Valtionosuuksien tuhlari

Anonyymi

Valtionosuuksilla tasataan Suomen kuntien kustannus- ja tulopohjien eroja. Tasausjärjestelmän avulla rikkaammat kunnat rahoittavat köyhempiään. Köyhä Loviisa saa valtionosuuksien tasausta 1 236959 euroa. Onko muka oikein, että Loviisa tuhlaa omien veronmaksajien rahojen lisäksi myös muiden kuntien veronmaksajilta saamansa rahat muualle kuin kunnan lakisääteisiin palveluihin, kuten esimerkiksi asuntomessuihin? Yhden vuoden valtionosuus kuluu pelkän messuorganisaation rahoittamiseen!

4

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tästä kai pitäisi tehdä kysely valtiolle. Miten he valvovat saako todella köyhän kunnan köyhät asukkaat elämiseensä tuon rahan vai meneekö se paikallisten rikkaiden Lovarissa kertomiin juhlallisuuksiin?

      Esim tuolla rahalla voisi kustantaa muutaman lisäbussivuoron kaupungin sisäiseen liikenteeseen, jotta joku pääsisi vaikka joskus elokuviin.
      Tai muuhun kaupungilla tarjolla olevaan harrastukseen... vaikka sinne Loviisan Kansalaisopistoon.
      Kun iltaisin bussivuoroja on vain kaksi niin niitä on aika vaikea sovittaa siihen Kansalaisopiston kurssitarjontaan.

    • Anonyymi

      Asuntomessugaala järjestettiin tammikuussa 2019 ja varmaan oli hauskaa.
      Gaalaan osallistuivat:
      - kaupunginjohtaja OkerBlom
      - kaupunginhallituksen puheenjohtaja Heijsbroek-Wiren
      - Kaupunginarkkitehti Mäntysaari

      • Anonyymi

        Asuntomessugaala on todellakin järjestetty 24.1.2019. Missä on kaupunginhallituksen päätös siitä, että hallituksen puheenjohtaja Heijsbroek-Wiren on nimetty Loviisan kaupungin edustajaksi?
        Kysymys on oleellinen mikäli matkakustannukset on maksatettu kaupungilla eli veronmaksajilla.


    • Anonyymi

      Loviisassa on kaupunginvaltuusto joka ei tiedä edes tehtäviään, saati sitten että ymmärtäisi jotain taloudenhoidosta. Kaupunginvaltuustonhan tulisi huolehtia kaupunkilaistensa viihtyvyydestä, eikä kaupungin viranhaltijoiden hölmöilyjen hyväksymisestä, mitä valtuusto on tehnyt jo usean vuoden ajan. Täällähän toimitaan periaatteella tehdään ja korjataan ja taas korjataan, mitään ei osata tehdä kerralla oikein ja kaupunginvaltuusto hyväksyy kaiken oli sitten ehdotus kuinka hölmö ja kallis tahansa. Mutta ymmärtäähän sen kun näkee, että auton parkkeeraaminen parkkiruutuun on jo ylivoimainen tehtävä kaupungin hallituksen jäsenelle, mutta eipä tuo näyttänyt huolestuttavan rouva Wiréniä, eikä liioin tytärtäkään. Lienee tullut tavaksi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45399
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      32
      11264
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10902
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9721
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8538
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3220
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2259
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1727
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1540
    Aihe