Tarviiko tiilikatetta asentaessa olla kaikki kattoläpivientitiilet ja kattoturvatuotteet hankittuna. Vai saako nuo lisättyä helposti jälkeenpäin, eli irroittamalla tiiliä välistä. Kuinka kannattaa menetellä.
Tiilikaton asennus
10
6950
Vastaukset
- Taskulaskin
tarvii.
- katto
ei tartte
- mutta
pitäisi asentaa lumiesteille kiinnityspuut valmiiksi, ettei koko riviä tarvitse poistaa asennuksen yhteydessä.
Ja olisi viisainta hankkia kaikki kattotarvikkeet katon mukana ja kerjätä asennus samaan hintaan kuin katto.- katto
"pitäisi asentaa lumiesteille kiinnityspuut valmiiksi, ettei koko riviä tarvitse poistaa asennuksen yhteydessä.
"
- vai ookko ajatellu, että josko vaan työntäis ko rivin edellisen alle ja sitten vetäis takaisin alas...
- millaiset
kattoturvatuotteet hankkii.
Tiilikaton ruodejako ei välttämättä sovellu kaikkien kattoturvatuotteiden kiinnitysraudoille, vaan on syytä asentaa näille lisäruoteet ennen tiilien ladontaa.
Kattoturvatuotteiden kannakeraudat kannattaa asentaa samalla kertaa kuin tiilet ladotaan. Näin saapi kannakeet tiilen aallon pohjalle ja samalla rälläköidään tiilen laippaan ura raudan kohdalle oikeaan paikkaan.
Kiinnitysrautojen asennus onnistuu useinmiten jälkeenkinpäin, jos kiinnitystuoteet ovat oikeilla paikoilla. Mutta on työläämpää.
Läpivientitiilet voi asentaa jälkeenpäinkin. - NYT
HYVÄ POKIA TEE TIILIKATTOA!!
VUOTAA HALKEILEE...MIETI NY VÄHÄN!! - Jukkailmari
Läpiviennit ja kattoturvatuotteet saa asennettua jälkeenpäinkin, mutta helpommalla pääset ja parempi lopputulos tulee, jos ne tehdään samalla kertaa. Kattosiltoja ja lumiesteitä varten kannattaa laittaa valmiiksi ainakin apuruode, johon ne tulevat kiinni. Muuten on iso kasa tiiliä irrotettavana ja laitettavana takaisin. Apuruoteen paikalleen mallaamista helpottaa, jos on ainakin yksi kattosillan tai lumiesteen kiinnikerauta olemassa, jolloin voi katsoa mihin kohtaan varsinaisten ruoteiden väliin apuruode tulee.
Tiilikattojen asennusohjeissa neuvotaan tekemään läpiviennin yläpuolelle ohjuri, joka ohjaa yläpuolelta valuvan veden läpiviennin ohi viereiseen kattotuoliväliin. Sen on tarkoitus olla lisävarmistuksena varsinaisen läpivientikappaleen lisäksi. Se limitetään aluskatteen kanssa, joten sellaista ei yleensä pysty tekemään jälkeenpäin purkamatta puolta kattoa. Ainakin läpivientien paikat kannattaisi siis miettiä valmiiksi jo kattoa tehdessä.- Ennen aluskatetta?
Taitaa jäädä lähes aina laittamatta tollanen "ylimääräinen" vedenohjain paikalleen, kun yleisesti otetaan talopaketti aluskate ruode asennuksella. Toki terävä rakennuttaja tietää tilata myös tollaset paikalleen. Mutta harvassa on sellaset miehet. Itsellä jäi tilaamatta.
- sen vedenohjurin
Ennen aluskatetta? kirjoitti:
Taitaa jäädä lähes aina laittamatta tollanen "ylimääräinen" vedenohjain paikalleen, kun yleisesti otetaan talopaketti aluskate ruode asennuksella. Toki terävä rakennuttaja tietää tilata myös tollaset paikalleen. Mutta harvassa on sellaset miehet. Itsellä jäi tilaamatta.
savuhormin kohdalle jäkiasennuksena eli työtä se hieman vaatii, ja hieman puuta ja aluskatetta.
Ja asiaa auttaa jos läpiviennit on harjan lähellä.
- ottaa
yhteys asiantuntijaan
http://www.a-tiilikate.fi/?action=etusivu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1283068Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel692155Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102117Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien681846Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1551652Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241496Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31073Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️751065- 801021
Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki
Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘671018