Onko vuokrasopimukseni laillinen?

Anonyymi

Vuokrasopimuksessani on kirjattu, että "..sopimus jatkuu toistaiseksi voimassaolevana irtisanomispäivien ollessa 28.2 ja 30.6"

toisaalla sopimuksessa on määrätty sopimussakkona yhden kuukauden vuokraa vastaava summa, jos irtisanominen tapahtuu muuhun ajankohtaan.

Onko tällainen pykälä laillinen vai voinko vaatia tähän muutosta?

5

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainahan voi vaatia.

    • Anonyymi

      Mielestäni ei ole laillinen...
      Toistaiseksi voimassa olevan irtisanomisaika on vuokralaisen puolelta aina 1 kk.
      Vuokranantajan puolelta 6 kk, jos sopimus on kestänyt vähintään vuoden, muuten 3 kk.

      Ehkä parempi olla hiljaa, ettei tule kahnauksia. Jos ja kun joskus purat sopimuksen, niin lainvastaisilla omilla virityksillä ei ole mitään merkitystä.

    • Anonyymi

      Kuulostaa minusta laittomalta viritykseltä. Itse tällä hetkellä olen sekä vuokranantaja että vuokralainen ja minulle ei tulisi mieleenkään, että tuollaista voisi laittaa sopimukseen. Ensi alkuun voi vuokrasopimuksessa olla määräaikainen jakso (joka siis sitoo sekä vuokralaista että vuokranantajaa), mutta tämä ehto on hölmö. Lisäksi, edes vuokrantaja ei voisi irtisanoa asuntoa muina päivinä, koska ehto pätisi molempiin osapuoliin. Sillä oletuksella, että tuo olisi ylipäätään laillinen mitä tuo tuskin on.

      Itse välttäisin allekirjoittamasta tuollaista sopimusta (jos vain mahdollista), vaikka irtisanomishetkellä laittomat viritykset voi unohtaa. Jos vuokrantajalle on jo noin kummallinen ehto sopimuksessa, voi häneltä tulla kaikenlaisia muitakin outoja vaatimuksia.

      • Anonyymi

        Miten niin hölmö ehto?
        Mielestäni (vuokranantajan vinkkelistä) alkuun nimenomaan pitää tehdä vuoden määräaikainen sopimus. Vihonviimeisintä on vuokrata asunto ja huomata, että vuokrasoppari irtisanotaan parin kk päästä. On taas sama asiallisen vuokralaisen etsintäruljanssi edessä ja jos sekin lähtee muutaman kk päästä, niin..........


    • Anonyymi

      Vuokranantaja voi purkaa sopimusta edes asuntoa myyntiin pistettäessä, vaan ostaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      24
      5330
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      162
      4162
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      14
      3607
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      68
      3113
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      90
      2927
    6. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      2883
    7. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      152
      2677
    8. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2503
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1735
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      122
      1681
    Aihe