MYRSKYISTÄ LASKIAAISTA.

Suomessa vesisadetta / tulvia. Canarialla hiekkamyrskyt. Kumpi parempi - pahempi?
15120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kumpi parempi, rutto vai kolera ?

Äänestä

Corona ?

Äänestä
  • Aloittaja

    Auto, brändy vai kiinalaisten uutuus?

    Äänestä

  • arvo.e kirjoitti:

    Auto, brändy vai kiinalaisten uutuus?

    otsikko pienellä laita ja mene ikäisiisi 8o-vee nojatuoliin.

    Äänestä

Mieluummin olisin nyt Kanarialla. Ei siellä joka paikassa hiekka lennä. Näyttäisi olevan lämmintä, ja aurinkokin näkyy!

Äänestä
  • Aloittaja

    Mitenkäs Corona? Canarialla tautisia karanteerissa.

    Äänestä

Myrskyn silmäs
on pouta sää
harva sinne tyynen ymmärtää.....

- Ei haittaa säät, ei herra huitele, korville.

Normi vuodenaika, helmikuu.

Äänestä

Mikäs tässä, eilen satoi räntää koko päivän, Tulvia ei hevin tule, kun korkeusero merenpintaan on yli 200 metriä.
Mutta kevättä kohti. Tänään ensimmäinen muuttolintu, mustavaris, ilmoitti saapumisestaan, ja raastoi kurkustaan kevään merkiksi karhean rääkäisyn.
Vein sille kalanperkkeet ateriaksi.

Äänestä
  • Aloittaja

    Tänään 24.02 maanantai. Helsingissä lupaavan aurinkoinen aamu. Eilenkin poutainen 7.3. Coronakin rantautunut Italiaan. Hyvä näin!

    Äänestä

Noh, jos noista kahdesta pitäisi valita, niin valitsen Suomen vesisateen.
Olisi kurja olla Kanarialla hiekkamyrskyn keskellä ja olla epätietoinen koska sieltä pääsisi pois.
Tai jos olisi maksanut matkan ja odottaisi lähtöä Suomesta, niin ilmoitettaisiin, ettei sinne lennetä. Ei naurattaisi.

Kotona sentäs voi käpertyä vaikka sänkyyn pehmoisen täkin syleilyyn ja ottaa kirjan käteen. Niin tein tänään ja luin yhden kirjan loppuun. Muutakin oon ehtinyt touhuamaan.
Täällä on lumeton tienoo. Aurinko paistanut päivällä suloisesti. Lintujen laulujen myötä kevät eittämättä sukeltanut vahvasti mieleen.

Nyt on menossa hiihtoloma. Ei lunta ja luojan kiitos ei paineita, että pitäisikään suksitella. Inhoan hiihtoa :)

Eli kaunista ilmaa ollut täällä. Toivon, että talvi ei enää tulekaan.

Heikunkeikku

Äänestä
  • Vesihiihtoloma.

    Äänestä

Kyll se tiedetään minkä otat kätteen :D

Äänestä
  • Olin aikeissa ostaa mantelimassa laskiaispullan/t, mutta oli vain hillipullia. En ostanut.
    Voiko huomenna vielä etsiä oikeita pullia, ikään kuin jatkot laskiaiseen?

    Beng

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi kirjoitti:

    Olin aikeissa ostaa mantelimassa laskiaispullan/t, mutta oli vain hillipullia. En ostanut.
    Voiko huomenna vielä etsiä oikeita pullia, ikään kuin jatkot laskiaiseen?

    Beng

    Nykyisin pakaste paistovalmiit pullat ovat myös yllätysjuhlintaan sopivat. Itse en osaa leipomisia ja paistovalmiissa on lämpö - ja paistoajat - helppoa, kuin heinän teko keskellä talvea.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


arvo.e kirjoitti:

Suomessa vesisadetta / tulvia. Canarialla hiekkamyrskyt. Kumpi parempi - pahempi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu