Mitä teen vanhempien kanssa?

Anonyymi

Oon 12v tyttö ja mun vanhemmat ei anna mulle yhtään yksityisyyttä. Esim kun katon jotain Netflixistä nii ne haluu väkisin tietää mitä katon ja sit kun ne saa tietää ne alkaa valittaa siitä, vaikka se ois joku 3vuotiaitten ohjelma... tän takii oon useesti aatellu hypätä joltain korkeelta kalliolta alas tai karata kotoota mun IBFän luo, vaikka se asuu yli 150 kilsan päässä. Ja oon kotona muutenkin niinkun orja. En oikeesti jaksa tätä! Uskokaa tai älkää tiiän, et ne EI tee sitä koska muka välittää musta!!!!
Mitä teen niitten kaa?

3

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos koet, että vanhempasi tekevät vääryttä sinua kohtaan, niin suosittelen, että otat yhteyttä lastensuojeluun. Vaikka se voi kuulostaakin hieman tabulta, niin lastensuojelu ei ole vihollinen. He antavat tukea sinulle ja neuvovat vanhempiasi toimimaan oikein. Yhteydenoton voi tehdä myös anonyymisti.

    • Anonyymi

      Voin kokemuksesta sanoa että noin niitä fiksuja lapsia syntyy. Vanhemmat kun tuolla tavalla kasvattaa ja välittää niin se todellakin palkitaan sitten parin vuoden päästä kun huomaatkin olleesi muita fiksumpi, kun jätit puhelimesi rauhaan ja rupesit liikkumaan.

      Mulle kävi samoin. Tuntuu kuin oisin ite kirjottanut ton saman tekstin 5 vuotta sitten, siis ilman noita itsetuhosia ajatuksia.

      Tee mitä teet mutta myöhemmin voi kaduttaa kun et kuunnellut vanhempiasi. Ne tietää maailmasta enemmän kun sinä ja siksi ne pitää susta huolen et sulle ei käy samoin kun nykysille sun ikäsilles.

      U go girl! ;)

    • Heippa,

      Onpa kurja kuulla, että vanhempasi eivät anna sinulle yhtään yksityisyyttä. Sinulla on nimittäin oikeus yksityisyyteen siinä missä aikuisillakin. On myös ikävä kuulla, että koet olevasi kuin orja kotonasi. Ymmärrettävästi tuollaisesta tulee ikävä olo. Vanhemmillasi on myös velvollisuus sinun suojeluun ja joissain tilanteissa on perusteltuakin, että he puuttuvat asioihisi niin kauan kuin olet alaikäinen.

      Kirjoitit myös, että pohdit toisinaan kotoa karkaamista tai hyppäämistä korkealta kalliolta alas. Olen huolissani itsetuhoisista ajatuksistasi ja sitä mieltä, että tarvitsisit jonkun turvallisen aikuisen, jonka kanssa pohtia tämän hetkistä tilannetta kotonasi sekä saada apua asioiden käsittelyyn. Me Pelastkaa Lapset ry:ssa pidämme yllä Netari WA-nimistä palvelua Whatsappissa, jonne voi olla yhteydessä, jos kaipaa apua tai tukea elämäänsä. Vastaamma yhdessä työparini Laurin kanssa arkipäivisin 24h sisällä viesteihin. Palvelu on luottamuksellinen. Meidät saa kiinni numerosta p. 0504780951. Lisäksi meillä on osoitteesta www.netari.fi löytyvä Netari-chat, joka palvelee lapsia ja nuoria anonyymisti su-to klo 18-21. Chatissa vastaavat koulutetut työntekijät ja vapaaehtoiset.

      Jos meille yhteyttä ottaminen ei tunnu mieluisalta, voitko pohtia muita aikuisia elämässäsi joille voisit jutella? Isovanhemmat, kummit, ehkä joku koulun henkilökunnasta kuten kuraattori tai terkkari? :)

      Paljon tsemppiä sinulle ja rohkeutta puhua tilanteestasi jollekin, joka voi sinua auttaa!

      Pauliina/Pelastakaa Lapset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3426
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2422
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      116
      1220
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1203
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1109
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      49
      948
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      894
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      890
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      785
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      721
    Aihe