Vinkki formulakauden tauon ajaksi

Anonyymi

Vielä pitäisi pari kuukautta kestää ennen uuden kauden alkua.

Itse keksin tähän tauolle oivan keinon. Löysin kaupasta kuin ihmeen kaupalla lähes joka paikasta loppuunmyydyn "Tuntematon Kimi Räikkönen"-kirjan. Tätä lukiessa päivät soljuu aamusta pitkään yöhön. Kirja vetää mennessään ja tässä jo vesikielellä odotan jatko-osia. Investointina kirja oli edullinen sen sisältöön nähden ja varmasti säilyttää arvonsa kirjahyllyssä. Suosittelen.

Sitä lukiessa mietin, että Kimillä on varmaan tässäkin tauolla ollut huima ränni päällä. Liekö montaa selvää päivää ehtinyt viettää. Olis kiva lukea näistä Kimin seniorivuosien tapahtumista lisää.

Kirja on muutenkin kunnianosoitus Suomi-yhteiskunnalle, josta jokainen voi ponnistaa miten korkealle tahansa, vaikka lähtökohdat ei olisikaan ihan parhaat mahdolliset. Koulutuksen luvatussa maassa on tuollaisia luonnonlapsia, jotka pärjäävät elämässään noin hienosti.

Parasta tässä kulttuuripläjäyksessä oli se, että ostin samalla kirjan sekä suomen, että ruotsinkielisenä. Luin kirjan ensin suomeksi ja siinä rinnalla tapailin ruotsinkielistä versiota ja luin sen uudestaan ruotsinkielisenä. Ei ole tuo ruotsi koskaan ollut näin sujuvaa kuin nyt. Sain samalla oivan sivistysruiskeen siis,

Ja ajatelkaapa, kirjat löysin Halpa hallin tarjouskorista hintaan 50 cnt/kpl. Mitä muuta nykyään tuolla rahalla saa? Ilomielien maksoin tämän, ja sillä tuen osaltani Kimin eläkepäiviä kirjan myyntitulojen kautta.

Tein siis kasan hyviä tekoja ja nyt tuntuu, että uusi kausi on valmis alkamaan. Peukutetaan Suomipojat jälleen uuteen nousuun siis!

Pieni nenänvalkaisu ennen kauden alkua nelikymppiselle varmaan pitää suoda eikä Kimi välttämättä ihan alkukaudesta ole parhaassa ajokunnossa, mutta onhan kausi onneksi ennästyspitkä.

Jännittää jo vietävästi!

0

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

        Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
        Maailman menoa
        386
        10164
      2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

        Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
        Maailman menoa
        95
        6474
      3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

        jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
        Maailman menoa
        409
        6200
      4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

        Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
        Maailman menoa
        161
        4531
      5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

        Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
        Suomalaiset julkkikset
        1
        3848
      6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

        samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
        Maailman menoa
        88
        3424
      7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

        Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
        Maailman menoa
        96
        3381
      8. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

        Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
        Sinkut
        64
        3206
      9. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

        Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
        Elokuva
        7
        3128
      10. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

        Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
        Maailman menoa
        10
        3092
      Aihe