Vuonna 1970

neliysi

Aloitan tosikertomusen tällä palstalla vuodesta 1970. Silloin monet lukioista eivät edes riippuneen isiensä munissa. Saati että olisivat olleet edes margariinipaketissa kaupan hyllyllä. Mitä sitten kirjoitan on totta. olen ollut merellä huomaa sanamuoto. Merimies puhuu merestä, ei meristä. Mutta ei saivarrella ja asiaaan. Olisi paljonkin muitetavaa mutta asia kerrallaan ja kerron jos joku haluaa lukea. Siittä olen hyvilläni että on lukutaitoista porukkaa. Jatkuu jos jatkuu.

5

10420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LukijaZ

      "Jatkuu jos jatkuu".

      Toivottavasti ei jatku. Opettele ensin edes alkeelliset äidinkielen taidot - sen jälkeen voidaan harkita juttujesi lukemistakin. Ehkäpä ei edes silloinkaan. Lähes jokainen lauseesi sisältää järkyttäviä, alakoulumaisia ja naurettavia kirjoitusvirheitä.

      Hopihopi pois täältä, poitsu!

      • neliysi

        sille ei voi mitääm jos joku ei ymmärrä lukemaansa sääli. Itse en suomea ole käyttänyt kahteenkymmeneenkahdeksaanvuoteen työkilenä tökkii toki tökki ja voin kyllä kirjoittaa vaikka vaikka Kreikaksi niin saisi älykkän lukiajoukun.


    • Finska talande

      "lukio" voi riippua kenenkään munissa? Selvennyksenä siitä mitä tarkoitan:
      lukija -> lukijoista
      lukio -> lukioista
      Kyllä täällä on lukutaitoista porukkaa. Sinun kohdalla ei voi puhua kirjoitustaitoisesta henkilöstä.
      Älä jatka jorinoitasi, pyydämme ME!

      • ottto

        mitä tarkoittaa finska talande tyhmä. finsk talande se pitää olla.


    • yrjö

      anna tulla vaan tarinaa, Janne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      106
      3021
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      158
      2128
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      63
      2092
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      42
      1782
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      147
      1464
    6. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      1006
    7. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      100
      896
    8. Ketä T mies kaipaa?

      Kaikki T miehet saavat vastata omansa. Aloitan: T kaipaa J naista.
      Ikävä
      50
      764
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      78
      744
    10. Nähdäänköhän me enää

      Lähiaikoina tai koskaan
      Ikävä
      56
      729
    Aihe