Koska autourheilu kielletään

ilmastoa saastuttavana ? Se ei ole vielä joutunut Vihreitten hampaisiin.
7<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vihreät on valikoivasti ilmastoystävällisiä.
Ne kieltää muilta autoilun, mutta istuu kyllä mielellään kyydisssä
ja kotiinpäästyään tilaa pizzataxilla vegepizzan.

Äänestä

Erittäin haitallinen aatemaailma Suomen taloudelle.Normaali terve ihminen ei tuhoa luontoa ihan tuhoamisen vuoksi.Yritetään vaan selvitä tämä elämä loppuun laillamme,jos maailma tuhoutuu niin mitä sitte.Elämä loppuu mutta loppuuhan se muutenki joskus.

Äänestä

Minusta autourheilu voitaisiin lopettaa heti.

Takavuosina eräs formulakuskiksi pyrkijä ja tavoitteeseensa päässytkin teini terrorisoi
koko taloyhtiötä isänsä kanssa.
He valloittivat talon kerhohuoneen itselleen "mini kaaroineen".

Faija tyhjäkäytti savuavaa pakuaan tuntikausia parkkipaikalla. Käry levisi jokaiseen huoneistoon, enkä voinut viedä lastani parvekkeelle päiväunille.
Perheen koiraa ei käytetty lenkillä, vaan se teki tarpeensa ulkorapun viereen ja sitten se vietiin kiireesti sisään.

En ole vihreä, mutta en näe mitään hyvää autourheilussa.
Esim. Formula 1-kisat ovat turhuuksien turhuus.
Kisat ovat vaarallisia ja niihin osallistuvilla kuskeilla on tavoitteina mahtava tilipussi ja kuuluisuus.

Joskus käy kuitenkin niin, että jokin kilpailu koituu kuolemaksi tai vakavaksi loukkaantumiseksi, josta kuski ei koskaan toivu entiselleen.

Onko voittaminen ja muhkea tilipussi sittenkään sen arvoista, että sen takia kannattaa vaarantaa terveytensä tai elämänsä?

kylmätotuus

Äänestä
  • Voi jukra, kyllä on kuule mukavaa katsoa jokamiehen rallia kauniina kesäpäivänä. Siinä on jokin erikoinen tunnelma kun oman kahvikorin kanssa lähtee kilpailuihin ja saa seurata jos kuinka montaa lähtöä. Joka kesäinen traditio lastenlasten seurassa :)
    Tavallisissa rallikisoissa ei ole juuri tullut käytyä. Katselen vaan niitä telkkarista kuten formuloitakin silloin tällöin.
    Vaan sen kyllä haluaisin kokea kun sähkökäyttöisillä autoilla aletaan ajamaan rallia. Olisi kiva nähdä mikä merkki hyytyy nopeimmin. Ja sähköhän ei saastuta ainakaan vihreitten mukaan. Vaan ei heistä taida kukaan haluta atomivoimalan jätteitä omalle tontilleen.
    Hytinäx1

    Äänestä

Mnaah

Se toi autourheilu aina herättänyt agressioita, aikanaan oli kovaakin väittelyä, kun jotkut oli mieltä, kyse ei urheilusta ollenkaan.Nykyisin kai väitellään, liekö e-sport urheilua. Noh, molemmat on välinelajeja, että pitäisköhän seiväshyppy kieltää, koska siinä käytetään keihästä?

Noit autourheilut voi toisaalta ottaa tuotekehittelynä, kaikenlaiset turvavyöt jne saaneet alkuunsa niistä kuvioista. Kallista lystiähän se on, mutta niinpä kaikki tuotekehittely, eikä mainonta todellakaan ole ilmaista. Kaks juttua, urheilun lisäks.

Sitä piti kirjoittamani. Jotenkin käsitys, ei net ite kilpailut ja tallien treenit, autojen rakentelu sinällään sen kummempia saastuta, autotehtaat nyt testaa tuotteitaan muutenkin. Lähinnä siinä saastuttaa yleisö, net kun matkailevat jne katsomassa kilpailuja. Muutama ralliauto ei paljoa aiheuta oikein mitään, mutta kun jotain satatuhatta ihmistä hakeutuu ympäri maapallon niitä toljottamaan.

Noh, olen mäkin joskus käynyt autokilpailuissa, mutta muissa urheilukilpailuissa en ikinä. Nykyisin näkee ihan hyvin telkkarista, jos on kiinnostunut. Paljonkohan telkkarin kattominen saastuttanee? Ja saatuttaako salatut elämät enenpi, vaiko vähempi, kuin rallikros?

Sitä miettinyt, sähköautoilla kilpaillaan jo nyt, mut millanen fiilis lie katella meluamattomia autoja. Vähän kuin kävis stadionrokkikonsertissa, jossa ei käytetä vahvistimia?

=DW=

Äänestä

Oikeesti: en tee yhtään mitään muutosta elämässäni ennen kuin se hölmöily loppuu. Eikä se netissä ole sen viisaampaa touhua.

Äänestä

Hallitus sen verran naisvoittoinen etteivät ole kuulleetkaan autourheilusta. Eivätkä ole kiinnostuneita, mielenkiintoa riittää kyllä "pakolaismiesten" haalimiseen Suomeen, muu on toisarvoista?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

ilmastoa saastuttavana ? Se ei ole vielä joutunut Vihreitten hampaisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu