Katselin juuri Päivärinnan haastattelupätkän jossa esiintyi jehovantodistajista eronnut Josefina.
https://www.iltalehti.fi/iltv-paivarinta/a/201804110185348
Joskus kun näitä tarinoita kuuntelee jää vain sanattomaksi. Esimerkiksi tämän Josefinan kohtelu jehovantodistajissa kääntää vatsan. Erityisesti vaikuttaa siltä että lapsena seksuaalista väkivaltaa kokeneilla on juuri tämän tyyppisiä kokemuksia. Ei riitä että on joutunut seksuaalisen väkivallan kohteeksi, vaan sitten siitä yleensä seuraa jatkumo aivan järkyttävää kohtelua.
Tuli mieleen oma kokemukseni uskovisten nuorten leiriltä. Olimme jotain n. 12 -vuotiaita kun kesäleirillä levisi kulovalkean tavoin inhottava juoru yhdestä nuoresta leiriläisestä jonka juoruiltiin joutunen raiskauksen uhriksi. Koko leiri kohisi asiasta, eikä se todellakaan ollut myötätuntoista juoruilua. Juoruilu oli vahingoniloista ilkkumista. Aikuiset eivät puuttuneet asiaan millään tavoin.
Tällaisia tapauksia tulee mieleen monia muitakin. Joskus duunipaikalla kahvihuoneessa insestiäiti alkoi juoruilla siitä kuinka hänen miehensä käyttää seksuaalisesti hyväkseen heidän yhteistä tytärtä. Tämä oksettava syöpäläinen "äiti" oli niin tyhmä, että hän kuvitteli saavansa itselleen siitä sääliä ja myötätuntoa, kun hänellä äitinä on niin vaikeaa. Sitten hän vielä paljasti ottaneensa vastaan lahjuksia. Hän ilmoitti saaneensa mieheltään asunnon omistusoikeudet palkkioksi siitä että pitää suunsa kiinni asiasta. Siis tämä "äiti" oli niin tyhmä että kertoi tästä aivan estottomasti meille tuntemattomille sivullisille.
Tähän ketjuun saa kertoa siitä millaisia kokemuksia seksuaalista väkivaltaa kokeneilla on siitä miten oma yhteisö, perhe, tai yhteiskunta on teidän kokemukseenne suhtautuneet.
Seksuaalisen väkivallan uhri, miten sinua on kohdeltu?
Anonyymi
2
162
Vastaukset
- Anonyymi
Niin , todellakin tarinoita .
Mikä lieneen sitten totta ? Eipä tänne kovin voi henkilökohtaisista asioista kertoa, koska asiattomia kommentteja tulee väliin tuon tuostakin. Mutta minun kokemukseeni on suhtauduttu ymmärtäväisesti ja rakentavasti...Onneksi minun ei tarvitse laskea mukaan seuranneen juridisen prosessin ihmisiä, koska he muodostavat oman tarinansa elämänhistoriaani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on797665- 747484
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1666059Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist554966En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204159Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53890- 383582
- 313517
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris982913Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2092562