Walesinspringerspanielista..

Anonyymi

Elikäs, voiko tulla hyvää metsästys koiraa jos pennun vanhemmat eivät ole metsästäneet? Ja pysyykö tämä rotu kuinka hyvin omakotitalon pihalla vapaana, ei aidattu?

2

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos vanhemmat suorittaneet hyväksytysti taipumuskokeen, se kertoo että koira seuraa jälkeä, etsii riistaa ja kestää ampumisen sekä vedestä nouto onnistuu.Tietysti kasvattajalta voi kysellä onko niistä metsälle ollut Ja alkaa kouluttaa pentua heti sen kotiuduttua, pillitottelevaisuus on hyvä opettaa.
      Vapaaksi en jättäis mitään koiraa,eli verkkoaita tontin ympärille tuo rauhan omistajille ja naapureille.Harvempi nuori koira ainakaan ilman aitaa satavarmasti tontilla pysyy.Liikenne myös turha riski irti olevalle koiralle.Spanielit ei autoja osaa varoa.
      Ja jos aitaa pihan, niin koiran ei anneta alkujaankaan rähjätä ohikulkijoille tai naapureille.Vaan se viedään heti sisälle, jos käytös viittaa räyhäämiseen ja kiihtymiseen.
      Muutoin koira räyhäämisrllään viihdyttää ja kiihdyttää itseään, joka voi vaikuttaa sen luonteeseen ja aikaansaa käytöshäiriön.Jolloin se pakonomaisesti rähjää aina kun on näkö tai kuuloyhteys johonkin aidan ulkopuolella.Sellainen koira on turha rasite omistajalle, ja naapureille.Joten siihen vääränlaiseen käytökseen puututtava heti.

    • Anonyymi

      Ootsä joku spämmääjä vai dementikko vai muuten vaan tyhmä, joka aloittaa samoille kysymyksille aina uuden ketjun? Sulle vastattiin jo tuosta aitaamattomuudesta, miksi et voinut siinä jatkaa keskusteluasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      60
      1965
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe