Mies meni hammaslääkärille

Anonyymi

Tarkastuksen päätteeksi hoitaja totesi, että pitää varata aika jatkotutkimuksiin. Miten sopisi 3 maaliskuuta 2025?

Mies oli hetken hämillään, mutta jatkoi: Olisiko jotain muuta aikaa? Minulla on tuolloin 5 vuotta sitten varattu hammaskiven poisto.

1

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin kylläpä sattui...Suomen terveydenhuolto on keskimäärin hyvää jos muistaa milloin varattu aika on,minkä vaivan takia se on varattu ja jos sairaus/vaiva on silloin vielä vaivaamassa ja jollei lääkärillä ole sinä pöivänä huono päivä jolloin ei jaksa keskittyä eikä kuunnella esim oman kiireensä takia mikä sinulla vaivaa,ajanpuutteen takia ei useinkaan ehdi pohtia useampia vaihtoehtoja vaan ehdottaa summa mutikassa jotakin sairautta kun sellainen on ollut joskus vähän jollain saman tapaisen nimisellä potilaalla tai kuullut että jollain kaukaisella sukulaisellaan on ollut joskus miltei lähelle vähän samantapaisin oirein sellaista sairautta.Ei ole nyt sitten tapana sitä tutkituttaa kuitenkaan kun lääkärin mielestä joku oire siitä taitaa kuitenkin vielä puuttua oirelistasta että odotellaan vaan lisää sitten paljon ajassa jos se oire jota ei kirjoita mihinkään muistiin terveystekstiin niin tuleekin vaikka vielä??.Jos se oire joskus sitten tuleekin niin uuden ajan ja kirjaamattomuuden takia sitä sairautta josta ehkä jo puhuttiin että voitaisiin tutkia niin ei tutkita myöskään seuraavalla kerralla...kun oireista ei oltu kirjoitettu tekstiin tarpeeksi kuitenkaan muistiin..Ja lääkärin mielipide oli muutenkin jo muuttunut sitten edellisen käyntikerran..puhutaan jostain pienemmästä ja kevyemmästä sairaudesta joka johtuu varmaan jo potilaalla olevasta sairaudesta ja sitäpaitsi myös ylipainosta johtuva varmaankin jonka täytyy aiheuttaa ehdottomasti kaikki oudot vaikeat oireet ja alipainon vallitessa potilas olisikin siis täysin terve ja oireet johtuisivat vain mielikuvitukssesta!..Ketju on pettämätön ja toimii niin ettei turhia pikkusairauksia kuten tasapainon puutetta ja sairauksien kasautumista jo aikoja sitten isoksi kasaksi ja lisäoireiden kasaantumista niin tarvitse enempää tutkia kun onhan niitä kerta nyt sitten tosiaan vaivoja ennestään jo liikaa ja pitäisi vaan saada enemmän ja enemmän vähäoireisempia potilaita,ei noita vääränlaisia nurkkiin istumaan!!HUS höviä siis!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3032
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2651
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2604
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      105
      2304
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      50
      2136
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1903
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1556
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1418
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1248
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe