Vinkki formulakauden tauon ajaksi

Anonyymi

Vielä pitäisi pari kuukautta kestää ennen uuden kauden alkua.

Itse keksin tähän tauolle oivan keinon. Löysin kaupasta kuin ihmeen kaupalla lähes joka paikasta loppuunmyydyn "Tuntematon Kimi Räikkönen"-kirjan. Tätä lukiessa päivät soljuu aamusta pitkään yöhön. Kirja vetää mennessään ja tässä jo vesikielellä odotan jatko-osia. Investointina kirja oli edullinen sen sisältöön nähden ja varmasti säilyttää arvonsa kirjahyllyssä. Suosittelen.

Sitä lukiessa mietin, että Kimillä on varmaan tässäkin tauolla ollut huima ränni päällä. Liekö montaa selvää päivää ehtinyt viettää. Olis kiva lukea näistä Kimin seniorivuosien tapahtumista lisää.

Kirja on muutenkin kunnianosoitus Suomi-yhteiskunnalle, josta jokainen voi ponnistaa miten korkealle tahansa, vaikka lähtökohdat ei olisikaan ihan parhaat mahdolliset. Koulutuksen luvatussa maassa on tuollaisia luonnonlapsia, jotka pärjäävät elämässään noin hienosti.

Parasta tässä kulttuuripläjäyksessä oli se, että ostin samalla kirjan sekä suomen, että ruotsinkielisenä. Luin kirjan ensin suomeksi ja siinä rinnalla tapailin ruotsinkielistä versiota ja luin sen uudestaan ruotsinkielisenä. Ei ole tuo ruotsi koskaan ollut näin sujuvaa kuin nyt. Sain samalla oivan sivistysruiskeen siis,

Ja ajatelkaapa, kirjat löysin Halpa hallin tarjouskorista hintaan 50 cnt/kpl. Mitä muuta nykyään tuolla rahalla saa? Ilomielien maksoin tämän, ja sillä tuen osaltani Kimin eläkepäiviä kirjan myyntitulojen kautta.

Tein siis kasan hyviä tekoja ja nyt tuntuu, että uusi kausi on valmis alkamaan. Peukutetaan Suomipojat jälleen uuteen nousuun siis!

Pieni nenänvalkaisu ennen kauden alkua nelikymppiselle varmaan pitää suoda eikä Kimi välttämättä ihan alkukaudesta ole parhaassa ajokunnossa, mutta onhan kausi onneksi ennästyspitkä.

Jännittää jo vietävästi!

0

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        223
        4111
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        111
        2593
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        38
        2325
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        81
        1416
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        86
        1298
      6. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        48
        1159
      7. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        75
        1037
      8. Ne viimeiset kerrat

        Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
        Ikävä
        59
        913
      9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        45
        896
      10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

        Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
        Ikävä
        58
        891
      Aihe