Vuonna 1970

neliysi

Aloitan tosikertomusen tällä palstalla vuodesta 1970. Silloin monet lukioista eivät edes riippuneen isiensä munissa. Saati että olisivat olleet edes margariinipaketissa kaupan hyllyllä. Mitä sitten kirjoitan on totta. olen ollut merellä huomaa sanamuoto. Merimies puhuu merestä, ei meristä. Mutta ei saivarrella ja asiaaan. Olisi paljonkin muitetavaa mutta asia kerrallaan ja kerron jos joku haluaa lukea. Siittä olen hyvilläni että on lukutaitoista porukkaa. Jatkuu jos jatkuu.

5

10523

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LukijaZ

      "Jatkuu jos jatkuu".

      Toivottavasti ei jatku. Opettele ensin edes alkeelliset äidinkielen taidot - sen jälkeen voidaan harkita juttujesi lukemistakin. Ehkäpä ei edes silloinkaan. Lähes jokainen lauseesi sisältää järkyttäviä, alakoulumaisia ja naurettavia kirjoitusvirheitä.

      Hopihopi pois täältä, poitsu!

      • neliysi

        sille ei voi mitääm jos joku ei ymmärrä lukemaansa sääli. Itse en suomea ole käyttänyt kahteenkymmeneenkahdeksaanvuoteen työkilenä tökkii toki tökki ja voin kyllä kirjoittaa vaikka vaikka Kreikaksi niin saisi älykkän lukiajoukun.


    • Finska talande

      "lukio" voi riippua kenenkään munissa? Selvennyksenä siitä mitä tarkoitan:
      lukija -> lukijoista
      lukio -> lukioista
      Kyllä täällä on lukutaitoista porukkaa. Sinun kohdalla ei voi puhua kirjoitustaitoisesta henkilöstä.
      Älä jatka jorinoitasi, pyydämme ME!

      • ottto

        mitä tarkoittaa finska talande tyhmä. finsk talande se pitää olla.


    • yrjö

      anna tulla vaan tarinaa, Janne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1155
    2. 67
      1045
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      823
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      753
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      726
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      686
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      624
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      582
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      508
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      467
    Aihe