Sairaanhoitajan rikosrekisteri

Jos rikosrekisterissä on potilastietojen urkinnasta merkintä, niin vaikeuttaako tämä kuinka tulevaisuuden työn saantia? Saavatko työnantajat automaattisesti tästä ilmoitukset työtä hakiessa tai nykyisessä työpaikassa?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Jos rikosrekisterissä on potilastietojen urkinnasta merkintä, niin vaikeuttaako tämä kuinka tulevaisuuden työn saantia?"

Vaikea sanoa. Se kun on ihan kiinni työnantajasta, että miten suhtautuu hakijan menneisyyteen, jos se edes tietoon tulee.

"Saavatko työnantajat automaattisesti tästä ilmoitukset työtä hakiessa tai nykyisessä työpaikassa?"

Eivät saa.

Äänestä

Kysyjät sotkevat jatkuvasti kaksi asiaa, rikosrekisterin ja rikostaustaotteen. Ne ovat aivan eri asioita.
Molempia pitää ja luovuttaa Oikeusrekisterikeskus. Rikosrekisterin tiedot voidaan luovuttaa vain viranomaisille. Kuten, tuomioistuimelle, syyttäjälle, poliisille, mielentilatutkimusta varten Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselle, oikeuskanslerille, Eduskunnan oikeusasiamiehelle, jne.
Rikostaustaote sen sijaan luovutetaan henkilölle itselleen, silloin kun hän sitä pyytää ja on pyrkimässä tehtävään, missä joutuu lasten kanssa tekemisiin, tai pyrkii oppilaitokseen, jos häneltä sellaista vaaditaan.
Rikosrekisteriin merkitään pääsääntöisesti vain vankeusrangaistukset, ehdottomat vankeusrangaistukset tai ehdolliset.
Rikostaustaotteeseen merkitään kaikki lapsiin kohdistuneet rikokset, kaikki huumausainerikokset, vapauteen kohdistuneista rikoksista ihmiskauppa ja törkeä ihmiskauppa, väkivaltarikoksista, tappo, murha, törkeä pahoinpitely, surma ja törkeä ryöstö.
Jos kysyjä on saanut potilastietojen urkinnasta oikeudessa vain sakot, niin tiedot ovat vain tuomioistuimen ja poliisin rekisterissä. Ne tosin ovat julkista tietoa, kuten poliisin esitutkintapöytäkirja, jonka työnantaja voi myös tilata, mikäli on tällaisesta tietoinen ja niin haluaa.
Jos taas on tullut vankeutta, niin rikosrekisteriä työnantaja ei saa, mutta siinäkin tuomio, sekä esitutkintapöytäkirja on julkinen, jotka jokainen voi tilata käräjäoikeudelta, tai poliisilta maksua vastaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos rikosrekisterissä on potilastietojen urkinnasta merkintä, niin vaikeuttaako tämä kuinka tulevaisuuden työn saantia? Saavatko työnantajat automaattisesti tästä ilmoitukset työtä hakiessa tai nykyisessä työpaikassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu