Walesinspringerspanielista..

Anonyymi

Elikäs, voiko tulla hyvää metsästys koiraa jos pennun vanhemmat eivät ole metsästäneet? Ja pysyykö tämä rotu kuinka hyvin omakotitalon pihalla vapaana, ei aidattu?

2

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos vanhemmat suorittaneet hyväksytysti taipumuskokeen, se kertoo että koira seuraa jälkeä, etsii riistaa ja kestää ampumisen sekä vedestä nouto onnistuu.Tietysti kasvattajalta voi kysellä onko niistä metsälle ollut Ja alkaa kouluttaa pentua heti sen kotiuduttua, pillitottelevaisuus on hyvä opettaa.
      Vapaaksi en jättäis mitään koiraa,eli verkkoaita tontin ympärille tuo rauhan omistajille ja naapureille.Harvempi nuori koira ainakaan ilman aitaa satavarmasti tontilla pysyy.Liikenne myös turha riski irti olevalle koiralle.Spanielit ei autoja osaa varoa.
      Ja jos aitaa pihan, niin koiran ei anneta alkujaankaan rähjätä ohikulkijoille tai naapureille.Vaan se viedään heti sisälle, jos käytös viittaa räyhäämiseen ja kiihtymiseen.
      Muutoin koira räyhäämisrllään viihdyttää ja kiihdyttää itseään, joka voi vaikuttaa sen luonteeseen ja aikaansaa käytöshäiriön.Jolloin se pakonomaisesti rähjää aina kun on näkö tai kuuloyhteys johonkin aidan ulkopuolella.Sellainen koira on turha rasite omistajalle, ja naapureille.Joten siihen vääränlaiseen käytökseen puututtava heti.

    • Anonyymi

      Ootsä joku spämmääjä vai dementikko vai muuten vaan tyhmä, joka aloittaa samoille kysymyksille aina uuden ketjun? Sulle vastattiin jo tuosta aitaamattomuudesta, miksi et voinut siinä jatkaa keskusteluasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3042
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1801
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      112
      1666
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1229
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      123
      967
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      93
      933
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      924
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      65
      907
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      825
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      34
      800
    Aihe