Tehdasasetusten palautus televisiossa ?

Anonyymi

Kanavat ei näy kunnolla ja jossain kehotettiin tekemään tehdasasetusten palautus. Mitä se oikein tarkoittaa ja mitä sen jälkeen pitää tehdä, jotta TV taas näkyisi ? Ja mitä tarkoittaa ja miksi minun pitäisi tietää 'kanavapaikka', kun se ei ilmeisesti tarkoita samaa kuin kaukosäätimestä painettava esim. TV 1 on numero 1 ja TV2 on numero 2 , MTV 3 on numero 3 jne. ?
Kyseessä Sony merkkinen televisio.

5

1046

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on palaamista siihen tehdasasetustilaan, joka oli tv:tä ostaessa.
      Sen jälkeen on tehtävä kieliasetukset ja kanavahaku, jossa ensin valitaan antenni- tai kaapeliliittymä ( tarkkana valinta, Sony merkkaa huonosti ).

      Todennäköisintä on lopputulos, että tv synkkaa kaukosäätimen kanssa niin, että 1 = tv1, 2 = on tv 2.......

    • Anonyymi

      Kannattaa ensin laittaa antennilaitteet kuntoon ja vasta sitten testailla tehdasasetusten palautusta. Jos kuitenkin haluat sen suorittaa, niin tutustu tv:n sisäiseen ohjekirjaan (i-Manual) ja toimi ohjeiden mukaan.. Tehdasasetuksissa asennus alkaa ihan nollilta, joten maa- ja kieliasetukset, verkkoasetukset, jne pitää osata laittaa oikein eikä menun valinnan hyväksynnän kanssa saa kiirehtiä.

      https://www.digita.fi/antennitv/vapaat-kanavat-ja-vastaanotto/hyodyllista-tietoa-tvsta/kanavajarjestys/ on 1.1.2020 alkaen lähetyspään kanavajärjestys. Se tulee muuttumaan taas huhtikuun alussa Ylen HD-kanavien muutosten mukana. Osa vastaanottimista osaa päivittää tv-oppaan (Guide) listan ajan tasalle. Jos alueella on muita tv-asemia, niin tv-oppaassa saattaa olla useamman aseman kanavia ja niistä pitäisi turhat osata poistaa. Saattaa olla, että tv on hakenut alkupään kanavapaikoille joitakin kaukana olevan aseman vain ajoittain näkyviä kanavanippuja.

      Olethan huomannut, että DNA on poistanut VHF-palvelujaan ja vastaavasti Digita lisää UHF-tarjontaa. Muutokset ovat vielä vaiheessa, sillä 1.4. Ylen HD-kanavat siirtyvät Digitan B-kanavanippuun. Suorita ensin kanavien uudelleenhaku ennen kuin aloitat tehdasasetusten kanssa testailut. TV:n sisäisestä menusta löytyy siihenkin ohjeet.

      • Anonyymi

        Kiitos kommentista. Taidan yrittää löytää jonkun asioita paremmin hallitsevan paikalle (en ole mikään nuori tekniikkanörtti itse ja asun yksin) , ennen kuin uskalan ryhtyä tehdasasetuksen palautukseen.
        Mitähän nuo VHF ja UHF tarkoittavat ?
        Minulla on nyt DNA:n kotimokkula nettiyhteyttä varten ja se yhdistettiin myös johdolla televisioon, jotta näkisin YLE areenan ohjelmia, mutta sekään ei nyt enää toimi. Otin sen johdon välillä TV:stä irti ja kun laitoin takaisin ei enää toimi vaikka itse laitteessa vilkkuu ko. valo (= Ethernet).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos kommentista. Taidan yrittää löytää jonkun asioita paremmin hallitsevan paikalle (en ole mikään nuori tekniikkanörtti itse ja asun yksin) , ennen kuin uskalan ryhtyä tehdasasetuksen palautukseen.
        Mitähän nuo VHF ja UHF tarkoittavat ?
        Minulla on nyt DNA:n kotimokkula nettiyhteyttä varten ja se yhdistettiin myös johdolla televisioon, jotta näkisin YLE areenan ohjelmia, mutta sekään ei nyt enää toimi. Otin sen johdon välillä TV:stä irti ja kun laitoin takaisin ei enää toimi vaikka itse laitteessa vilkkuu ko. valo (= Ethernet).

        VHF tarkoittaa "pitkäsauvaisen haravan" kanavia 5-12, jonka käytöstä DNA luopuu kesään mennessä. Ylen HD-kanavat ovat siellä jakelussa maaliskuun loppuun saakka, jolloin ne siirtyvät Digitan käytössä olevalle UHF-alueelle k 21-48.

        UHF-alueen yläpään kanavataajuuksia (k 49-69) on otettu mobiiliverkkojen käyttöön, joten paikallinen mobiiliverkon tukiasema saattaa yliohjata mahdollista antennivahvistinta. Silloin tarvitaan ennen vahvistinta asennettava LTE700 suodatin, joista osassa on myös 450 MHz alueen suodatus mukana. Parin kympin lisäpalikalla tämän häiriön saa torjuttua. Uudemmat vahvistimella varustetut UHF-antennit sisältävät valmiiksi tämän LTE700 suodattimen.

        Joskus näihin ongelmiin auttaa pelkkä sähköt pois hetkeksi -resetointi, jolloin otetaan virtajohto seinästä vaikkapa 10 sekunnin ajaksi. Vastaanotin hakee asetuksiaan käynnistyessään ja saattaa toimia paremmin. Kaukosäätimellä ei tv:tä sammuteta kokonaan, vaan virtalähde ja viritin jäävät päälle. Niille pieni "sähköresetti" silloin tällöin tekee hyvää;)


    • Anonyymi

      Miten Philipsin litteässä televisiossa tehdään tehdasasetusten palautus? Ongelma on siinä, että tv ei unohda vanhoja tv-kanavia. Pohjois-Karjalan aluelähetysten nääkyminen loppui Kerimäen tv-asemalla. Kun viritän Kolin kanavat manuaalihaulla, se muistaa kanavat muutaman päivän, mutta sitten vaihtaa automaattisesti Kerimäelle, koska Kerimäen signaali on voimakkaampi Rääkkylässä. Automaattihaulla löytää tietysti voimakkaimman aseman. Pitäisi siis pyyhkiä Kerimäen kanavat pois muistista. Topfieldin digiboksissa ja Thunderissa turhien kanavien poisto on tosi helppo tehdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2318
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      146
      1887
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      57
      1861
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      107
      1456
    5. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      29
      1400
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1161
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      68
      1075
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      80
      1064
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      881
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      867
    Aihe