Alipainon vaarallisuus

Anonyymi

Hei, oon 15 vuotias tyttö ja oon alipainoinen. Alipaino johtuu perheen köyhyydestä ja sitä on ollu mulla koko ikäni. Terveystarkastuksessa, joka oli juuri olin 164 cm/42 kg ja terveydenhoitaja epäili mulle anoreksiaa, vaikka tein selväksi ettei mulla sitä ole. Mutta ei uskon vaan pakotti käymään koulupsykologilla.
Syön yleensä vain kahdesti tai kolmesti päivässä, koulussa aika ison aterian ja kotona yleensä jotain keittoo ja leipää. En oo koskaan ollu mitenkään erityisen hyvä ruoanlaitossa eikä se mua kiinnosta.
Voiko tämä olla vaarallista ja haitata kasvua, jos on alipainoinen? Ei ole ulkonäköpaineita, koska oon tottunut omaan laihuuteen.

3

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se voi hidastaa pituuskasvua ja muutenkin murrosikää(tai niin mulle sanottiin kun halusin olla alipainonen ja olin kyllä, kiitos syömishäiriön. Mun syömishäiriön onnistuin kyllä peittää kaikilta, eikä kukaan koskaan saanu tietää). Pahinta mitä mulle alipainosta tuli oli koko ajan jatkuva pieni huimaus ja viikko pois koulusta, koska en vaan pystyny mennä kun oksensin aamulla ja oli paljon pahmpi houno-olo kuin yleensä. Mut jos se menee liian pahaks seuraukset voi olla vielä pahempia.

    • Anonyymi

      Alipaino voi aiheuttaa lapsettomuutta ja muita terveyshaittoja. Jos koet, että perheelläsi ei ole rahaa ruokaan, niin suosittelen, että olet yhteydessä sosiaaliviranomaisiin ja haet ruoka-avustusta. Nuoren ei tulisi nähdä nälkää hyvinvointivaltiossa.

    • Anonyymi

      Siis nuoren ei tarvitse olla aliravittu nykysuomessa.
      Aliravitsemuksella on siis sosiaaliset paineet?
      Perhe voi siis sisältäpäin huonosti ja lapsi kontrolloi
      omaa pahoinvointiaan fyysisesti olemalla syömättä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      198
      4725
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      204
      3400
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      119
      2944
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2922
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      2850
    6. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2277
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      52
      2268
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2025
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1995
    10. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      68
      1585
    Aihe