Kyllä lämmittää paatunutta kapitalistikaupunkilaisen mustaa sydäntä, että teille heinähatuille ei riitä enää tukiaisia.
Viljelisitte edes riisiä tai soijaa, mutta ei.
Viljely pitää tehdä siellä missä se on järkevintä. Suomessa ei ole järkevää viljellä mitään.
EU TUET lähtee
26
203
Vastaukset
- Anonyymi
Musta sydän.... nooh kuolema siitä nopeasti tuleekin kun ruoka loppuu. Sinun kuolemaa en harmittele.
- Anonyymi
Mihis se ruoka nyt muka loppuis. Kyllä sitä joku rahaa vastaan tekee; ehkä ulkomainen, jos kotimaiset ei tajua, että rahaa saa muualtakin kun tuista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihis se ruoka nyt muka loppuis. Kyllä sitä joku rahaa vastaan tekee; ehkä ulkomainen, jos kotimaiset ei tajua, että rahaa saa muualtakin kun tuista.
Mahtaaks sulla saldo riittää?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihis se ruoka nyt muka loppuis. Kyllä sitä joku rahaa vastaan tekee; ehkä ulkomainen, jos kotimaiset ei tajua, että rahaa saa muualtakin kun tuista.
https://yle.fi/uutiset/3-10999456
Ei kuu-ukkelit toimtahan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://yle.fi/uutiset/3-10999456
Ei kuu-ukkelit toimtahan.eikun 4-tielle pöristelemään tukijullit
- Anonyymi
"kapitalistikaupunkilaisen mustaa sydäntä" Hehehheeee kommunistiparka....
- Anonyymi
Hieno homma. Suomihan maksaa eu tukia ulkomaan tuottajille enemmän kuin saa.
Millä mulla-alalla valtio tukee ulkomaan kilpailua omaansa vastaan?- Anonyymi
Tuohan on vain järkevää, yksi valtiohan me ollaan niin tuetaan niillä alueilla tuotantoa missä se on kannattavaa.
Suomessa ei kannata viljellä mitään kun verrataan muihin EU:n osavaltioihin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuohan on vain järkevää, yksi valtiohan me ollaan niin tuetaan niillä alueilla tuotantoa missä se on kannattavaa.
Suomessa ei kannata viljellä mitään kun verrataan muihin EU:n osavaltioihin.Niin ja unohdin mainita että Suomen kannattaa hankkia armeija-palvelut Venäjältä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin ja unohdin mainita että Suomen kannattaa hankkia armeija-palvelut Venäjältä.
Kuuluuko Venäjä EU:hun? Oletko taas juonut jotain lannoitetta kun aivosi mätänevät?
Vittu te viljelijät olette tyhmää porukkaa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuuluuko Venäjä EU:hun? Oletko taas juonut jotain lannoitetta kun aivosi mätänevät?
Vittu te viljelijät olette tyhmää porukkaaMikäs sen oston rajaa EU:hun? Itsehän uliset ruokaa vaikka Venezuelan lapsilta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuohan on vain järkevää, yksi valtiohan me ollaan niin tuetaan niillä alueilla tuotantoa missä se on kannattavaa.
Suomessa ei kannata viljellä mitään kun verrataan muihin EU:n osavaltioihin.Siitähän seuraa, että tämä on asuinkelvoton paikka.
Varsinkin sitten on, jos ruokaa ei enää saisi muualta Euroopasta, esim. etelän maiden kovan kuivuuden takia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuohan on vain järkevää, yksi valtiohan me ollaan niin tuetaan niillä alueilla tuotantoa missä se on kannattavaa.
Suomessa ei kannata viljellä mitään kun verrataan muihin EU:n osavaltioihin.Ruoka myydään maailmanmarkkinoilla eniten tarjoaville.
Suomen kannattaa pahan päivän varalle pitää kiinni ruokaomavaraisuudestaan. Kyse on elämästä ja kuolemasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siitähän seuraa, että tämä on asuinkelvoton paikka.
Varsinkin sitten on, jos ruokaa ei enää saisi muualta Euroopasta, esim. etelän maiden kovan kuivuuden takia.Dorka, Suomi ei ole etelän maa, sadetta riittää
- Anonyymi
Venäjältä voisi ostaa armeijapalvelut halvalla. Idioottimaista ylläpitää omaa armeijaa, kovalla hinnalla.
- Anonyymi
Pääsemme sillä armeijalla eroon monesta ongelmasta Helsingissä ja nopeasti.
- Anonyymi
Sellanen villi idea et jos tuntuj rankalta näiden tukien hakeminen ja niiden menetys niin kokeilkaapa seuraavaa:
TEHKÄÄ VITTU RAHAA SILLÄ MAANVILJELYLLÄ- Anonyymi
rahhoo tulloo muutennii,
miks rasittoo ihteesä... - Anonyymi
Jos ei olisi maataloustukiaisia ja ulkomaista tuontia rajoitettaisiin tai se olisi estynyt, niin sinulle tulisi nälkäajat.
- Anonyymi
Kannattaisi muuten lahjottava etelän maille vaikka 4600 miljoonaa ekeä, notta pysymme ruuassa
- Anonyymi
Montako erilaista tukea on maanviljelijöillä?
- Anonyymi
Sitä en tiedä mutta KELAlta saa ainakin 200 erilaista tukimuotoa. Pääasiassa helsingin seudulle.
- Anonyymi
Tässähän se maatalouden tulevaisuus on selostettu
https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/key-policies/common-agricultural-policy/cap-glance_fi
https://www.europarl.europa.eu/factsheets/fi/sheet/113/yhteinen-maatalouspolitiikka-vuoden-2020-jalkeen - Anonyymi
Entä huoltovarmuus?
Miten se toimi koronan aikana, nimittäin hengityssuojainten, koronatestilaitteiden ja hengityskoneiden? Ei alkuunkaan toiminut, on täysi katastrofi.
Viranomaiset ja poliitikot valehtelevat täysillä. Suomi on erittäin heikosti varustautunut kriiseihin. - Anonyymi
Eiköhän nyt tätä selitystä sinulle 5.6.2020 kirjoittaessani ole sinunkin silmäsi auenneet, mutta toivottavasti pääsi alkaa selvitä. Korona virus on varoitus.
Hengissä pysymiseen moni on valmis satsaamaan. Vieraiden maiden apuun ei voi luottaa. Suomi jäi nuolemaan näppejään hengityssuojainten, koronatestauslaitteiden ja hengityskoneiden ostoissa. Oikein mitään ei ole saatu ostettua mistään, koska muut isommat maat rohmuavat kaiken. Pelkällä tuurila on selvitty. Hallituksen motto on, vaikka ne eivät kerro mitään totuuksia koronan hoidosta: Tuurilla ne laivatkin seilaavat. Huoltovarmuuskeskuksen työt on ollut huonosti johdettua.
Oma ruoantuotanto on tärkeää. Tänään uutisissa oli ison myllyn palosta Liperissä. Vaikuttaakohan tuo esim. puuroainesten hintaan?
En ole maanviljelijä, mutta meillä on kuolinpesän yhteisiä peltoja. Jotain peltoviljelyä ehkä alamme kokeilla, nyt kun olemme kaikki jo lähes eläkeikäisiä. Omavaraisuus on tärkeää. Pula-aikoina maaseudulla selvittiin paremmin kuin kaupungeissa, kun ruosta tuli puutetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273335Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122479Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.902411Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1072104Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761683Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥481574Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261476Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001305- 1291217
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151136