Jos ikääntynyt sairastuu, syy on tietenkin elintavoissa. Nehän tissuttelevat itsensä sairaiksi.
Entä nuorten huumeiden käyttö? Nuorten kerrotaan vain kaipaavan tukea.
Vain eläkeläiset tuntuvat tulevan yhteiskunnalle kalliiksi. Ihmettelen vain kun urheilijoitakin kuolee ja sairastuu varhain.
Koskaan ei puhuta nuorten aiheuttamista kustannuksista.
Koska niistä aletaan puhua? Entä syistä? Vanhaa väkeä tuskin kannattaa syyttää.
Entä nuorten huumeiden käyttö? Nuorten kerrotaan vain kaipaavan tukea.
Vain eläkeläiset tuntuvat tulevan yhteiskunnalle kalliiksi. Ihmettelen vain kun urheilijoitakin kuolee ja sairastuu varhain.
Koskaan ei puhuta nuorten aiheuttamista kustannuksista.
Koska niistä aletaan puhua? Entä syistä? Vanhaa väkeä tuskin kannattaa syyttää.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Nuorten pahoinvointi syyllistää heidän vanhempiaan ja heidän syy useimmiten onkin
tavalla tai toisella. Ei nuorten itsensä. Vanhemmilla on vastuu lapsistaan.
Olen kokenut niin, että toiset eläkeläiset ovat ne, jotka syyttävät helposti toisia huonosta elämäntavoista.
Lipsautapa vahingossa jostakin terveysongelmastasi,
niin kyllä joku pirullinen akka heti löytyy leuka vääränä silmät kiiluen
kälkättämään, että niin niin, kääk kääk, niin siinä käy kun juo terveytensä.
Pahanilmanlinnut tarvitsevat aina jonkun raadeltavakseen.
Niitä on ihmeen paljon eläkeläisissä.
Vaikkei tiedetä toisesta ihmisestä yhtään mitään,
on pakko päästä sanomaan.
Ei voi jättää tilaisuutta käyttämättä, jos on mahdollisuus toisia moittia.
Ikäihmisten hoitokustannukset on tosiasia.
Ei niistä kannata itseensä ottaa.
Sitäpaitsi jokainen vanhenee vuorollaan,
tulee edestään löytämään sanomisensa.
Tästä tuli mieleen sellainenkin, että kun vanhoilta menee kuulo huonoksi ja pitää pitää esim. televisio niin äänekkäällä, että naapuritkin sen kuulee. Niin siitä aika usein valittavat nuoret. Mutta annas olla kun nuoret kuuntelevat omia räminöitään nappulat kaakossa, niin se onkin sitten ihan normaalia elämää.
Herää kysymys, kummalta osapuolelta on mennyt kuulo huonoksi.
Alkaako "tissutelu" . kun hampaat ovat lähteneet ja siirrytty "tissuttelemaan rintamaan" rintamaitoa ?
Kyllä miehen pitää saada tissua 1 vuotiaasta elämänsä loppuun. Muuten hänellä saattaa lipsahtaa kossun ja kaljan puolelle.
Ongelmansa on joka ikäryhmässä.
Se, että lapset ja nuoret voivat huonosti, on vakava asia,
jonka "juurisyihin" pitäisi tarttua, mutta kenen tai minkä tahon ?
Missä vaiheessa asiat lähtivät menemään siihen suuntaan,
että näin kävi ?
Onko syy niissä ns. "vapaa kasvatuksen" sukupolven vanhemmissa,
(joskus 70-80-luvulla)
kun lapsille ei enää laitettu (niin paljon) rajoja ?
Samalla vietiin turvallisuudentunne
ja ne lapset puolestaan eivät ehkä ole rajojen merkitystä lapselle tulleet tajuamaan
tullessaan itse vanhemmiksi.
Onko se "vahinko" periytynyt sukupolvelta seuraaville ?
Lapsista tuntuu, että kukaan ei oikeasti välitä.
Paha eläkeläisen mennä mitään sanomaan, mutta tuntuisi että vanhempien pitäisi
rauhoittua ja keskittyä perhe-elämään, ottaa se enemmän tosissaan
eikä "kyllästyä" ja erota kun lapset ovat vielä pieniä.
Kun joka päivä jää mielenterveyssyistä kolme nuorta eläkkeelle
isänä ja äitinä olemisessa täytyy nyky-isillä ja äideillä olla jotain
ylivoimaisen vaikeaa sisäistää.
Syyllisiä ei kannata etsiä vaan syitä,
että henkinen pahoinvointi perheissä saataisiin parannettua.
En ole kokenut kirjoittelua vanhusten juomisesta syyllistämiseksi, johtunee siitä etten itse juo, vanha sanontahan sanoo että "se koira älähtää johon kalikka kalahtaa". Enemmän vanhojen juomisesta ollaan varmaan huolissaan sen vuoksi, että juovat vanhukset satuttavat itseään enemmän, sairastelevat enemmän ja näin tarvitsevat enemmän yhteiskunnan apua monella eri elämän alueella, ja se taas tulee yhteiskunnalle kalliiksi. Pitää muistaa, että vanhukset pienine eläkkeineen ovat huonoja veronmaksajia ja näin työssäkäyvät veronmaksajat joutuva maksumiehiksi.
Jokainen vuorollaan maksaa.
Mitenköhän nuoremmat itsekkäät sukupolvet pärjäävät itse vanhana,
kun "mulle kaikki heti" ei toteudukaan ?
Kyllä nuoriakin syyllistetään. Ainakin ylipainosta. Lääkäri kuulemma sanoo vaikka menis valittaa mitä vaivaa tahansa, sellaistakin jolla ei ole mitään tekemistä painon kanssa, että kun sulla on tuota ylipainoa.
En osaa ajatella että vanhusten alkoholin käyttö lisää yhteiskunnan kuluja. Jos sitten elävät lyhyemmän elämän kun telovat itseään kännissä tai muuten juovat itsensä hengiltä. Itse käytän alkoholia virkistämään elämää, enkä tarvitse lääkkeitä. Kumpi sitten tappaa aikaisemmin. lääkkeiden syönti sivuvaikutuksineen vai alkoholin käyttö. Oisko niin että en tarvitse lääkeitä kun olen osannut suhtautua elämään tarpeeksi rennosti. Ja iloisen hurlumhei-illan vastapainoksi lähden lenkille, syön muuten terveellisesti, piipahdan harrastuksissa ja seurustelen muiden ihmisten kanssa, että ehdin jonkun aikaa toipua oikein hyvin ja jaksan taas seuraavan iloisen hh-illan.
Todella hyvä kun nykyään lääkärit uskaltavat mainita ylipainosta. Olisinpa iloinen jos omaan ylipainooni olisivat lääkärit puuttuneet silloin lasten syntymien jälkeen kun kiloja oli liikaa parisenkymmentä. Liikakiloista seurasi monta muuta vaivaa. Nyt ei enää ole kiloja, mutta vaivoja on.
Eikö se vanha väki ole juuri sitä, jolta nuoret ottavat oppia ja esimerkkiä? Siksi kannattaa miettiä tarkkaan elämäntapansa ja -tottumuksensa. Ne kun siirtyvät seuraajille. - Nm. Huonot mallit
Vanha väki luulee, että nuori niistä oppia ottaa.
Mitä nuori voi oppia vanhoista, jotka on pudonneet kaikesta kuin eno veneestä ?
Nykyään vanhat on nuorten opetettavia esim. nykyteknologiassa.
Ei minulla ainakaan ole mitään opetettavaa kenellekään. Jokainen tekee omat virheensä, jos on tehdäkseen.
Elämä on ihanaa! Eilen myrskysi ja tänään paistaa aurinko. Niin se vaan menee.
Aina on jotain jollakin jollekin hampaankolossa sanottavaa, eikä kukaan ole täydellinen. Näin, kun jälkeenpäin elämäänsä ajattelee, niin olenkohan ikinä ollut edes oikeasti rakastunut. Ei ainakaan tunnu siltä. Lapsia tuli ja ovat ihania ja elämä oli lapsiaikana kivaa, mutta rakastinko heidän isäänsä. En ainakaan myönnä.
Mitä olisin voinut perhe-elämästä lapsilleni opettaa? Opetin heitä nauttimaan elämästä ja lapsista. Ovat pariutuneet ja hankkineet omat lapsensa.
Tehtäväni on tehty ja kaikki tämä ylimääräinen aika on pelkkää boonusta. Elän ja nautin. Jos sairastelen, niin sitten sairastelen, olenhan jo vanhakin. Elämäni on eletty, en syyllistä ketään, enkä aio syyllistyä itsekään, mistään.
Ensi kesälle on taas sovittu pappan eräkoulua lastenlapsille. Mökille tullee kolmeksi viikoksi neljä 8-12 vuotiasta muksua opettelemaan kalastusta Aasta Ööhön, eli syötistä syötäväksi. Mumma hoitaa ruokahuollon, muutoin paitsi muksujen kanssa itse pakataan eväät pitemmille kalareissuille. Seuraavalle kesälle on jo tilauksessa kokkikurssi mummalta.
Monta oppia on jo siirretty lapsille, mutta monta on vielä siirtämättä.
Ei pidä syyllistyä.
Jos uutisointi on toteavaa, eihän siinä mitään. Havainnoista voi kirjoittaa arvostavasti, mielellään tutkimukseen eli totuuteen nojautuvaa.
Kaikilla ikäryhmillä on omia vastoinkäymisiä.
Usein arvostelu lähtee siitä, mikä ryhmä saa aikaan suurimman laskun.
Beng
Aamu-uutisissa oli esim. tyhmä havainto: työllisyys himpsasen parantunut, mutta toimeentulotuki pysynyt samoilla lukemilla (700 milj.), ja höh, vuokrat kohonneet, elintarvikkeiden hinnat nousseet ja tulotaso pysynyt kuitenkin jokseenkin samana eläkeläisillä. Ei tarvitse olla Einstein, mutta taidettiin tuossa syyllistää tukien saajat ja kandeeko syyllistyä.
On jauhettu vuosia hallitusten vaihtuessa siitä, että voisi ansaita vähäsesti esim. työttömyysaikana, jolloin pysyisi kuitenkin työn syrjässä kiinni. Mutta kun rajat 300 € ovat niin naurettavia esim. Ministerien autohankintojen rinnalla.
Jos joku taho syyllistettäisiin, olisi se mielestäni päättäjät ja heidän hitautensa ja jankkunsa.
Tuosta voisin tietenkin syyllistyä, kun en lapsilleni hankkinut isää, joka nyt olisi läsnä lastenlasten elämässä. Lapsenlapset eivät edes tunne koko ihmistä.
Eikö sun elämässä ole muuta kuin nykyteknologiaa? Sun kantsii todella kuunnella ja katsella iäkkäämpiä tyyppejä ja ottaa vaarin monesta asiasta ja aiheesta, jotta pääset elämäsi loppuun asti vähän enempi tietoisena elämän ja maailman menosta. - Nm. Puustako putosit
Empä ole tarvinnut nuorten neuvoja tai oppeja missään. Ammatteja on moneen lähtöön opettaa vaikka nuoria. T
eknologiassa olen täydellisesti itseoppinut. Toki hutejakin on tullut, mutta ahaa elämykset sormenpäiden kautta, nyt onnistui.
Montakohan tietokonettakin olen tyhjentänyt ja ladannut uudelleen. Ilman kielitaitoja. Nykyään kun etsii ohjeita, tahtoo joka viitusen sivu olla vierailla kielillä.
Kerro nyt muksuille kuitenkin "jos luoja suo ja säät sallii" on eräkoulut ja kokkikurssit.
Opeta myös käsittelemään suruja sekä hautajaisia. Elämä ei ole pelkkää positiivista odottelua.
Juuri eilen olin saattamassa hautaan yhden tulevaisuuden odottelijan. Hän menehtyi yllätyssairauteen kolmessa kuukaudessa 68 vuotiaana.
Jollakin vuosikymmenellä "lastenkasvatus" lähti lapasesta.
Annettiin vääränlaisia vapauksia eli vastuuta lapselle ja alettiin olla "kaveri" lapsen kanssa, kun oli pitänyt olla isä ja äiti.
Se kertautuu seuraavissa polvissa.
Mikä se sukupolvi oli, jossa ”oltiin isä ja äiti”? Minä en tiedä, kun ei ole ollut.
Se oli ehkä 50 - 70 luvuilla. Silloin oli myös kaula-avain lapset. Ei ollut iltapäiväkerhoja, ei tarha tätejä - setiä katsomassa perään. Eikä ollut pahantekijöitäkään.
Mutta illalla kotona olivat äiti ja isukki ja kotiintuloajat.
80-luvusta eteenpäin alkoi lipsua.
Kohtaloita on monenlaisia. Miksi kaiken kurjan pitää toistua ?
Jos on itsellä lapsena ollut huonoja kokemuksia, miksi ei pysty katkaisemaan
sitä ketjua ja ole hyvä, läheinen ja lähellä omia lapsiaan ja anna lapsillensa
hyvä lapsuus ja onnistumisen mahdollisuus aikuistuessa ja aikuisena.
nm. mieron tielle joutunut