Elinkustannukset Ruotsissa

Anonyymi

Hei vaantäältä Suomesta! Mietimme perheen kanssa muuttoa Ruotsiin työn perässä. Mietin elinkustannuksia, terveydenhuoltoa ym. asioita, miten nämä toimii ja kuinka paljon eläminen maksaa. Millainen on sosiaaliturva, jos toinen ei heti saakaan töitä? Päiväkodit/koulut, miten toimii? Entäs verot, meneekö kuinka paljon noin suunnilleen? Mistä tietoa / vertailua näistä?

Mietin että millaisella palkalla kannattaa muuttaa, jos tiedossa on alussa töitä vain toiselle vanhemmalle...

7

625

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Vuokra-asunnon löytäminen voi olla kiven alla ellei työnantaja auta tai ole omia suhteita. Jos on valmis ostamaan omistusasunnon, koti varmaan löytyy. Hinnat ovat kuitenkin kovia, paitsi sellaisilla alueilla, jonne moni ei tahdo muuttaa.

      Yksi vinkki on, että etsikää alivuokralaisasuntoa. Esimerkiksi ulkomaille väliaikaisesti tai koeajaksi muuttavat haluavat usein pitää entisen asuntonsa Ruotsissa ja etsivät niihin asukkaita esimerkiksi 1-2 vuodeksi.

    • Anonyymi

      Vuokra-asunnon löytäminen voi olla kiven alla ellei työnantaja auta tai ole omia suhteita. Jos on valmis ostamaan omistusasunnon, koti varmaan löytyy. Hinnat ovat kuitenkin kovia, paitsi sellaisilla alueilla, jonne moni ei tahdo muuttaa.

      Yksi vinkki on, että etsikää alivuokralaisasuntoa. Esimerkiksi ulkomaille väliaikaisesti tai koeajaksi muuttavat haluavat usein pitää entisen asuntonsa Ruotsissa ja etsivät niihin asukkaita esimerkiksi 1-2 vuodeksi.

    • Anonyymi

      Tässä on muutamia tekstejä Ruotsin päiväkodeista ja kouluista.

      Suomalaisen erityisopettajaäidin kirjoitus Ruotsin koulujen tilanteesta laajemmin sekä erityisesti Göteborgin seudulta muutama konkreettinen esimerkki.

      https://blogit.apu.fi/festkusten/ruotsin-koulu-kriisissa/

      YLE:n juttu Ruotsin kouluista vuodelta 2013:

      https://yle.fi/uutiset/3-6560865

      Ruotsin opettajien ammattiliiton edustajan mielipiteitä Ruotsin ja vähän Suomenkin koulujen tilanteesta:

      https://www.oaj.fi/ajankohtaista/uutiset-ja-tiedotteet/2019/opettajapulasta-karsivasta-ruotsista-neuvo-suomelle-arvostakaa-opettajia/

      Ruotsiin kouluikäisine lapsineen muuttaneen YLE:n kirjeenvaihtajan juttu Ruotsin uusimpiin PISA-tuloksiin liittyen:

      https://yle.fi/uutiset/3-11098807

      • Anonyymi

        Hyvän koulun löytäminen lapsille on ihan a&o. Kun sellaisen löytää, lapsen koulunkäynti voi olla ihan hyvää Ruotsissakin.

        Opettajapula on kyllä iso ongelma. Meidän lapset olivat hyvässä peruskoulussa, mutta sielläkään ei ollut kaikkia opettajan virkoja täytetty edes epäpätevillä opettajilla. Esimerkiksi kun saksan kielen opettaja irtisanoutui helmikuussa, niin koko loppukeväänä ei saatu saksan opetusta enää järjestymään. Lapset aloittivat syksyllä siitä, mihin olivat helmikuussa jääneet. Samoin pitkien sairauslomien ajalle ei saatu sijaisia. Esimerkiksi kemmafyssan opettaja oli kolme kuukautta poissa ja sinä aikana lapset viettivät oppitunnit kouluassistentin valvomana ja tekivät lähinnä muiden aineiden tehtäviä, koska ilmeisesti kukaan ei osannut tarpeeksi sitä kemmafyssaa opettaa. Mutta ihan hyvin meidän lapset ovat oppineet, koska he tykkäävät oppimisesta.


    • Anonyymi

      Vuosittain tehdään erilaisia hintavertailuita mm. Eurostat:in toimesta. Niistä saa osviittaa Ruotsin hintatasosta. Se on monessa mielessä hyvin samanlainen kuin Suomessa. Moni on sanonut asumisen olevan Suomessa selvästi edullisempaa, mutta riippuu varmaan siitä missä ja miten asuu. Kummastakin maasta voi löytää järkihintaisia koteja hyvällä tuurilla. Ruotsissa se on tietysti tällä hetkellä vaikeampaa asuntopulan vuoksi, mutta ei se mahdotonta ole.

      https://www.stat.fi/til/kvhv/2018/kvhv_2018_2019-06-20_tie_001_fi.html

    • Anonyymi

      Suomen ja Ruotsin hintataso on yllättävän samanlainen. Osa asioista on halvempia Ruotsissa, osa Suomessa. Koska saman henkilön/perheen täytyy yleensä ostaa erilaisia tuotteita ja palveluita, on lopputulos usein "plus-miinus-nolla".

      Sanoisin, että ainoa isompi ero voisi nykyään olla asumisen hinta. Ruotsissa asumisen hinta on noussut kovasti. Halvallakin voi asua Ruotsissa, jos on a) suhteita, b) voi asua esim. työn puolesta maalla, c) huonokuntoinen koti kelpaa ja d) uskaltautuu asukkaaksi epäsuositulle asuinalueelle. Suomessa asuminen on yleisellä tasolla nykyään selvästi edullisempaa kuin Ruotsissa, mutta Suomessakin asuminen voi tulla kalliiksi, jos valitsee kalliin asunnon tai korkeiden asumiskulujen (esim. lämmitys) asunnon.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      105
      1284
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      777
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      691
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      118
      551
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      531
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      516
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      182
      498
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      497
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      59
      483
    Aihe