Elinkustannukset Ruotsissa

Anonyymi

Hei vaantäältä Suomesta! Mietimme perheen kanssa muuttoa Ruotsiin työn perässä. Mietin elinkustannuksia, terveydenhuoltoa ym. asioita, miten nämä toimii ja kuinka paljon eläminen maksaa. Millainen on sosiaaliturva, jos toinen ei heti saakaan töitä? Päiväkodit/koulut, miten toimii? Entäs verot, meneekö kuinka paljon noin suunnilleen? Mistä tietoa / vertailua näistä?

Mietin että millaisella palkalla kannattaa muuttaa, jos tiedossa on alussa töitä vain toiselle vanhemmalle...

7

332

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Vuokra-asunnon löytäminen voi olla kiven alla ellei työnantaja auta tai ole omia suhteita. Jos on valmis ostamaan omistusasunnon, koti varmaan löytyy. Hinnat ovat kuitenkin kovia, paitsi sellaisilla alueilla, jonne moni ei tahdo muuttaa.

      Yksi vinkki on, että etsikää alivuokralaisasuntoa. Esimerkiksi ulkomaille väliaikaisesti tai koeajaksi muuttavat haluavat usein pitää entisen asuntonsa Ruotsissa ja etsivät niihin asukkaita esimerkiksi 1-2 vuodeksi.

    • Anonyymi

      Vuokra-asunnon löytäminen voi olla kiven alla ellei työnantaja auta tai ole omia suhteita. Jos on valmis ostamaan omistusasunnon, koti varmaan löytyy. Hinnat ovat kuitenkin kovia, paitsi sellaisilla alueilla, jonne moni ei tahdo muuttaa.

      Yksi vinkki on, että etsikää alivuokralaisasuntoa. Esimerkiksi ulkomaille väliaikaisesti tai koeajaksi muuttavat haluavat usein pitää entisen asuntonsa Ruotsissa ja etsivät niihin asukkaita esimerkiksi 1-2 vuodeksi.

    • Anonyymi

      Tässä on muutamia tekstejä Ruotsin päiväkodeista ja kouluista.

      Suomalaisen erityisopettajaäidin kirjoitus Ruotsin koulujen tilanteesta laajemmin sekä erityisesti Göteborgin seudulta muutama konkreettinen esimerkki.

      https://blogit.apu.fi/festkusten/ruotsin-koulu-kriisissa/

      YLE:n juttu Ruotsin kouluista vuodelta 2013:

      https://yle.fi/uutiset/3-6560865

      Ruotsin opettajien ammattiliiton edustajan mielipiteitä Ruotsin ja vähän Suomenkin koulujen tilanteesta:

      https://www.oaj.fi/ajankohtaista/uutiset-ja-tiedotteet/2019/opettajapulasta-karsivasta-ruotsista-neuvo-suomelle-arvostakaa-opettajia/

      Ruotsiin kouluikäisine lapsineen muuttaneen YLE:n kirjeenvaihtajan juttu Ruotsin uusimpiin PISA-tuloksiin liittyen:

      https://yle.fi/uutiset/3-11098807

      • Anonyymi

        Hyvän koulun löytäminen lapsille on ihan a&o. Kun sellaisen löytää, lapsen koulunkäynti voi olla ihan hyvää Ruotsissakin.

        Opettajapula on kyllä iso ongelma. Meidän lapset olivat hyvässä peruskoulussa, mutta sielläkään ei ollut kaikkia opettajan virkoja täytetty edes epäpätevillä opettajilla. Esimerkiksi kun saksan kielen opettaja irtisanoutui helmikuussa, niin koko loppukeväänä ei saatu saksan opetusta enää järjestymään. Lapset aloittivat syksyllä siitä, mihin olivat helmikuussa jääneet. Samoin pitkien sairauslomien ajalle ei saatu sijaisia. Esimerkiksi kemmafyssan opettaja oli kolme kuukautta poissa ja sinä aikana lapset viettivät oppitunnit kouluassistentin valvomana ja tekivät lähinnä muiden aineiden tehtäviä, koska ilmeisesti kukaan ei osannut tarpeeksi sitä kemmafyssaa opettaa. Mutta ihan hyvin meidän lapset ovat oppineet, koska he tykkäävät oppimisesta.


    • Anonyymi

      Vuosittain tehdään erilaisia hintavertailuita mm. Eurostat:in toimesta. Niistä saa osviittaa Ruotsin hintatasosta. Se on monessa mielessä hyvin samanlainen kuin Suomessa. Moni on sanonut asumisen olevan Suomessa selvästi edullisempaa, mutta riippuu varmaan siitä missä ja miten asuu. Kummastakin maasta voi löytää järkihintaisia koteja hyvällä tuurilla. Ruotsissa se on tietysti tällä hetkellä vaikeampaa asuntopulan vuoksi, mutta ei se mahdotonta ole.

      https://www.stat.fi/til/kvhv/2018/kvhv_2018_2019-06-20_tie_001_fi.html

    • Anonyymi

      Suomen ja Ruotsin hintataso on yllättävän samanlainen. Osa asioista on halvempia Ruotsissa, osa Suomessa. Koska saman henkilön/perheen täytyy yleensä ostaa erilaisia tuotteita ja palveluita, on lopputulos usein "plus-miinus-nolla".

      Sanoisin, että ainoa isompi ero voisi nykyään olla asumisen hinta. Ruotsissa asumisen hinta on noussut kovasti. Halvallakin voi asua Ruotsissa, jos on a) suhteita, b) voi asua esim. työn puolesta maalla, c) huonokuntoinen koti kelpaa ja d) uskaltautuu asukkaaksi epäsuositulle asuinalueelle. Suomessa asuminen on yleisellä tasolla nykyään selvästi edullisempaa kuin Ruotsissa, mutta Suomessakin asuminen voi tulla kalliiksi, jos valitsee kalliin asunnon tai korkeiden asumiskulujen (esim. lämmitys) asunnon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7558
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3622
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1846
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1060
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      943
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      911
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      662
    Aihe