Hei vaantäältä Suomesta! Mietimme perheen kanssa muuttoa Ruotsiin työn perässä. Mietin elinkustannuksia, terveydenhuoltoa ym. asioita, miten nämä toimii ja kuinka paljon eläminen maksaa. Millainen on sosiaaliturva, jos toinen ei heti saakaan töitä? Päiväkodit/koulut, miten toimii? Entäs verot, meneekö kuinka paljon noin suunnilleen? Mistä tietoa / vertailua näistä?
Mietin että millaisella palkalla kannattaa muuttaa, jos tiedossa on alussa töitä vain toiselle vanhemmalle...
Elinkustannukset Ruotsissa
7
577
Vastaukset
- Anonyymi
Tästä erittäin hyödyllisestä linkistä löydä vastauksia useimpiin kysymyksiisi:
https://www.norden.org/fi/info-norden/ruotsiin-muuttajan-muistilista - Anonyymi
Vuokra-asunnon löytäminen voi olla kiven alla ellei työnantaja auta tai ole omia suhteita. Jos on valmis ostamaan omistusasunnon, koti varmaan löytyy. Hinnat ovat kuitenkin kovia, paitsi sellaisilla alueilla, jonne moni ei tahdo muuttaa.
Yksi vinkki on, että etsikää alivuokralaisasuntoa. Esimerkiksi ulkomaille väliaikaisesti tai koeajaksi muuttavat haluavat usein pitää entisen asuntonsa Ruotsissa ja etsivät niihin asukkaita esimerkiksi 1-2 vuodeksi. - Anonyymi
Vuokra-asunnon löytäminen voi olla kiven alla ellei työnantaja auta tai ole omia suhteita. Jos on valmis ostamaan omistusasunnon, koti varmaan löytyy. Hinnat ovat kuitenkin kovia, paitsi sellaisilla alueilla, jonne moni ei tahdo muuttaa.
Yksi vinkki on, että etsikää alivuokralaisasuntoa. Esimerkiksi ulkomaille väliaikaisesti tai koeajaksi muuttavat haluavat usein pitää entisen asuntonsa Ruotsissa ja etsivät niihin asukkaita esimerkiksi 1-2 vuodeksi. - Anonyymi
Tässä on muutamia tekstejä Ruotsin päiväkodeista ja kouluista.
Suomalaisen erityisopettajaäidin kirjoitus Ruotsin koulujen tilanteesta laajemmin sekä erityisesti Göteborgin seudulta muutama konkreettinen esimerkki.
https://blogit.apu.fi/festkusten/ruotsin-koulu-kriisissa/
YLE:n juttu Ruotsin kouluista vuodelta 2013:
https://yle.fi/uutiset/3-6560865
Ruotsin opettajien ammattiliiton edustajan mielipiteitä Ruotsin ja vähän Suomenkin koulujen tilanteesta:
https://www.oaj.fi/ajankohtaista/uutiset-ja-tiedotteet/2019/opettajapulasta-karsivasta-ruotsista-neuvo-suomelle-arvostakaa-opettajia/
Ruotsiin kouluikäisine lapsineen muuttaneen YLE:n kirjeenvaihtajan juttu Ruotsin uusimpiin PISA-tuloksiin liittyen:
https://yle.fi/uutiset/3-11098807- Anonyymi
Hyvän koulun löytäminen lapsille on ihan a&o. Kun sellaisen löytää, lapsen koulunkäynti voi olla ihan hyvää Ruotsissakin.
Opettajapula on kyllä iso ongelma. Meidän lapset olivat hyvässä peruskoulussa, mutta sielläkään ei ollut kaikkia opettajan virkoja täytetty edes epäpätevillä opettajilla. Esimerkiksi kun saksan kielen opettaja irtisanoutui helmikuussa, niin koko loppukeväänä ei saatu saksan opetusta enää järjestymään. Lapset aloittivat syksyllä siitä, mihin olivat helmikuussa jääneet. Samoin pitkien sairauslomien ajalle ei saatu sijaisia. Esimerkiksi kemmafyssan opettaja oli kolme kuukautta poissa ja sinä aikana lapset viettivät oppitunnit kouluassistentin valvomana ja tekivät lähinnä muiden aineiden tehtäviä, koska ilmeisesti kukaan ei osannut tarpeeksi sitä kemmafyssaa opettaa. Mutta ihan hyvin meidän lapset ovat oppineet, koska he tykkäävät oppimisesta.
- Anonyymi
Vuosittain tehdään erilaisia hintavertailuita mm. Eurostat:in toimesta. Niistä saa osviittaa Ruotsin hintatasosta. Se on monessa mielessä hyvin samanlainen kuin Suomessa. Moni on sanonut asumisen olevan Suomessa selvästi edullisempaa, mutta riippuu varmaan siitä missä ja miten asuu. Kummastakin maasta voi löytää järkihintaisia koteja hyvällä tuurilla. Ruotsissa se on tietysti tällä hetkellä vaikeampaa asuntopulan vuoksi, mutta ei se mahdotonta ole.
https://www.stat.fi/til/kvhv/2018/kvhv_2018_2019-06-20_tie_001_fi.html - Anonyymi
Suomen ja Ruotsin hintataso on yllättävän samanlainen. Osa asioista on halvempia Ruotsissa, osa Suomessa. Koska saman henkilön/perheen täytyy yleensä ostaa erilaisia tuotteita ja palveluita, on lopputulos usein "plus-miinus-nolla".
Sanoisin, että ainoa isompi ero voisi nykyään olla asumisen hinta. Ruotsissa asumisen hinta on noussut kovasti. Halvallakin voi asua Ruotsissa, jos on a) suhteita, b) voi asua esim. työn puolesta maalla, c) huonokuntoinen koti kelpaa ja d) uskaltautuu asukkaaksi epäsuositulle asuinalueelle. Suomessa asuminen on yleisellä tasolla nykyään selvästi edullisempaa kuin Ruotsissa, mutta Suomessakin asuminen voi tulla kalliiksi, jos valitsee kalliin asunnon tai korkeiden asumiskulujen (esim. lämmitys) asunnon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2696967SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p805551Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.1054505SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2693971Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat643709Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1463309Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2512993Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2752251SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden521779Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491645