Edes puhelimen nollaus ei auta – näin toimii häijy haittaohjelma
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000006407633.html
Erittäin sitkeä xHelper-haittaohjelma on ihmetyttänyt tietoturvatutkijoita kuukausien ajan, mutta nyt sen salaisuudet ovat vihdoin selvinneet ainakin osittain.
"Kymmenissä tuhansissa Android-laitteissa tavattu xHelper on ollut tietoturvatutkijoille poikkeuksellisen vaikea pähkinä. Haittaohjelmasta ei pääse eroon edes nollaamalla laite takaisin tehdasasetuksiin, ja kuukausien ajan kukaan ei tiennyt miksi."
Eikös Android ole yankkien kehittämä.. ei tästä kovin vaikea ole päätellä kuka tuon on tehny. Tällä on Usan valtiollinen tuki.
xHelper haittaohjelma - Edes Android-mobiililaitteen nollaus ei auta !
18
96
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa hankkia iPhone.
- Anonyymi
Applen iOS-laitteet ovat Googlen Androidin tapaan myös "Made in N$A" eli haittaohjelmia jo sinällään. Ei sitä turhaan Elopia laitettu tuhoamaan Nokian mobiilibisnestä ja siinä samassa monopolisoimaan Yhdysvaltain omat mobiililäyttöjärjestelmät. Jenkit eivät halua urkintamonopolilleen uhkaajia, siksi mm. Huawei on vaikeuksissa ja USA haluaa myös Nokian ja Ericssonin verkkolaitetoiminnat itselleen. Se joka hallitsee digitaaliteknologiaa ja dataa, hallitsee maailmaa.
- Anonyymi
Kannattaa ehdottomasti? Silloin älypuhelin ja NSA tietää sinusta enemmän, kuin edes itse muistat.
- Anonyymi
Ei ole varaa ostaa joka vuosi Applen tuotteita mitä hidastetaan tahalleen että uudempia malleja saadaan myytyä enemmän. Ennemmin ostaa Huawei Mate 30 Pro:n, kuiteskin kaikkien aikojen parhain puhelin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Applen iOS-laitteet ovat Googlen Androidin tapaan myös "Made in N$A" eli haittaohjelmia jo sinällään. Ei sitä turhaan Elopia laitettu tuhoamaan Nokian mobiilibisnestä ja siinä samassa monopolisoimaan Yhdysvaltain omat mobiililäyttöjärjestelmät. Jenkit eivät halua urkintamonopolilleen uhkaajia, siksi mm. Huawei on vaikeuksissa ja USA haluaa myös Nokian ja Ericssonin verkkolaitetoiminnat itselleen. Se joka hallitsee digitaaliteknologiaa ja dataa, hallitsee maailmaa.
Meinaatko, että CIA, NSA jne ovat sopineet amerikkalaiseen Androidiin itseään varten sopivia hyökkäysaukkoja?
- Anonyymi
Milloin saadaan mobiililaitteisiin avoin Linux-käyttis Googlen Androdin ja Applen iOS:n sijaan? Googlen toimesta Linux-pohjaisesta Androidistakin on tehty vakoilukäyttis? Täysi root/adminhallinta mobiilikäyttikseen, sen sijaan että nyt et ilman roottausta ja custom-romia tiedä mitä mobiililaitteen OS:ssä edes tapahtuu tai näe edes kaikkia järjestelmäkansioita/tiedostoja.
Sama juttu laitteen verkkoradiopiirin firmiksen RTOS reaaliaikakäyttöjärjestelmän kanssa, joka keskustelee mobiilitukiasemien, Wlanin ym..kanssa, senkin pitää olla avointa "open firmware", jotta koko laitteen data ja datan siirto on täysin käyttäjän hallinnassa. - Anonyymi
Tekniikka vallassa
Roottaamattoman puhelimen perusongelmia. Käyttäjältä puuttuu se tärkein valta. Puhelin määrää, käyttäjä tottelee. Rootatussa voi minkä tahansa partition formatoida recovery-menusta, jos tulee tarve. - Anonyymi
Tehdaspalautus ei poista muistikortilla olevia tietoja, sehän on selvä asia jos muistikortti on puhellimessa sillä hetkellä.
Kun poistaa muistikortin ennen tehdaspalautusta niin se poistaa kaikki tiedot ja koska muistikorttia ei ole puhelimessa niin se ei voi tunnistaakkaan muistikorttia jota prosessin ei tulisi poistaa.- Anonyymi
Olisiko asia todellakin noin yksinkertainen, kun maailman parhaatkaan tietoturva-expertit eivät ole ongelmaa täysin ratkaisseet?
- Anonyymi
Vaan kun tuo haittaohjelma onnistuu hämäämään käyttöjärjestelmää niin, että sen kansio on muistikortti vaikka se ei sitä fyysisesti ole. Voit poistaa muistikortin ja tehdä tehdaspalautuksen, mutta tämä "muistikorttikansio" ei poistu.
Jos käyttäjällä olisi root-adminoikeudet laitteeseensa, niin voisi helposti tarkistaa tuollaiset Androidin piilottamat järjestelmäkansiot ja tiedostot ja tarkistaa niiden tiedot virustietokannoista mm. Jotti.org ja Virustotal.com ja poistaa ne itse tarvittaessa. Myös process explorer ja hips-suojaohjelmilla voisi katsoa mitä prosesseja laitteella pyörii, logata niitä sekä netstat ja wireshark -verkko-ohjelmilla tarkistaa, seurata ja logata verkkoliikennettä sekä kustomoitavalla allow, block, ask firewall palomuuriohjelmalla hallita sekä logata verkkoyhteyksiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaan kun tuo haittaohjelma onnistuu hämäämään käyttöjärjestelmää niin, että sen kansio on muistikortti vaikka se ei sitä fyysisesti ole. Voit poistaa muistikortin ja tehdä tehdaspalautuksen, mutta tämä "muistikorttikansio" ei poistu.
Jos käyttäjällä olisi root-adminoikeudet laitteeseensa, niin voisi helposti tarkistaa tuollaiset Androidin piilottamat järjestelmäkansiot ja tiedostot ja tarkistaa niiden tiedot virustietokannoista mm. Jotti.org ja Virustotal.com ja poistaa ne itse tarvittaessa. Myös process explorer ja hips-suojaohjelmilla voisi katsoa mitä prosesseja laitteella pyörii, logata niitä sekä netstat ja wireshark -verkko-ohjelmilla tarkistaa, seurata ja logata verkkoliikennettä sekä kustomoitavalla allow, block, ask firewall palomuuriohjelmalla hallita sekä logata verkkoyhteyksiä.Siinä puhelimen emolevyssä on biosparisto joka pitää tyhjentää niin se rauta nollaantuu kokonaan, voi olla maallikolle vähän hankala homma mutta kun tietää missä se siellä on niin onnistuu purkamalla virta esim. hehkulampulla niin ei polta sitä rikki.
Sitten pitää käynnistysnappia pohjassa 20sek. ilman akkua ja virtalähdettä niin on pöpöt pois.
Sitten asentaa muistikortilta uuden androidin ja taas toimii.
Parempi vielä jos hankkii vaikka jonkun Meizu-puhelimen ja sentaa Ubuntu Touchin.
- Anonyymi
Toivottavasti suomikin seuraa eurooppaa ja siirtyy käteisen käyttäjäksi, se on ylivoimaisesti turvallisin maksuväline. Euroopassahan maksuliikenteestä jopa 85 prosenttia tapahtuu jo käteisellä. Samalla ihmisen on huomattavasti helpompi kontrolloida rahan käyttöään. Ylivelkaantuminen vähenisi
- Anonyymi
Auttaiskohan sen poistamisessa jos tiedostojen asetuksista laittaa myös piilotetut kansiot näkymään ja sitten poistaa tai tyhjentää kaikki kansiot? Vielä puhelimen nollaus päälle ja sitten uudelleen asennus. 🤔
- Anonyymi
Android mobiililaitteessa niitä ei saa näkyviin mistään asetuksesta tietokoneiden Windowsin tapaan. Järjestelmätiedostot ja kansiot ovat piilossa ja vain roottauksella ja mobiililaitteeseen sen jälkeen asennetulla custom-rom käyttöjärjestelmällä saat tämän kustomoidun Androidin kansiot ja tiedostot ja sen jälkeen asennetut sovellukset näkyviin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Android mobiililaitteessa niitä ei saa näkyviin mistään asetuksesta tietokoneiden Windowsin tapaan. Järjestelmätiedostot ja kansiot ovat piilossa ja vain roottauksella ja mobiililaitteeseen sen jälkeen asennetulla custom-rom käyttöjärjestelmällä saat tämän kustomoidun Androidin kansiot ja tiedostot ja sen jälkeen asennetut sovellukset näkyviin.
Mjaa, Play kaupasta löytyy kyllä melkoinen liuta tiedostojen hallinta -sovelluksia (file manager)... En kyllä ole itse kokeillut, kun ei ole ollut tarvetta, mutta voisi luulla, että joillakin niistä saisi järjestelmän piilotetut kansiot esiin poistamista varten? Sitten vain pakotettu puhelimen nollaus vaikkapa virta- ja äänenvoimakkuusnapin yhteispainalluksella jne.? 🤔
- Anonyymi
Hyvä esimerkki iksi haitta ohjelmia voi tulla google kaupastakin
kun oli VEIKKAUS logoilla mainoshuijaus ohjelma siellä..
miten se mahdollista kun Raha pelien pelaamista tarjavat sovellukset jyrkästi KIELLETTY googlg storessa?
pafillakin sovellus game show, mutta sekin pitää erikseen ladta ja antaa lupa ladata tuntemattomia sovelluksia .. ei tuonka takia kannata
mut tuo veikkaus fake ohjelma ku oli, ni se kyl todistaa hurjasti.. varokaa laajemmin, ei ole miltä näyttää asiat..- Anonyymi
siis eikö ainakin ennen ollut oikea veikkauksen sovellus mutta ei google kaupas eli erikseen ladta ja antaa lupa
mut ny oli tulut veikakuksen kuvilla ihan google kauppaan.. tuhannet oli ladanneet.. ajatelkaa, tuhansia ehtii ladta vaikka google pitäis tunnistaa noin iso brändi suomesta, veikkaus ja rahapeli sovelluksia ei saiis olla google kaupas..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244606- 883714
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313463075- 542657
- 512589
- 2032583
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322390- 1522318
- 311945
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1071521