Vuonna 1970

neliysi

Aloitan tosikertomusen tällä palstalla vuodesta 1970. Silloin monet lukioista eivät edes riippuneen isiensä munissa. Saati että olisivat olleet edes margariinipaketissa kaupan hyllyllä. Mitä sitten kirjoitan on totta. olen ollut merellä huomaa sanamuoto. Merimies puhuu merestä, ei meristä. Mutta ei saivarrella ja asiaaan. Olisi paljonkin muitetavaa mutta asia kerrallaan ja kerron jos joku haluaa lukea. Siittä olen hyvilläni että on lukutaitoista porukkaa. Jatkuu jos jatkuu.

5

10511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LukijaZ

      "Jatkuu jos jatkuu".

      Toivottavasti ei jatku. Opettele ensin edes alkeelliset äidinkielen taidot - sen jälkeen voidaan harkita juttujesi lukemistakin. Ehkäpä ei edes silloinkaan. Lähes jokainen lauseesi sisältää järkyttäviä, alakoulumaisia ja naurettavia kirjoitusvirheitä.

      Hopihopi pois täältä, poitsu!

      • neliysi

        sille ei voi mitääm jos joku ei ymmärrä lukemaansa sääli. Itse en suomea ole käyttänyt kahteenkymmeneenkahdeksaanvuoteen työkilenä tökkii toki tökki ja voin kyllä kirjoittaa vaikka vaikka Kreikaksi niin saisi älykkän lukiajoukun.


    • Finska talande

      "lukio" voi riippua kenenkään munissa? Selvennyksenä siitä mitä tarkoitan:
      lukija -> lukijoista
      lukio -> lukioista
      Kyllä täällä on lukutaitoista porukkaa. Sinun kohdalla ei voi puhua kirjoitustaitoisesta henkilöstä.
      Älä jatka jorinoitasi, pyydämme ME!

      • ottto

        mitä tarkoittaa finska talande tyhmä. finsk talande se pitää olla.


    • yrjö

      anna tulla vaan tarinaa, Janne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      105
      1024
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      101
      888
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      96
      767
    4. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      76
      661
    5. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      645
    6. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      16
      570
    7. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      34
      496
    8. Kuinka paljon hänestä tykkäät?

      Vai tykkäätkö ollenkaan? 🤣
      Ikävä
      43
      482
    9. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      25
      475
    10. Tulimme yöllä reissusta kotosalle

      niin heti tämä öinen häiriökäyttäytyminen ilmeni palatessa. Eikö näitä 2-3 alaikästä laittomilla mopoilla rällääjää saa
      Kiuruvesi
      30
      460
    Aihe