Olen toiminut vaparina mamujen kanssa ensin vastaanottokeskuksissa ja sitten kahvilahommissa. Minulla on vuosien "siirtolaisuus" tausta tehdessäni töitä usealla mantereella ja koen, että minulla on kielitaisona ollut paljon annettavaa näille ihmisille.
Olen kohdannut aivan upeita tyyppejä, ihan taviksia ja joskus törmännyt todella epämiellyttäviin ihmisiin. Suhde ehä 10%, 89% ja 1%. Useimmiten on käynyt niin, että tuo 1% on hoitunut sillä, että pihaan tulee siisti auto josta nousee 2 siviilipukuista herraa ja vie tyypin pois.
Kokonaisuuten on ollut kivaa ja antoisaa toimintaa. Tulee tosi hyvä mieli kun saa vaikkapa puhelun palaverien ulkopuolella ja joku soittaa, että vaimo pitäisi saada lääkäriin eikä itse oikein osata. Käyt heittämässä vaimon lääkäriin ja se palaute jonka saat myöhemmin hommasta on hienoa. Joskus taas on onnistunut saamaan jollekkin tyypille työ- tai opiskelupaikan ja siitä tulee tosi hyvä mieli.
Mamuja on ihan joka lähtöön. Joukossa on koulutettuja ja oma "ennätykseni" on ollut mamu jolla 2 yliopistotutkintoa ja laaja kansainvälinen työkokemus. Joukossa sitten reppanoita jotka eivät osaa edes lukea.
Kokonaisuuten hieno harrastus jossa olen myös itse oppinut paljon. Tutustunut eri kulttuureihin , kansainvälisillä ruokapäivillä syönyt upeita eri maiden herkkuja, istunut nuotiolla ilman keppanaa ja makkaraa sekä kokenut kaikenlaisia monikulttuurisia hienoja asioita. Ole pystynyt avartamaan omaa lihaasyövän heteromiehen ajatusmaailmaa.
Vapaaehtoisena maahanmuuttajien kanssa
3
122
Vastaukset
- Anonyymi
Kiva, että olet löytänyt hyvän harrastuksen. Itsekin työskentelin kauan aikaa sitten (palkallisena) aikuisten mamujen opettajana ja se oli antoisaa. Nyt eläkkeellä olisi aikaa harrastaa, mutta nykyisellä paikkakunnalla ei ole juurikaan mamuja ja muutenkin ehkä jotakin muuta. Olen aloittelemassa Mieli ry:n kriisipäivystäjänä. Nyt kun on koulutusta ja kokemusta ja oma elämä on tasapainossa, on aika kuunnella muiden huolia.
Ihme, että rasistit eivät ole löytäneet tänne sabotoimaan aloitustasi ja oksentamaan omaa pahaa oloaan. No, heitä ei tietenkään vapaaehtoistyö kiinnosta.- Anonyymi
Hienoa, että varsinaisen työurasi lopetettuasi jatkat kriisipäivystäjänä. Tuossa omassa harrastuksessani mamuijen kanssa eläkkeellä olevat tai muuten vaan paikalle ilmestyvät opettajat ovat ihan kultahippuja. Heillä vaan on se maailman paras osaaminen tuohon opettamiseen.
Yksi iso juttu meille on tuntia ennen varsinaista rupatteluhetkeä oleva läksyapu. Lähes kaikki mamut opiskelevat suomea ja saavat läksyjä. Jotkut heistä ovat pulassa läksyjen kanssa ja me autamme heitä. Juuri tässä sitten tuo ammattiopettajien osaaminen on iso apu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hienoa, että varsinaisen työurasi lopetettuasi jatkat kriisipäivystäjänä. Tuossa omassa harrastuksessani mamuijen kanssa eläkkeellä olevat tai muuten vaan paikalle ilmestyvät opettajat ovat ihan kultahippuja. Heillä vaan on se maailman paras osaaminen tuohon opettamiseen.
Yksi iso juttu meille on tuntia ennen varsinaista rupatteluhetkeä oleva läksyapu. Lähes kaikki mamut opiskelevat suomea ja saavat läksyjä. Jotkut heistä ovat pulassa läksyjen kanssa ja me autamme heitä. Juuri tässä sitten tuo ammattiopettajien osaaminen on iso apu.Miksi Ruotsissa kaikki meni mönkään? Henkirikoksiakin 800 selvittämättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1202091
- 1571984
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h281946Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue141202- 51997
- 85946
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To23875- 114834
Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell50811Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon33789