rahat meni

Anonyymi

Oon siis alaikänen, 17v ja tienannut kesätöillä pari-kolme tonnia vuoden aikana ja nyt minulla on alle satku tilillä. Vanhemmat On tosi tiukkoja rahankäytöstä mutta nyt kun olen ollut töissä niin vanhempani sanoivat että voin käyttää rahaa miten haluan mutta tonni kannattaa aina pitää tilillä ja muutenkin ohjanneet rahankäyttöä mut tilanne eskaloitu oikeasti tosi pahasti. rahaa on mennyt esimerkiksi meikkeihin, ripsiin, ruokaan. Ja vanhempani eivät ole maksaneet juuri mistään sen jälkeen kun sain käyttää rahaani "mihin haluan". Ja nyt kun saivat juuri tietää paljonko tililläni on katetta niin vihastui kyllä todella pahasti. Äiti meinasi itkeäkin sen takia kun tonni oli entuudestaan tilillä ja sen niiden laittaman tonninkin olin tuhlannut. Ja voin kyllä sanoa että rahankäyttöni kaduttaa. Mutta vanhemapani oli ihan oikeesti tosissaan että ne ei maksa enään mistään. Siis oikeasti. Mutta niin, kysymys kuuluu: Onko se teidän mielestä oikein? Vaikka jankuttivat minulle kovasti silloin kun rahaa sain "käytettäväksi".

2

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mulla menny vähän yli 4 vuoden aikana douppiin ainakin 25 000e. 5000e miinuksella saldo.

    • Anonyymi

      Sitäkin kannattaa miettiä mihin sitä rahaa käyttää. Ennemmin sitä kannattaa säästää. Toki kun tulee se vapauden fiilis että ny saa törsää niin helposti lähtee lapasesta. Vanhemmilla on velvollisuus elättää lapsensa 18v asti muttta tavallaan ymmärrettävää että mitään ylimääräistä eivät osta enempää kun niin paljon jo olet mennyt itse ostamaan ostamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      62
      2838
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      122
      2506
    3. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      8
      1752
    4. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      15
      1469
    5. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      60
      1389
    6. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      297
      1301
    7. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      1
      1288
    8. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      71
      1154
    9. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      22
      1111
    10. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      79
      1059
    Aihe