Vuonna 1970

neliysi

Aloitan tosikertomusen tällä palstalla vuodesta 1970. Silloin monet lukioista eivät edes riippuneen isiensä munissa. Saati että olisivat olleet edes margariinipaketissa kaupan hyllyllä. Mitä sitten kirjoitan on totta. olen ollut merellä huomaa sanamuoto. Merimies puhuu merestä, ei meristä. Mutta ei saivarrella ja asiaaan. Olisi paljonkin muitetavaa mutta asia kerrallaan ja kerron jos joku haluaa lukea. Siittä olen hyvilläni että on lukutaitoista porukkaa. Jatkuu jos jatkuu.

5

10529

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LukijaZ

      "Jatkuu jos jatkuu".

      Toivottavasti ei jatku. Opettele ensin edes alkeelliset äidinkielen taidot - sen jälkeen voidaan harkita juttujesi lukemistakin. Ehkäpä ei edes silloinkaan. Lähes jokainen lauseesi sisältää järkyttäviä, alakoulumaisia ja naurettavia kirjoitusvirheitä.

      Hopihopi pois täältä, poitsu!

      • neliysi

        sille ei voi mitääm jos joku ei ymmärrä lukemaansa sääli. Itse en suomea ole käyttänyt kahteenkymmeneenkahdeksaanvuoteen työkilenä tökkii toki tökki ja voin kyllä kirjoittaa vaikka vaikka Kreikaksi niin saisi älykkän lukiajoukun.


    • Finska talande

      "lukio" voi riippua kenenkään munissa? Selvennyksenä siitä mitä tarkoitan:
      lukija -> lukijoista
      lukio -> lukioista
      Kyllä täällä on lukutaitoista porukkaa. Sinun kohdalla ei voi puhua kirjoitustaitoisesta henkilöstä.
      Älä jatka jorinoitasi, pyydämme ME!

      • ottto

        mitä tarkoittaa finska talande tyhmä. finsk talande se pitää olla.


    • yrjö

      anna tulla vaan tarinaa, Janne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      110
      695
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      536
    3. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      39
      526
    4. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      40
      465
    5. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      73
      462
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      24
      445
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      424
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      38
      399
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      394
    10. Mikä on kaivattusi ikä?

      100v. On mun....
      Ikävä
      20
      371
    Aihe