Onko käyttäjäkokemuksia kyseisestä Hondan V4-moottorin kestävyydestä? Olen pari kesää 86-vuosimallin Hondan omistanut. Mittarissa nyt 30000 mailia eli noin 48000 km. Ongelmia ei juuri vielä ole ilmennnyt, mutta mitä lie odotettavissa? Pientä naputusta koneesta kuulunut koko ajan ostosta saakka, ajattelin nyt ennen ajokautta tarkistaa venttiilivälykset, taitaa kyllä olla urakka kun niitäkin 16 kpl.
VF500F kestävyys
Onnellinen omistaja :)
3618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
löytyy VF750F tosin vanhempi. Kone kyllä kestää, jos normaalit huollot ja tarkastukset tekee. Naputus taasen saatta johtua nokkaketjusta/kiristäjästä, muilta kaivetuista tiedoista kerrottaan, että "kuuluu olla" / "ns. tyypillistä ko. koneelle" malliin.
ensimmäinen VF sarja ollut nokka-akselien osalta todellinen murheenkryyni. Ongelmat lienee kuitenkin hoidettu aikanaan pois päiväjärjestyksestä takuiden puitteissa. VFR olikin jo sitten ongelmaton.
Niin kuulemma parantelivat koko ajan, mitä "uudempi" sen parempi, sanovat. 83:ni rallattaa myös jonkinverran, mutta enenpi kaverit muistuttelee, kuin minä muistan/kuulen. Ja hyvin pelittää ja ensi kesänä on todella aktiivisessa käytössä. Viime kesähän oli hiukan sateinen ja muutoinkin poliisi ei ymmärtänyt ajamisen riemua.