oli hieman erilaista erätarinaa kertova kirjailija. kertoo siitäkin kun kaikilla ei asiat ole aina niin hyvin, kertomuksia sieltä elämän nurjemmalta puolelta.
kirjastoissa on hyllymetreittäin eräkirjoja joiden puuduttavan samankaltaisuuteen Unton kirjat toi kaivattua vaihtelua.
harmittavan vähäksi vaan jäi kirjojen määrä.
eräkirjailija UNTO EK
9
4283
Vastaukset
- Anonyymi
unto sanoi katselevansa tätä maailmaa hieman eri näkökulmasta kuin moni muu.
siinä oli mies jolla ei menny mettäsä sormi suuhun... - Anonyymi
Olet oikeassa, hyviä ovat ne Ekin neljä kirjaa. Onko kellään tietoja mihin kaikkiin julkaisuihin Unto Ek kirjoitti? Olen löytänyt Erä-lehdet numero 3 ja 7 1993, jossa Unton kirjotuksia ja tiedän että myös johonkin muuhun Erä-lehden numeroon kirjoitti, vaan en tiedä mihin. Lisäksi löytyy kolme kirjoitusta Sallan kirjailijoitten (muistaakseni sillä nimellä kulki tuo yhdistys) vuosijulkaisusta.
- Anonyymi
untolla näyttää olleen myös koiran kasvatusta jonkin verran. olikohan kennelnimi utrikummun, karjalan karhukoiria taisi kasvattaa.
kertoo myös eräässä kirjassa mielenkiintoisia näkemyksiä metsästyskoirista ja koulutuksesta. koiramiesten kannattaa lukea ajatuksen kanssa..- Anonyymi
se on niin että toisilla on aina pelaavat koirat ja toiset ei semmoista saa vaikka kuinka yrittelisivät. "koirakättä" ei voi netistä tilata, se joko on tai sitten ei. Untolla oli.
- Anonyymi
hyvien koirien "tekijöitä" on aina kadehdittu.
ravihevosten parissa on myös niin että toiset vaan saa hevoset menemään kovaa ja toiset ei saa edes suurella rahallakaan. - Anonyymi
ekin elämässä on ollut kovia aikoja mutta on ollut myös vapaus mihin tämänpäivän ihmisistä harva pääsee koskaan. luontoelämykset ja kokemukset joita sunnuntaimetsästäjä ei maastureineen ja kännyköineen ikinä tavoita.
- Anonyymi
unto piti tämänpäivän moottoroitua hirvijahtia kansallisena häpeänä.
kyllähän se kieltämättä hiukan ampumahiihdolta näyttää mutta sukset on vaihtunut maastureiksi.
- Anonyymi
Oli vuosi 1987,elokuuta.Unto tuli luokseni Sallassa ja kysyi, lähetkö käyttämään kirkolla, on tullut Relluun varaosat. Sitten lähdimme, haimme varaosat. Kävimme myös viinakaupassa.
Unto sanoi että, käykö kyytin maksaminen lihalla, vastasin että käyhän se. Antoi Hirvipaistin ja kymmenen purkkia Hirveä.
Joimme jonkin verran myös Alkoholia reissun kunniaksi. - Anonyymi
minäkin elelen hiukan tämän yhteiskunnan ulkopuolella. en kuitenkaan ammu hirviä salaa enkä juo viinaa.
metsästämällä ja kalastamalla kuitenkin evästä hankin, teen määräaikaisia työkeikkoja reppuhommissa kun rahat loppuu.
naisia joskus tulee ja menee, perhe ja kotileikit ei kiinnosta.
aivan kuten Untokin, juon aamukahvit mökin portailla ja pidän elämästäni.
antaa ihmisten häärätä, minä olen minä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2384298- 163827
Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️343815Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi383810Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.1433703Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k253671Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1213476Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.202964Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!192735Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2612601