Olen toiminut vaparina mamujen kanssa ensin vastaanottokeskuksissa ja sitten kahvilahommissa. Minulla on vuosien "siirtolaisuus" tausta tehdessäni töitä usealla mantereella ja koen, että minulla on kielitaisona ollut paljon annettavaa näille ihmisille.
Olen kohdannut aivan upeita tyyppejä, ihan taviksia ja joskus törmännyt todella epämiellyttäviin ihmisiin. Suhde ehä 10%, 89% ja 1%. Useimmiten on käynyt niin, että tuo 1% on hoitunut sillä, että pihaan tulee siisti auto josta nousee 2 siviilipukuista herraa ja vie tyypin pois.
Kokonaisuuten on ollut kivaa ja antoisaa toimintaa. Tulee tosi hyvä mieli kun saa vaikkapa puhelun palaverien ulkopuolella ja joku soittaa, että vaimo pitäisi saada lääkäriin eikä itse oikein osata. Käyt heittämässä vaimon lääkäriin ja se palaute jonka saat myöhemmin hommasta on hienoa. Joskus taas on onnistunut saamaan jollekkin tyypille työ- tai opiskelupaikan ja siitä tulee tosi hyvä mieli.
Mamuja on ihan joka lähtöön. Joukossa on koulutettuja ja oma "ennätykseni" on ollut mamu jolla 2 yliopistotutkintoa ja laaja kansainvälinen työkokemus. Joukossa sitten reppanoita jotka eivät osaa edes lukea.
Kokonaisuuten hieno harrastus jossa olen myös itse oppinut paljon. Tutustunut eri kulttuureihin , kansainvälisillä ruokapäivillä syönyt upeita eri maiden herkkuja, istunut nuotiolla ilman keppanaa ja makkaraa sekä kokenut kaikenlaisia monikulttuurisia hienoja asioita. Ole pystynyt avartamaan omaa lihaasyövän heteromiehen ajatusmaailmaa.
Vapaaehtoisena maahanmuuttajien kanssa
3
143
Vastaukset
- Anonyymi
Kiva, että olet löytänyt hyvän harrastuksen. Itsekin työskentelin kauan aikaa sitten (palkallisena) aikuisten mamujen opettajana ja se oli antoisaa. Nyt eläkkeellä olisi aikaa harrastaa, mutta nykyisellä paikkakunnalla ei ole juurikaan mamuja ja muutenkin ehkä jotakin muuta. Olen aloittelemassa Mieli ry:n kriisipäivystäjänä. Nyt kun on koulutusta ja kokemusta ja oma elämä on tasapainossa, on aika kuunnella muiden huolia.
Ihme, että rasistit eivät ole löytäneet tänne sabotoimaan aloitustasi ja oksentamaan omaa pahaa oloaan. No, heitä ei tietenkään vapaaehtoistyö kiinnosta.- Anonyymi
Hienoa, että varsinaisen työurasi lopetettuasi jatkat kriisipäivystäjänä. Tuossa omassa harrastuksessani mamuijen kanssa eläkkeellä olevat tai muuten vaan paikalle ilmestyvät opettajat ovat ihan kultahippuja. Heillä vaan on se maailman paras osaaminen tuohon opettamiseen.
Yksi iso juttu meille on tuntia ennen varsinaista rupatteluhetkeä oleva läksyapu. Lähes kaikki mamut opiskelevat suomea ja saavat läksyjä. Jotkut heistä ovat pulassa läksyjen kanssa ja me autamme heitä. Juuri tässä sitten tuo ammattiopettajien osaaminen on iso apu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hienoa, että varsinaisen työurasi lopetettuasi jatkat kriisipäivystäjänä. Tuossa omassa harrastuksessani mamuijen kanssa eläkkeellä olevat tai muuten vaan paikalle ilmestyvät opettajat ovat ihan kultahippuja. Heillä vaan on se maailman paras osaaminen tuohon opettamiseen.
Yksi iso juttu meille on tuntia ennen varsinaista rupatteluhetkeä oleva läksyapu. Lähes kaikki mamut opiskelevat suomea ja saavat läksyjä. Jotkut heistä ovat pulassa läksyjen kanssa ja me autamme heitä. Juuri tässä sitten tuo ammattiopettajien osaaminen on iso apu.Miksi Ruotsissa kaikki meni mönkään? Henkirikoksiakin 800 selvittämättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986478KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3606024Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602953Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092404Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082075- 1251784
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331208