Vapaaehtoisena maahanmuuttajien kanssa

Anonyymi

Olen toiminut vaparina mamujen kanssa ensin vastaanottokeskuksissa ja sitten kahvilahommissa. Minulla on vuosien "siirtolaisuus" tausta tehdessäni töitä usealla mantereella ja koen, että minulla on kielitaisona ollut paljon annettavaa näille ihmisille.

Olen kohdannut aivan upeita tyyppejä, ihan taviksia ja joskus törmännyt todella epämiellyttäviin ihmisiin. Suhde ehä 10%, 89% ja 1%. Useimmiten on käynyt niin, että tuo 1% on hoitunut sillä, että pihaan tulee siisti auto josta nousee 2 siviilipukuista herraa ja vie tyypin pois.

Kokonaisuuten on ollut kivaa ja antoisaa toimintaa. Tulee tosi hyvä mieli kun saa vaikkapa puhelun palaverien ulkopuolella ja joku soittaa, että vaimo pitäisi saada lääkäriin eikä itse oikein osata. Käyt heittämässä vaimon lääkäriin ja se palaute jonka saat myöhemmin hommasta on hienoa. Joskus taas on onnistunut saamaan jollekkin tyypille työ- tai opiskelupaikan ja siitä tulee tosi hyvä mieli.

Mamuja on ihan joka lähtöön. Joukossa on koulutettuja ja oma "ennätykseni" on ollut mamu jolla 2 yliopistotutkintoa ja laaja kansainvälinen työkokemus. Joukossa sitten reppanoita jotka eivät osaa edes lukea.

Kokonaisuuten hieno harrastus jossa olen myös itse oppinut paljon. Tutustunut eri kulttuureihin , kansainvälisillä ruokapäivillä syönyt upeita eri maiden herkkuja, istunut nuotiolla ilman keppanaa ja makkaraa sekä kokenut kaikenlaisia monikulttuurisia hienoja asioita. Ole pystynyt avartamaan omaa lihaasyövän heteromiehen ajatusmaailmaa.

3

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiva, että olet löytänyt hyvän harrastuksen. Itsekin työskentelin kauan aikaa sitten (palkallisena) aikuisten mamujen opettajana ja se oli antoisaa. Nyt eläkkeellä olisi aikaa harrastaa, mutta nykyisellä paikkakunnalla ei ole juurikaan mamuja ja muutenkin ehkä jotakin muuta. Olen aloittelemassa Mieli ry:n kriisipäivystäjänä. Nyt kun on koulutusta ja kokemusta ja oma elämä on tasapainossa, on aika kuunnella muiden huolia.

      Ihme, että rasistit eivät ole löytäneet tänne sabotoimaan aloitustasi ja oksentamaan omaa pahaa oloaan. No, heitä ei tietenkään vapaaehtoistyö kiinnosta.

      • Anonyymi

        Hienoa, että varsinaisen työurasi lopetettuasi jatkat kriisipäivystäjänä. Tuossa omassa harrastuksessani mamuijen kanssa eläkkeellä olevat tai muuten vaan paikalle ilmestyvät opettajat ovat ihan kultahippuja. Heillä vaan on se maailman paras osaaminen tuohon opettamiseen.
        Yksi iso juttu meille on tuntia ennen varsinaista rupatteluhetkeä oleva läksyapu. Lähes kaikki mamut opiskelevat suomea ja saavat läksyjä. Jotkut heistä ovat pulassa läksyjen kanssa ja me autamme heitä. Juuri tässä sitten tuo ammattiopettajien osaaminen on iso apu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hienoa, että varsinaisen työurasi lopetettuasi jatkat kriisipäivystäjänä. Tuossa omassa harrastuksessani mamuijen kanssa eläkkeellä olevat tai muuten vaan paikalle ilmestyvät opettajat ovat ihan kultahippuja. Heillä vaan on se maailman paras osaaminen tuohon opettamiseen.
        Yksi iso juttu meille on tuntia ennen varsinaista rupatteluhetkeä oleva läksyapu. Lähes kaikki mamut opiskelevat suomea ja saavat läksyjä. Jotkut heistä ovat pulassa läksyjen kanssa ja me autamme heitä. Juuri tässä sitten tuo ammattiopettajien osaaminen on iso apu.

        Miksi Ruotsissa kaikki meni mönkään? Henkirikoksiakin 800 selvittämättä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      2091
    2. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      157
      1984
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      28
      1946
    4. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      14
      1202
    5. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      997
    6. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      85
      946
    7. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      875
    8. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      834
    9. Minä tunnen sinut

      Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell
      Rakkaus ja rakastaminen
      50
      811
    10. Mihin olet kadonnut kaivattuni?

      Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon
      Ikävä
      33
      789
    Aihe