Tiilikaton asennus

Työjärjestys?

Tarviiko tiilikatetta asentaessa olla kaikki kattoläpivientitiilet ja kattoturvatuotteet hankittuna. Vai saako nuo lisättyä helposti jälkeenpäin, eli irroittamalla tiiliä välistä. Kuinka kannattaa menetellä.

10

6925

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taskulaskin

      tarvii.

      • katto

        ei tartte


    • mutta

      pitäisi asentaa lumiesteille kiinnityspuut valmiiksi, ettei koko riviä tarvitse poistaa asennuksen yhteydessä.

      Ja olisi viisainta hankkia kaikki kattotarvikkeet katon mukana ja kerjätä asennus samaan hintaan kuin katto.

      • katto

        "pitäisi asentaa lumiesteille kiinnityspuut valmiiksi, ettei koko riviä tarvitse poistaa asennuksen yhteydessä.
        "

        - vai ookko ajatellu, että josko vaan työntäis ko rivin edellisen alle ja sitten vetäis takaisin alas...


    • millaiset

      kattoturvatuotteet hankkii.

      Tiilikaton ruodejako ei välttämättä sovellu kaikkien kattoturvatuotteiden kiinnitysraudoille, vaan on syytä asentaa näille lisäruoteet ennen tiilien ladontaa.

      Kattoturvatuotteiden kannakeraudat kannattaa asentaa samalla kertaa kuin tiilet ladotaan. Näin saapi kannakeet tiilen aallon pohjalle ja samalla rälläköidään tiilen laippaan ura raudan kohdalle oikeaan paikkaan.
      Kiinnitysrautojen asennus onnistuu useinmiten jälkeenkinpäin, jos kiinnitystuoteet ovat oikeilla paikoilla. Mutta on työläämpää.

      Läpivientitiilet voi asentaa jälkeenpäinkin.

    • NYT

      HYVÄ POKIA TEE TIILIKATTOA!!
      VUOTAA HALKEILEE...MIETI NY VÄHÄN!!

    • Jukkailmari

      Läpiviennit ja kattoturvatuotteet saa asennettua jälkeenpäinkin, mutta helpommalla pääset ja parempi lopputulos tulee, jos ne tehdään samalla kertaa. Kattosiltoja ja lumiesteitä varten kannattaa laittaa valmiiksi ainakin apuruode, johon ne tulevat kiinni. Muuten on iso kasa tiiliä irrotettavana ja laitettavana takaisin. Apuruoteen paikalleen mallaamista helpottaa, jos on ainakin yksi kattosillan tai lumiesteen kiinnikerauta olemassa, jolloin voi katsoa mihin kohtaan varsinaisten ruoteiden väliin apuruode tulee.

      Tiilikattojen asennusohjeissa neuvotaan tekemään läpiviennin yläpuolelle ohjuri, joka ohjaa yläpuolelta valuvan veden läpiviennin ohi viereiseen kattotuoliväliin. Sen on tarkoitus olla lisävarmistuksena varsinaisen läpivientikappaleen lisäksi. Se limitetään aluskatteen kanssa, joten sellaista ei yleensä pysty tekemään jälkeenpäin purkamatta puolta kattoa. Ainakin läpivientien paikat kannattaisi siis miettiä valmiiksi jo kattoa tehdessä.

      • Ennen aluskatetta?

        Taitaa jäädä lähes aina laittamatta tollanen "ylimääräinen" vedenohjain paikalleen, kun yleisesti otetaan talopaketti aluskate ruode asennuksella. Toki terävä rakennuttaja tietää tilata myös tollaset paikalleen. Mutta harvassa on sellaset miehet. Itsellä jäi tilaamatta.


      • sen vedenohjurin
        Ennen aluskatetta? kirjoitti:

        Taitaa jäädä lähes aina laittamatta tollanen "ylimääräinen" vedenohjain paikalleen, kun yleisesti otetaan talopaketti aluskate ruode asennuksella. Toki terävä rakennuttaja tietää tilata myös tollaset paikalleen. Mutta harvassa on sellaset miehet. Itsellä jäi tilaamatta.

        savuhormin kohdalle jäkiasennuksena eli työtä se hieman vaatii, ja hieman puuta ja aluskatetta.

        Ja asiaa auttaa jos läpiviennit on harjan lähellä.


    • ottaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      64
      5592
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      20
      4207
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      17
      2906
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      152
      2170
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1906
    6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      124
      1728
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1377
    8. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      68
      1154
    9. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1126
    10. Maailma pysähtyy aina kun sut nään

      Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o
      Ikävä
      77
      978
    Aihe