Olen toiminut vaparina mamujen kanssa ensin vastaanottokeskuksissa ja sitten kahvilahommissa. Minulla on vuosien "siirtolaisuus" tausta tehdessäni töitä usealla mantereella ja koen, että minulla on kielitaisona ollut paljon annettavaa näille ihmisille.
Olen kohdannut aivan upeita tyyppejä, ihan taviksia ja joskus törmännyt todella epämiellyttäviin ihmisiin. Suhde ehä 10%, 89% ja 1%. Useimmiten on käynyt niin, että tuo 1% on hoitunut sillä, että pihaan tulee siisti auto josta nousee 2 siviilipukuista herraa ja vie tyypin pois.
Kokonaisuuten on ollut kivaa ja antoisaa toimintaa. Tulee tosi hyvä mieli kun saa vaikkapa puhelun palaverien ulkopuolella ja joku soittaa, että vaimo pitäisi saada lääkäriin eikä itse oikein osata. Käyt heittämässä vaimon lääkäriin ja se palaute jonka saat myöhemmin hommasta on hienoa. Joskus taas on onnistunut saamaan jollekkin tyypille työ- tai opiskelupaikan ja siitä tulee tosi hyvä mieli.
Mamuja on ihan joka lähtöön. Joukossa on koulutettuja ja oma "ennätykseni" on ollut mamu jolla 2 yliopistotutkintoa ja laaja kansainvälinen työkokemus. Joukossa sitten reppanoita jotka eivät osaa edes lukea.
Kokonaisuuten hieno harrastus jossa olen myös itse oppinut paljon. Tutustunut eri kulttuureihin , kansainvälisillä ruokapäivillä syönyt upeita eri maiden herkkuja, istunut nuotiolla ilman keppanaa ja makkaraa sekä kokenut kaikenlaisia monikulttuurisia hienoja asioita. Ole pystynyt avartamaan omaa lihaasyövän heteromiehen ajatusmaailmaa.
Vapaaehtoisena maahanmuuttajien kanssa
3
147
Vastaukset
- Anonyymi
Kiva, että olet löytänyt hyvän harrastuksen. Itsekin työskentelin kauan aikaa sitten (palkallisena) aikuisten mamujen opettajana ja se oli antoisaa. Nyt eläkkeellä olisi aikaa harrastaa, mutta nykyisellä paikkakunnalla ei ole juurikaan mamuja ja muutenkin ehkä jotakin muuta. Olen aloittelemassa Mieli ry:n kriisipäivystäjänä. Nyt kun on koulutusta ja kokemusta ja oma elämä on tasapainossa, on aika kuunnella muiden huolia.
Ihme, että rasistit eivät ole löytäneet tänne sabotoimaan aloitustasi ja oksentamaan omaa pahaa oloaan. No, heitä ei tietenkään vapaaehtoistyö kiinnosta.- Anonyymi
Hienoa, että varsinaisen työurasi lopetettuasi jatkat kriisipäivystäjänä. Tuossa omassa harrastuksessani mamuijen kanssa eläkkeellä olevat tai muuten vaan paikalle ilmestyvät opettajat ovat ihan kultahippuja. Heillä vaan on se maailman paras osaaminen tuohon opettamiseen.
Yksi iso juttu meille on tuntia ennen varsinaista rupatteluhetkeä oleva läksyapu. Lähes kaikki mamut opiskelevat suomea ja saavat läksyjä. Jotkut heistä ovat pulassa läksyjen kanssa ja me autamme heitä. Juuri tässä sitten tuo ammattiopettajien osaaminen on iso apu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hienoa, että varsinaisen työurasi lopetettuasi jatkat kriisipäivystäjänä. Tuossa omassa harrastuksessani mamuijen kanssa eläkkeellä olevat tai muuten vaan paikalle ilmestyvät opettajat ovat ihan kultahippuja. Heillä vaan on se maailman paras osaaminen tuohon opettamiseen.
Yksi iso juttu meille on tuntia ennen varsinaista rupatteluhetkeä oleva läksyapu. Lähes kaikki mamut opiskelevat suomea ja saavat läksyjä. Jotkut heistä ovat pulassa läksyjen kanssa ja me autamme heitä. Juuri tässä sitten tuo ammattiopettajien osaaminen on iso apu.Miksi Ruotsissa kaikki meni mönkään? Henkirikoksiakin 800 selvittämättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343982Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232297Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401449
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8827J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756