Miten lapsen saaminen muutti kehoanne

Anonyymi

Televisiosta on tullut vastaan aivan ihmeellisiä juttuja kehon muuttumisesta lapsen saamisen jälkeen. Jollekkin oli jäänyt jopa 25kg ylimääräistä painoa. Itse olen yhden lapsen äiti eikä lapsen saaminen ole muuttanut kehoani mitenkään dramaattisesti. Ylimääräistä painoa jäi kilo, rinnat kasvoivat ainakin 3-4 kokoa ja nykyään ne riippuvat ja niissä on raskausarpia, hiukset ovat pidentyneet ja välillä näytti siltä kuin joku olisi repinyt niitä. Maha palautui todella nopeasti entiseen ulkomuotoonsa. Muistan kun poika oli 3kk ja kävin vauvauinnissa bikinit päällä ja maha näytti silloin jo aivan normaalilta lukuunottamatta linea negraa. Näytti se kyllä jo sitä ennenkin normaalilta, en vain muista, että kuinka monta viikkoa siihen meni. Ainakin aivan aluksi kun kävin sairaalassa suihkussa heti pojan syntymän jälkeen niin maha taisi olla normaalin kokoinen, se iho oli vain ihmeellisen pehmeä ja löysä. Kuitenkin kun viikon päästä pääsin kotiin niin maha oli jo kerennyt ainakin jonkin verran kiinteytyä. En sitten tiedä, että johtuuko nopea palautumiseni siitä, että hankin lapsen ennen parasta ennen ikää ja olin alipainoinen, niin olen kyllä toisaalta vieläkin vai onko noin nopea palautuminen kuitenkin normaalia. Raskausaikana söin kyllä vähintään kahden ihmisen edestä vaikka ammattilaiset väittävät ettei lapsen takia tarvi syödä normaalia enemmän. Minulle kuitenkin tuli parin tunnin välein niin huono olo kuin en olisi syönyt koko päivänä mitään ja ruokaa olisi uponnut niin paljon kuin sitä vain kehtasi syödä. Jotain saattoi omista muutoksista unohtua mutta kerron sitten myöhemmin jos tulee mieleen.

3

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      AP

      Juuri luin, että raskausarvet voivat olla kipeitäkin. Itsellä ne eivät ole kuitenkaan olleet. Teininä myös sain vastaavanlaisia arpia reisiin jos oikein muistan paikan, nekään eivät ole kuitenkaan koskaan olleet kipeitä.

    • Anonyymi

      Olisi kyllä kauheata olla nainen ja tehdä mieli hankkia lapsia.... puistattaa koko ajatus. Huh.

      • Anonyymi

        En itsekkään aluksi halunnut lapsia mutta se oli mieheni unelma joten miten olisin voinut sanoa sille ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4223
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2681
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2432
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1477
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      951
    Aihe