Vuonna 1970

neliysi

Aloitan tosikertomusen tällä palstalla vuodesta 1970. Silloin monet lukioista eivät edes riippuneen isiensä munissa. Saati että olisivat olleet edes margariinipaketissa kaupan hyllyllä. Mitä sitten kirjoitan on totta. olen ollut merellä huomaa sanamuoto. Merimies puhuu merestä, ei meristä. Mutta ei saivarrella ja asiaaan. Olisi paljonkin muitetavaa mutta asia kerrallaan ja kerron jos joku haluaa lukea. Siittä olen hyvilläni että on lukutaitoista porukkaa. Jatkuu jos jatkuu.

5

10278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LukijaZ

      "Jatkuu jos jatkuu".

      Toivottavasti ei jatku. Opettele ensin edes alkeelliset äidinkielen taidot - sen jälkeen voidaan harkita juttujesi lukemistakin. Ehkäpä ei edes silloinkaan. Lähes jokainen lauseesi sisältää järkyttäviä, alakoulumaisia ja naurettavia kirjoitusvirheitä.

      Hopihopi pois täältä, poitsu!

      • neliysi

        sille ei voi mitääm jos joku ei ymmärrä lukemaansa sääli. Itse en suomea ole käyttänyt kahteenkymmeneenkahdeksaanvuoteen työkilenä tökkii toki tökki ja voin kyllä kirjoittaa vaikka vaikka Kreikaksi niin saisi älykkän lukiajoukun.


    • Finska talande

      "lukio" voi riippua kenenkään munissa? Selvennyksenä siitä mitä tarkoitan:
      lukija -> lukijoista
      lukio -> lukioista
      Kyllä täällä on lukutaitoista porukkaa. Sinun kohdalla ei voi puhua kirjoitustaitoisesta henkilöstä.
      Älä jatka jorinoitasi, pyydämme ME!

      • ottto

        mitä tarkoittaa finska talande tyhmä. finsk talande se pitää olla.


    • yrjö

      anna tulla vaan tarinaa, Janne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      118
      3956
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3285
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      67
      1897
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      219
      1361
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1262
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      219
      1026
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      765
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      706
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      706
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      695
    Aihe