Koronavirus ja uskonlahkot

Anonyymi

Koronavirus iski Etelä-Koreassa uskonlahkoon, jolla opetetaan on Raamatun vastaisia oppeja. Etelä-Korean evankeliset kirkot ovat varoittaneet jäseniään tästä uskonlahkosta.

Hakulauseella "Got Questions What is Shincheonji?" Internetistä löytyy artikkeli “Shincheonji Church of Jesus, the Temple of the Tabernacle of the Testimony.” Kysymys on Lee Man-Heen 1980-luvulla perustamasta uskonlahkosta. Lee väittää omaavansa erityisen Raamatun tulkitsemisen lahjan, hän antaa ymmärtää olevansa kuolematon ja että pelastus tulee häneltä. Uskonlahko kiistää kolmiyhteyden ja mm. katsoo, että enkelit ovat ihmisiä.

Raamatun mukaan
- kukaan ihminen ei ole kuolematon. (Luuk. 23: 36) Jeesus kuoli ristiinnaulittuna huudettuaan kovalla äänellä: "»Isä, sinun käsiisi minä uskon henkeni.»
- Jeesus nousi kuolleista. (Matt 28:18-20) Ylösnousemuksensa jälkeen Hän ilmestyi opetuslapsilleen ja antoi lähetyskäskyn: »Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni: kastakaa heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja opettakaa heitä noudattamaan kaikkea, mitä minä olen käskenyt teidän noudattaa.» Kastaminen Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen tarkoittaa kolmiyhteyttä.
- Raamatun tulkitsemisen lahjaa ei ole kenelläkään ihmisellä, vaan se tulee Pyhän Hengen kautta. (1 Kor. 10) Paavali sanoo sen näin: "Meille Jumala on [Jumalan salaisen, kätketyn viisauden] ilmoittanut Hengellään, sillä Henki tutkii kaiken, myös Jumalan syvimmät salaisuudet."
- Pelastus tulee vain Jeesuksen kautta, joka on sanonut: (Joh. 14:6) "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani."
- Ihmiset eivät ole enkeleitä. (Luuk. 20:35-36) Ne, jotka katsotaan ylösnousemuksen arvoisiksi ... "eivät enää voi kuolla, sillä he ovat enkelien kaltaisia." Sitä paitsi, ihmiset toimivat oman tahtonsa mukaan, mutta (1 Aik. 21: 12-13) enkelit toimivat Jumalan tahdon mukaan, niinkuin Jeesuskin teki.

Teillekin, jotka ette usko Jeesukseen, uskokaa edes tämä: ketään ei haittaa tietää, mitä Jeesus on opettanut. Jos emme tiedä opetuksia, me ja lapsemme eksymme helposti. Jos etäännymme Jumalasta, jäämme uskossamme tuuliajolle. Silloin, (Aam. 8: 11-12) kun tulee Herran sanojen kuulemisen nälkä, (2 Tim. 4:3), emme enää kärsi tervettä oppia, vaan omien himojemme mukaan haalimme itsellellemme opettajia.

En ymmärrä, miksi tällä palstalla niin kiihkeästi herjataan Jumalaa, Jeesusta Kristusta ja Pyhää Henkeä. Jos ette usko, olkaa uskomatta! Ja jos ette edes usko, miksi välitätte siitä, että jotkut muut uskovat? Meillä kaikilla on vakaumuksemme ja sen mukaiset asiat tärkeitä, eivätkä ne ole poissa siitä, mitä muilla on. Jos uskoville tärkeiden asioiden pilkkaaminen tuottaa jollekin ihmiselle mielihyvää, miten kukaan voi uskoa tällaisen ihmisen käsityksiä? Ihmisten pahuusko on peruste hylätä Jumalan hyvyys? Vai kiusaako se teitä, mitä Jeesus on puhunut (Joh. 15:22): "Jos minä en olisi tullut ja puhunut heille, ei heillä olisi syntiä; mutta nyt heillä ei ole, millä syntiänsä puolustaisivat."

0

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä on totta mikä ei?

        Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
        Kuhmo
        21
        2134
      2. Päivän aivopieru Trumpilta

        Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
        Maailman menoa
        72
        1214
      3. Lopetetaanko tämä

        Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
        Ikävä
        132
        938
      4. Just saying

        Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
        Ikävä
        138
        710
      5. Voisin antaa sulle nyt

        Halin❤️
        Ikävä
        54
        646
      6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

        Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
        Kotimaiset julkkisjuorut
        95
        632
      7. Jos selviäisi että kaivattusi

        Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
        Ikävä
        93
        575
      8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

        Hyvää apetta teki.
        Suomussalmi
        12
        567
      9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

        Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
        Tanssii tähtien kanssa
        11
        563
      10. Tosi kiva on

        Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
        Ikävä
        65
        551
      11. Jokin ei täsmää

        Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
        Ikävä
        298
        536
      12. Toivotko vielä viestiä

        Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
        Ikävä
        44
        529
      13. Tehdään yhdessä itsestämme

        Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
        Ikävä
        42
        525
      14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

        Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
        Tanssii tähtien kanssa
        27
        492
      15. Kuka kaipaa T m?

        Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
        Ikävä
        36
        480
      16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

        Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
        Hybridi- ja sähköautot
        121
        475
      17. Mitä tunteita

        Sulla vielä on?
        Ikävä
        75
        460
      18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

        Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
        Ikävä
        51
        457
      19. Vaikea on tämän

        Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
        Ikävä
        58
        437
      20. Kerro muuten miksi

        Estit somessa?
        Ikävä
        41
        434
      Aihe