Ja näyttäisi kaikki olevan itselataavia hybrideitä.
Ongelma vain on että en juurikaan aja kaupunkiajoa vaan maantiellä mistä itselataavasta on vain haittaa (käytännössä kuluttaa enemmän kun samanlainen bensakone).
Miksiköhän toyota on poistanut kaikki perinteiset bensakoneet rosterista? En oikein ymmärrä.
Ongelma vain on että en juurikaan aja kaupunkiajoa vaan maantiellä mistä itselataavasta on vain haittaa (käytännössä kuluttaa enemmän kun samanlainen bensakone).
Miksiköhän toyota on poistanut kaikki perinteiset bensakoneet rosterista? En oikein ymmärrä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hybridin akku tuo vain painolastia, esim. Mazda turbomoottorillaan pääsee lähes yhtä pieneen kulutukseen.
Mikä turbo? Mikä Mazda?
Tuo oli vähän epäselvästi ilmaistu. Mazda pääsee reilun 2 l vaparimoottorillaan samaan kulutukseen kuin modernit downsizing besaturbot, mutta suorituskyvyssä tulee takkiin.
Joo..osta joku muu. Sinulle sopii käyttöösi perinteinen tekniikka. Hybridi sitten valveutuneemmille.
Toyota monistaa halpaa ja heille tuottavaa kuraa joka malliin nyt kun valloillaan ilmastopaniikki, eli se pieni silmäräpäys autoilun maailmassa kunnes kunnolliset tekniikat tulevat nurkan takaa. Muut eivät viitsi tuottaa tuota onnetonta välikuraa, vaan menevät suoraan parempaa tekniikka kohti.
Siihen saakka kävellään tai fillaroidaan?
Toyota on suunniteltu älykkäille ja ympäristötietoisille autoilijoille, ei turbotoopeille, jotka kiirehtivät jopa kiilaten ehtiäkseen seisomaan ensimmäisenä liikennevaloihin.
Kun valo vaihtuu, Toyota lipuu lähes äänettömästi ohitse pelkällä sähköllä.
>Toyota lipuu lähes äänettömästi ohitse pelkällä sähköllä.
Jep, aikaa sitten on tullut huomattua, että pitää valita eri kaista. Tollolootien hypetyksissä kun on sähkömoottori jotain 5 kW teholuokkaa. Eli samaa luokkaa kuin mopoautojen moottorit.
Muitakin yhtäläisyyksiä on; ulkonäkö, haluttavuus ja variaattorivaihteisto. Kiihtyvyydessä mopoauto kuitenkin vie voiton keveytensä vuoksi.
Toki tollolootan saa kiihtymään vähän paremmin, kun kaasun painaa pohjaan ja 90-luvun tekniikkaa henkivä kierroskone tulee apuun. Tosin kierroskoneesta kun puhutaan, siitä saa tehoa irti vain kovilla kierroksilla eikä ihan kaikki tollolootalla ajavat ole kuuroja pappoja. Kun ulinaa ei haluta kuunnella, pitää varoa painamasta kaasua liian syvälle -> hypetykset lähtevät liikennevaloista kuin purkka tukasta.
Maantielläkin tollolootat kihnuttavat tientukkoina, mutta tässä lie syynä 10 km/h nopeutta yläkanttiin valehtelevat mittarit ja huojakat ajo-ominaisuudet.