Eteläisen Teneriffan kentällä LA 22.2.2020 muut yhtiöt eivät lentäneet rajun myrskyn takia, mutta Finnair kyllä. Onko paremmat lentäjät kuin muilla...
Teneriffa calima myrsky
Anonyymi
12243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Espanjan ilmailuviranomaiset kertoivat lauantaina Twitterissä puolilta öin Suomen aikaa, että Teneriffan lentokentiltä lennetään vain Kanariansaarten sisäisiä lentoja.
Calimaksi kutsuttu tuuli kuljettaa hiekkaa Kanariansaarille talvisin Saharasta. Kanariansaarten meteorologian laitos varoitteli Twitterissä, että näkyvyys saattaa jälleen sunnuntaina huonontua ja myös tuulenpuuskat voimistua vaarallisiksi.
... Mutta Finnair lentää? Riskilläkö?
IS:n mukaan Norwegianin ja Finnairin Kanarian koneet ovat myöhässä hiekkamyrskyn takia. Jutussa oli linkki Finavian sivuille, jonka mukaan myös Finnairin Kuusamon ja Rovaniemen koneet tulevat olemaan paljon myöhässä.
Uskomattoman laaja vaikutus tuolla Kanarian hiekkamyrskyllä!
Itse istunut Jettimen koneessa kiertelemässä Madeiran edustalla kun samaan aikaan Finnair laskeutui ilman ongelmia! Paremmat lentäjät.
Se on kyllä tuuliraostakin kiinni. Viime perjantaina BA:n kone ei päässyt millään alas vaikka sitä ennen ja sen jälkeen tultiin. BA:lle sattui vain huono tuulirako ja se kävi Porto Santolla parkissa.
Vai käyttääkö Finnair sitä halpalentoyhtiöiden konstia: "Meillä on kyllä nyt niin hirveän vähän polttoainetta että meidän on pakko päästä heti alas"?
"Vai käyttääkö Finnair sitä halpalentoyhtiöiden konstia: "Meillä on kyllä nyt niin hirveän vähän polttoainetta että meidän on pakko päästä heti alas"?"
Todennäköisesti.
Nimittäin halpalentoyhtiö Finnairkin on, vaikka ei sitä hinnoista uskoisi.
Eikä sitä polttoainetta varmaankaan ole yhtään liikaa A320 tyypin konessa.
Las Palmasin kenttä on ilmeisesti vielä suljettu mutta Tenerife Surin kentältä on lähtenyt muutama kone mukaanlukien äskettäin Norwegian Helsinkiin.
Kolme konetta tulossa Teneriffalta kohti Helsinkiä.
Finnair lähti illalla 19 jälkeen Las Palmasiin, vaikka kenttä on ainakin toistaiseksi taas suljettu. Saas nähdä mihin lopulta laskeutuu.
Las Palmasiin. On paremmat lentäjät kuin muilla...
Hienoa, että luotto suomalaisiin lentäjiin on noin luja, mutta ei sillä ole vaikutusta laskeutuuko tuonne vai ei. Jos kenttä on suljettu tai tuuliolosuhteet liian kovat konetyypille, kone ko. kentälle lennä. Kone laskeutui muuten Lissaboniin ymmärtääkseni.
Elä nyt pilaa faktoilla Finskifanien uskoa.
Toinen hyvä esimerkki on niiden into Norskin kurssilaskusta. Mutta mitä isot edellä sitä pienet perässä: toissa keskiviikkona Finnairin osakkeen arvo oli 6,50€, nyt se on tasan 5€.