Päivän aviisissa joku oli keksinyt oivan nimen tälle höttöhaihattelumonumentille. Ettei vaan pidettäisi haudan valmistuttua nimikilpailu tuon tylsän P-Torin tilalle, Sariparkki olisi vahvoilla! Kun ei saa omannimistä katua tahi aukiota, saapahan edes parkkihallin!
Sariparkki
Anonyymi
53<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Sariparkkiin voi huoletta jättää hallintoloiset ym. tyhjänpuhujat työpäivän ajaksi.
SariPari on parempi!
Kari Ilkkalan tuleva patsas on sentään torilla näkyvissä.
Puhumattakaan Pertun ratsastajapatsaasta.
Tulossa myös pulun ruokintapaikka. Hehee.
Olisiko sittenkin Sari Car Center parempi ?
Mitäs vikaa Sunny Center Parkissa on?
Lisää nimiehdotuksia: Sari Center Park.
Tai Sari Park Center
Torille voitas laittaa toriparkkipyloni, joka sitten myyytäs kärkkäiselle, kun se ei toteudukaan.
Kateellisia olette!
Toriparkki kruunaa kaupungin keskustan. Menee kerrankin verorahat hyötykäyttöön.
Sarin Tyri-Parkki ja kaupungin rahat hulahtavat hukkaan.
Jatko-osa Seppoparkki.
Pelko 2...3 vuotta kestävästä torin tienoon myllerryksestä, kaivinkoneiden ja maansiirtoautojen melusta ja raskaasta liikenteestä on luomassa epävarmuutta keskustan pienille liikeyrityksille ja on vaikuttanut ja vaikuttaa kivijalkaliikkeiden tyhjenemiseen ja pois siirtymiseen. Harva yrittäjä uskoo maksullisen pysäköinnin tuovan heille asiakkaita. Myös asuntokauppa alueella kärsii parkkiuhan takia.
Hasanparkki pelastaa. amen.
Eikös+ole+ihmeellistä+,+yli+10+v+sitten+konsulttitoimisto+ilmoitti,+toriparkin+rakentaminen+maksaa+30+-+35+miljoonaa?+Kaikkitietävä+Ramboll+++Sartsat+ja+isotuho+ovat+vieläkin+sitä+mieltä,+että+kustannusarvio+on+edelleen+30-+35+miljoonaa.
Kaikki,+palkat,+tarvikkeet,+inflaatio+mukaanlukien+ovat+nousseet+reippaasti+yli+10%.
Homma+onnistuu+näköjään+vaan+Homeenlinnassa.
Oletkos ollut matikan tunnilla? Eli jos ennen maksoi 30 miltsiä ja nyt kallistunut 10 prossaa niin oiskohan se sitten ihan marginaalissa edelleen vai miten laskit?
Persuhönö ei osaa laskea. Se kirjoittaa mitä puoluetoimisto käskee ja ei siellä tarvitse laskea osata kun on puoluetukirahaa.
Mielestäni Sibelius-parkki olisi hyvä nimi uudelle. Kunnioittaa Jannea ja olisihan Sibbe itsekin varmaan sieltä paikan lunastanut, kun siinä nurkilla oli kotimökkikin. Vaikka harvoinhan se kai oli ajokunnossa.
Pitää paikkansa, noin 10v sitten hinta-arvio oli jonkin verran yli 30M€. Yhdeksi investointisummaa nostavaksi riskitekijäksi mainittiin pohjaveden korkeus, joka tietysti jonkin verran vaihtelee. Aivan selvää on, että kahden...kolmen vuoden päästä aloitettava parkkiprojekti maksaisi ainkin 35M€, ehkä paljon enemmän. Lahdessa torin alus oli Sakpausselän paksua sorakerrosta, samoin Mikkelisssä maaperä oli otollinen. Täällä maaperä on erilainen ja kahden kerroksen syvyydessä ollaan lähellä pohjaveden yläpintaa, joska siis vaihtelee. Riskejä on kuten Turussa. Rahoituksen osalta suurin huoli on, että pääosa rahoituksesta ja siis veloista kaatuu kaupungin maksettavaksi. Näin erityisesti, jos ja kun parkin käyttöaste eli pitkä- ja lyhytaikaisen pysäköinnin maksutulo jää matalaksi, mikä on pelättävissä. Aika harva on valmis maksamaan 2...3 euron pysäköintimaksua käydäkseen jossain liikeessä tai kahvilla. Yhtä harva on valmis maksamaan 100 euron/kk maksua pitkäaikaispysäköinnistä. Tuore kokmeus oli Pasilan uudessa Triplassa, jonka lyhytaikaisen pysäköinnin maksu käytännössä jouduttiin poistamaan tai pudottamaan hyvin pieneksi, jotta kauppoihin saadaan asiakkaita.
Jep, Triplan oli pakko jatkaa 2 tunnin ilmaista pysäköintiä. Muuten autolliset asiakkaat olisivat kaasutelleet muualle.
Triplan alkuperäinen suunnitelma: Tarjotaan 1 tunti ilmaisparkkia avaijaishuuman aikana eli vuoden 2019 loppuun. 1 tunti ei osoittautunut riittäväksi, piti vaihtaa lennossa marraskuussa kahteen ilmaiseen parkkituntiin mutta vain vuoden loppuun.
Vuosi vaihtui: Tripla ilmoitti, että 2 tunnin ilmainen pysäköinti on vakio vastaisuudessakin.
Kauppiaat totesivat, että 1 tunnin ilmaispysäköinnillä ne maksukykyiset, autoilevat asiakkaat karkaavat ja kurvaavat muualle. Itäkeskus, Sello, Kaari, (Redi), Jumbo pakottivat Triplan tuplaamaan ja jatkamaan ilmaisparkkiaan.
Hämeenlinnan toriparkki eiole Tripla, täällä ihmisten halukkuus maksaa pysäköinnistään on aivan toista luokkaa.
"Hämeenlinnan toriparkki eiole Tripla, täällä ihmisten halukkuus maksaa pysäköinnistään on aivan toista luokkaa."
Huh, huh..onpa erikoinen näkemys. Kyllä veronmaksajan - äänestäjän on todella syytä olla huolissaan, jos kaupungin kahden johtavan luottamushenkilön (kuvat lehdessä) takousasioiden arviointikyky on tuolla tasolla. Näinkö heille on kerrottu ja senkö he oikein uskovat.
En edelleenkään maksa Hämeenlinnan keskustassa niissä muutamissa jäljellä olevissa liikkeissä asioidessani euroakaan parkkimaksua. Aina on löytynyt ilmainen aikarajoitteinen parkki ja jos oikein ahdasta on silloin ainoana päivänä kuukaudessa kun on markkinat niin Goodmanin ilmaisparkkiin on aina mahtunut.
Mutta ei sinulla ole rahaa edes autoon. Maksa ensin auto ja sitten mietitään onko varaa ajatella sillä.
KokDemhönö ei osaa laskea. Se kirjoittaa mitä Iisakki ja Sari-pari sekä puoluetoimisto käskee ja ei siellä tarvitse laskea osata kun on puoluetukirahaa ja KokDemujen käsi aina veronmaksajain taskulla.
Sen pari euroa makselee oikein mielellään, jos käynti liikkeissä on ollut menestyksekäs. Eli löytynyt jotain kelvollista eikä vain ylihintaista ja halpatuotettua p*askaa.
Tosiasia on, että kaupungin pysäköintiyhtiö ja sen kautta Hml kaupunki kantaa kaiken vastuun parkin käyttötaloudesta ja sitä kautta kaupungin taattavaksi tulevista veloista. Erittäin suuri riski ja hyvin todennäköistä on, että parkin sekä lyhytaikais-- että pikäaikaispysäköinnin maksutulo ei riittäisi maksamaan kaupungin kontolle lankeavan velkojen pääosan lyhennyksiä ja korkoja, hyvä kun kattaisivat parkin juoksevat kulut.
Hyvin keksitty mutta sinun täytyykin olle Persu.
Mainoslause:
Sartsan parkki. Perällä on aina tilaa.
Juutuubissahan on pysäköinti yhtiön havainne video tori parkista. Videolla ei parkissa ole kuin muutama auto. Miten se siis voisi kannattaa
Näin ulkopaikkakuntalaisena haluaisin kysyä että kuka sitä parkkitaloa sitten käyttää?
Aika hiljaiselta näytti hämylinna kun tein siellä projektiduunia viime syksyn.
Ainakin kakkossarin lähipiirit. Saunojenrakentajan suku ja sitten ihan varmaan aviomieskin tykkkää jos saavat firmaansa lisää asiakkaita tällä toriparkilla vaikka jakamalla vaikka niille ilmaisia parkkilippuja. Sarin on epäilemättä hyvinkin helppo kannattaa hanketta.
Niin jos jollain on noin älytön innostus ja tarve joka päivä puhua toriparkin puolesta, niinku sarilla, on siinä pakko olla oma lehmä ojassa. Siis aivan pakko. Ei sellasta vauhkoontunutta tyrkyttämistä ja maalailua muuten kukaan harrastais. Eihän sarilla luulis olevan mitään tarvetta puhua sen enempää puolesta kuin vastaan. Antais asian olla ja mennä omalla painollaan. Mutta se vaahtoaa ja tärisee jatkuvasti jossain kuinka joku saatanan parkkitalo tekee nyt kaiken mahdolliseksi. Auton parkkiin saaminen ei pitäisi olla noin älytön osa jonkun ihmisen elämää.
Mikä sulla on kun vastustat Toriparkkia? Elämäsi on kateissa kun nuin kiinnostaa pysäköinti ja päivystät suolessa koko ajan. Rahatko loppu ja rahaa ei ole auton menoihin. Suosittelen lääkärikäyntiä.
Pysäköinti on kaupungin ykköselinkeino. Sinänsä se on kuin vetäisi itseään turpaan, koska kaikki rahat tulee kaupunkilaisilta ja on poissa sitten muusta kuluttamiselta. Tilanpuutteesta ei ole kyse. Konsultit ovat hieman nusaisseet paria yksinkertaista päättäjää pepukkiin ja mitä tekevät hölmöläiset paikkaa yritetään paikan päälle niin kauan kun joka autoilijan on pakko maksaa. En haluaisi olla mikään taantumamörkö mutta hoen nyt kyllä ivalliseen sävyyn, ei onnistu, ei tule mitään
Jos sinulla ei ole varaa pysäköintimaksuun myy autoromusi pois ja osta terveellinen polkupyörä ja vitutus poistuu.
Vastustan kaikkea hölmöilyä. Mikä sinulla on kun olet myös täällä päivystämässä? Hä?
Jos sinulla ei ole varaa esittää järkevää muutosvaihtoehtoa, myy tietokoneesi pois ja osta terveellinen viinapullo ja vitutus poistuu.
Parkkitalobisnes.? Ei ole juutalaisilla ja muilla rahamiehillä omistuksessa parkkipaikkoja. Kuka näivelinnaan tulee johonkin maanalaiseen parkkipaikkaan? Ei kukaan. Rotat raapivat betonia nälissään näivelinnan parkkitaloissa. On tosiaan kaupunginhallituksessa pallot hukassa ilmeisesti siellä Wilsonin rahamassin rahamanin lompuukissa. ! Ei juma. On tää touhua.
Onko GaryPers ollu taas yhteydessä Wilsoniin ?
Siinä HäSa mielipidekirjoituksen kuvassa torille tähyilevat puheenjohtajat olivat hyvin vakavan ja huolestuneen näköisiä. Syystäkin, sillä mielen pohjalla heillä kaivertaa rankka epäilys toriparkkihankkeen järkevyydestä, epäilys siitä, että hanke velkaannuttaa raskaasti lisää kaupunkia ja, että parkin tuloilla ei makseta kaupungin parkkia varten takaamia lainoja, vaan velkojen lyhennykset ja korot jäävät kaupungin maksettaviksi. Huolettaa se, että tulevien vuosien varonmaksajat tulevat muistamaan niiden poliitikkojen nimet, jotka päättivät onnettomasta hankkeesta.
Huolissaan ainoastaan ulkonäöstään.
Ja tietysti ovat huolissaan seuraavista kuntavaaleista, joissa tiedossa on rankka pettymys siksi, että Hml äänestäjistä vain pienen pieni murto-osa kannattaa toriparkkia ja valtaosa näkee sen isona virheinvestointina, eikä todellakaan äänestä niitä puolueita tai ehdokkaita, jotka ovat tuon kaupunkilaisten enemmistön kannalta järjettömän hankkeen takana. Enemmistö äänestäjistä ajattelee, että kalliille ainakin 35M€ maksavalle parkille ei kaupungissa todellakaan ole tarvetta.
Parkin+yksi+ongelma+on+siinä,+että+yksityiseltä+taholta+sitovaa+lupausta+50%'iin+rahoituksesta+ei+ole+olemassa+ja+vielä+vähemmän+sitoumusta+tästä+50%'sta+erityisesti+silloin,+jos+investointi+odottamattomista+syistä+osoittautuu+alkuperäissuunnitelmaa+kalliimmaksi,+kuten+suuri+riski+on.+
Ja+toinen+ongelma+on+siinä,+että+hyvin+suurella+todennäköisyydellä+parkin+käyttöaste+jäisi+matalaksi+ja+sen+seurauksena+parkin+pitkä-+ja+lyhytaikaispysäköinnin+maksutulo+jäisi+vaatimattomaksi,+ehkä+juuri+ja+juuri+saattaisi+riittää+parkin+juoksevien+kulujen+(sähkö,+siisvous+jne)+maksamiseen,+mutta+ei+velkojen+hoitoon,+vaan+niiden+lyhennykset+ja+korot+kaatuisivat+kaupungin+eli+veronmaksajein+maksettavaksi.+
Velvoitepaikat+ovat+siinä+mielessä+silmänlumetta,+niistä+saatava+30000€/paikka+on+alle+puolet+parkin+yhden+paikan++todellisesta+investoinnista,+eikä+niistä+velvoitepaikoista+parkki++automaattisesti+saa+mitään+tuloa,+vaan+tuloa+tulee+vain,+jos+niissä+joku+pysäköi+joko+pitkä-+tai+lyhytaikaisesti.+Velvoitepaikkojen+ostajat+eivät+siis+ole+velvollisia+maksamaan+velvoitepaikkojensa+mitään+juoksevia+kuluja.+Tuloa+niistä+paikoista+tulee+vasta,+jos+joku+niillä+paikoilla+pysäköi+pitkä-+tai+lyhytaikaisesti.+
On+hyvin+todennäköistä,+että+pitkä+ja+lyhytaikaisen+pysäköinnin+määrä+ja+siitä+saatava+maksutulo+jäisi+hyvin+pieneksi.Seuraksena+parkin+tappiollisuus,+ja+kykenemättömyys+maksaa+pääomakuluja+eli+velkojen+lyhennyksiä+ja+korkoja.+Ne+jäisivät+kaupungin+maksettaviksi.
Auton omistajalla olisi mukamas pysäköintipaikka Toriparkissa mutta siitä ei tarvitsisi maksaa. Mistä tämän valheen keksit? Kukaan tuollaista ei ole edes esittänyt.
Mitä höpiset, lueppa uudelleen mitä siinä kirjoitettiin ja sisäistä viestin sisältö tarkemmin, eihän siinä mitään ilmaispysäköinnistä puhuttu eikä mistään edes sen suuntaisestakaan viittauksesta ollut kyse!
Nukuisit ensin väsymyksen pois ja sitten vasta kirjoittelisit kun olet levännyt, ei kukaan ole parhaimmillaan klo 4 yöllä!
Sitä väitettiin mitä joku kirjoitti. Et ole parhaimmillasi joten nuku lisää. Kaikenlisäksi toriparkista ei ole vielä tarkkaa esitystä
Toinen kiinteistö Sepoista oli ottanut päivän Hämeen Sanomien itkuvirteensä jo vaimonsakin mukaan perustelemaan torinalusparkin tarpeellisuutta. Pelko taitaa olla jo aika kova jos sitä luolaa ei nyt rakennetakkaan veronmaksajien rahoilla kiinteistösijoittajien tarpeisiin. Huomisessa lehdessä voikin sitten jo toinenkin Seppo avautua ja ottaa myös koko sukunsa mukaan vuodatukseen.
Pelkoa ei ole koska kukaan ei kannata Toriparkin rakentamista vain veronmaksajien rahoilla. Näin väittää ainoastaan valheellista tietoa jakavat perussuomalaiset.
Pelkoa ei ole koska kukaan ei kannata Toriparkin rakentamista . Näin puoltaa hanketta ainoastaan valheellista tietoa jakavat KokDemut.
Seppo Kuvajakin kun osti sen pienkerrostalon Sibbenkadun ja Lukiokadun kulmauksesta kertoili aikoinaan Hämeen Sanomissa laveasti mainittuun taloyhtiöön hankitun muunmuassa yhteiskäyttöauton jonka saa tilatessaan ja halutessaan käyttöönsä....hän silloin omassa *uudisraivaajahengessään * lehden kolumnissa visioi että autoja ei tulisi niin paljon ja hän tekisi ympäristöteon tällä järjestelyllä!
Nyt Sepon ympäristövisio on vahvasti muuttunut valtavaksi autokeskittymäksi joka välttämättä tarvii juurikin paljon tilaa!
Juuri varsinaisia takinkääntäjiä ja visionäärejä nämä kerrostalosepot!
Turun parkkikellarin kuulumisia...
https://www.ts.fi/uutiset/talous/4861187/Torimyllerrys riivaa tappiollista Stockmannia Turussa Kauppatori on iso sotku