kuten tasapainon puutetta ja sairauksien kasautumista jo aikoja sitten isoksi kasaksi ja lisäoireiden kasaantumista niin tarvitse enempää tutkia kun onhan niitä kerta nyt sitten tosiaan vaivoja ennestään jo liikaa ja pitäisi vaan saada enemmän ja enemmän vähäoireisempia potilaita,ei noita vääränlaisia nurkkiin istumaan!!HUS höviä siis!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 157
      3951
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      92
      3342
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      95
      2714
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      283
      2548
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2286
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      126
      1992
    7. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      5
      1636
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      1049
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1018
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      53
      899
    Aihe