sattuu lonkkaan

Anonyymi

onko kellään kokemusta limapussi tulehduksesta.mulla nyt päällä ja on tosi kipee.

6

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On kokemusta useammastakin kerrasta. Kortisonipiikin olen saanut suurimpaan kipuun ja auttaa huomattavasti.

    • Anonyymi

      Niin, siihen ei ole oikein mitään muuta keinoa kuin kivun lievitys, kortisoni tai kipulääkkeitä. Kortisoniakaan ei suostuta kovin usein pistämään, riippuu ehkä jonkin verran lääkäristä.

    • Joo, on kokemusta limapussitulehduksesta ja "limapussitulehduksesta", jos kipu ylittää sellaisen normaalin liikuntakynnyksen tarkastuttaisin varenkierron ultrassa.

      Diagnosoitiin pari vuotta sitten limapussitulehdus polvessa, joka sitten viikon päästä osoittautui veritulpaksi, joka tuhosi kudoksia melkoisesti. Siitä lähtien onkin kulkeminen ollutkin pyöräkulkine ja keppitouhua ja kivut jatkuvasti lähellä tappia.

      Tämä on nyt minun subjektiivinen kokemukseni ja perustuu ihan kokemaani. Terveyskeskuksissa ei kyetä erottaan limapussitulehdusta veritulpasta. mutta jos ikää on yli 40 vuotta, kävisin sairaalassa ultrassa ja pian! Siis ennen kun se on keuhkoissa, kuten minulla kävi.

      • Anonyymi

        Kerrotko miten oireili keuhkoissa?tällä on vasenpuoli outo...rohisee paljon.


    • Anonyymi

      On kokemusta,purullinen pitkäkestoinen sairaus..

      • Anonyymi

        Siis pirullinen,siinnä ei nuku öitä.Sain piikin autto pari päivää.Nyt kadonnut.Mut kyllä kesti..särkylääkettä meni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4545
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      128
      2978
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1720
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1314
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1225
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe