Katselin jo aiemmin noita tummia perunoita.
Kyselin myyjältäkin millaisia ne ovat. Kertoi niiden olevan ihan hyviä.
Tänään sitten ostin muutaman. Söin niitä äsken. Aika lailla samanmakuista, kun tavallisetkin.
Niiden malto on tumma violetti, erilaisia väriperunoita maailmalla on kuulemma myynnissä.
On tullut myös erivärisiä kukkakaaleja.
Hyllyt ja tiskit notkuvat mitä erilaisenpia ruokatavaroita.
Tarvitsemmeko me todellakaan tällaista valikoimien määrää.
Pohdin, että paljonkohan kaikesta tuosta menee hukkaan.
Oletteko syöneet mustia perunoita?
15
88
Vastaukset
- Anonyymi
Niin, miettinyt joskus minäkin 30 metrisen leikkele hyllystön tarpeellisuutta marketissa, osa sellaisia erikoisuuksia joista uskoisin aina jäävän vanhenemaan..
Hullua.- Anonyymi
Ja vihannes,sekä hevilaatikot,marketeissa,kuinka paljon menee tavaraa roskiin päivänmittaan.
- Anonyymi
Entä ne lisäaineiden määrät, joita menee tuotteiden värjäämiseen. Tarjoiluvadin saa värikkääksi asettelemalla kasviksia sievästi esille..Porkkanoita, kukkakaalia, perunaa, kurkkua, tomaattia ja punajuurta, vuononkaalia, punasipulia, vuohenjuustoa, mustia oliveja...ja ja mikä väri jäi puuttumaan ; )
Korppis - Anonyymi
Noista kymmenien metrien mittaisista leikkelevalikoimista ostan käytännössä kolmea eri tuotetta. Lauantaimakkara, kalkkunaleike ja kinkku siivut.
Hinnakkaita erikoisuuksia en ole koskaan havainnut "tarvitsevani" Yksin tomaattejakin on montaa erilaista ja kuitenkin ne kaikki maistuvat ainakin melkein samalta.
Onneksi noita lisäaineitä on nykyään ruvettu karsimaan, mutta kun esim. joku leipä kestää päiväkausia homehtumatta, niin lisäaine sen kai tekee.
Tulee sitä hiilijalanjälkeäkin, kun laivoilla, rekoilla ja lentokoneilla kaikenlaista tuodaan.- Anonyymi
En ole samaa mieltä esm tomaattien mausta. Suuret pihvitomaatit on lähes jauhoisia koostumukseltaan, sopivia siivutettuina leivälle. ainoastaan suolaa ja mustapippuria mausteeksi. Vertaahan niitä pienten terttutomaattien makeuteen.
Eri sipulilajit, salaatit, mikä tummanvihreä kuten rooman salaatti, antaa napakkuutta, jäävuori taas rapeutta, puhumattakaan rukolan hienostuneesta mausta.
Määrät lastatessa liene sama, jos kaikille yhtä laatua vain tuodaan, ei kiitollinen olen vihannestarjontamme monipuolisuudesta.
Joka värillä on myös oma vitamiinipitoisuutensa, eiväthän vihannekset vär jät ty jä sentään ole. Anonyymi kirjoitti:
En ole samaa mieltä esm tomaattien mausta. Suuret pihvitomaatit on lähes jauhoisia koostumukseltaan, sopivia siivutettuina leivälle. ainoastaan suolaa ja mustapippuria mausteeksi. Vertaahan niitä pienten terttutomaattien makeuteen.
Eri sipulilajit, salaatit, mikä tummanvihreä kuten rooman salaatti, antaa napakkuutta, jäävuori taas rapeutta, puhumattakaan rukolan hienostuneesta mausta.
Määrät lastatessa liene sama, jos kaikille yhtä laatua vain tuodaan, ei kiitollinen olen vihannestarjontamme monipuolisuudesta.
Joka värillä on myös oma vitamiinipitoisuutensa, eiväthän vihannekset vär jät ty jä sentään ole.Onhan tietysti makuvivahteita, enkä ajatellutkaan, että vain nyt yhtä lajia olisi tarjolla.
Mutta kyllä nykyään ihmiset ovat opetettu ihan tolkuttomaan vaatimiseen.
Toisaalta sitten surkutellaan nälkää näkeviä lapsia tuolla jossain.
Lähiruokaakin on nykyään aika hyvin saatavilla, kannatan sen suosimista.
Olivatko nämä mustat perunat sisältä tummia vai vaaleita ? Kerran halusin tehdä vaikutuksen itsenäisyyspäivän päivällisellä ja laitoin kuorittuja sinivioletteja Blue Kongo -perunoita tarjolle savusiian seuraksi alkupalapöytään. Ne muuttuivat keitettäessä sinisiksi, kuten toivoinkin, mutta väri ei ollutkaan syömään houkutteleva, maku kyllä neutraali, sain kuulla jopa paleltuneen perunan vitsailuja. Punertavakuorinen Rosamunda on uuniperunaksi mieluisin, muuten käytän paljon Annabelle- ja van Gogh -lajikkeita. Puikulasta tehtyä muusia pitää saada riistakäsityksen kanssa.
Väreillä on tärkeä merkitys aterioilla silmän ilona, viittä eri väriä pitäisi myös ravinto-opillisesti saada päivittäin. Sosekeitoksi en kauniita juureksia mössää, koska väristä tulee ikävänruskea. Pihvitomaateista laitan uunissa täytettyjä tomaatteja, jos ovat talvella mauttomia ja hyvänmakuisia käytän viipaleina leivänpäällyksenä. Tähän vuodenaikaan ostan yleensä kirsikkatomaatteja, niissä on sopivasti makeutta ja rakenne hyvä. Yleensäkään en juuri lihaleikkeleitä osta, hyvä leipä maistuu sellaisenaan, myös vihannesten tai juuston kanssa, avokadoviipaleet myös sopivat.Niiden nimi on Violet Queen.
Malto on violetti, näyttävät melkein mustilta. Suositellaan kypsentää höyryttämällä, väri säilyy parhaiten.
Perunan sisältämä antosyaani (väriaine) sisältää antioksidantteja neljä kertaa enemmän, kuin esim. mansikassa.
Kyllä niitä vijellä voi, niinkuin perunaa yleensä.
- Anonyymi
Ei saa sanoa musta peruna.
Täytyy sanoa värillinen.
Kyllä minä taas niin mieleni pahoitin...- Anonyymi
Mutta saakos sanoa Tampereen vereen tehtyä herkkua mustaksi makkaraksi ! Eikö se ole jo rasismia ?
Voi kauhistuksen kaalimaa, älä nyt ole milläsikään.
Minä kun niitä höyrykattilalla kypsensin ne olivat ihan mustia siinä lautasella.
Oikeasti ne on sisältäpäin tummanvioletteja, joten värillisiähän ne.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta saakos sanoa Tampereen vereen tehtyä herkkua mustaksi makkaraksi ! Eikö se ole jo rasismia ?
Onhan se, selvää rasismia jos nainen kehuu saaneensa Tampereella "mustaa makkaraa"
- Anonyymi
Oletteko imuttaneet kuin Imu leirillä https://www.seiska.fi/Uutiset/Mika-Immu-Ilmen-biletti-80-luvulla-al-Holin-leirilla-viruvan-ISIS-aidin-kanssa-Bandiitti mustaa makkaraansa?
Tämä ei ole rasisti-ketju. Pitääkö vääntää rautalangasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721137
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37541Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215489Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45482- 49477